Plac Grunwaldzki w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Plac Grunwaldzki w Katowicach – plac znajdujący się w katowickiej dzielnicy Koszutka, w północnej części miasta. Usytuowany pomiędzy ulicą Sokolską, ulicą Gustawa Morcinka i ulicą Władysława Broniewskiego.

Aleksandra Śląska, de domo Wąsik właśc. Aleksandra Śląska-Warmińska (ur. 4 listopada 1925 w Katowicach, zm. 18 września 1989 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa.W Katowicach istnieje kilkadziesiąt placów i skwerów, pełniących funkcje reprezentacyjne, rekreacyjne lub komunikacyjne:

Na placu znajdują się zieleńce, alejki spacerowe z ławkami, rzeźba Jerzego Kwiatkowskiego „Rodzina” oraz fontanna Olimpijska, wykonana w kształcie koła o średnicy 5,5 m. Strumień wody dochodzi do wysokości 1,5 m; obiekt ma pięć dysz.

Historia[ | edytuj kod]

Skwer wytyczono w 1960 r. i zagospodarowano w ramach czynów społecznych. Wówczas nadano obowiązującą do dziś nazwę. Od strony zachodniej, przy ulicy Sokolskiej mieści się Centrum Sztuki Filmowej, w dawnym budynku kina „Kosmos”. Przy placu Grunwaldzkim (nr 8−10) znajduje się historyczny budynek biurowy, wzniesiony po 1950 w stylu konstruktywizmu. Jest to biurowiec Biura Studiów i Przemysłu Węglowego, zaprojektowany przez Janusza Ballenstedta. W obiekcie do niego dobudowanym mieści się siedziba Telewizji Silesia.

Zbigniew Hubert Cybulski (ur. 3 listopada 1927 w Kniażach k. Stanisławowa, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu) – polski aktor teatralny i filmowy, uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Jego największym osiągnięciem filmowym jest rola Maćka Chełmickiego w filmie Popiół i diament z 1958 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. 8 stycznia 1967 wpadł pod koła pociągu na terenie wrocławskiego dworca kolejowego i doznał ciężkich obrażeń. Zmarł w szpitalu tego samego dnia.Kino „Kosmos” − kino w Katowicach, przy ulicy Sokolskiej 66, prowadzone przez Instytucję Filmową „Silesia-Film”.

Plac został wyremontowany w 2003. Autorami nowej koncepcji zagospodarowania terenu z 2002 byli Alina i Andrzej Grzybowscy. Zlokalizowano na nim m.in. karuzelę, huśtawkę dwuosobową oraz zjeżdżalnię dla dzieci.

Z inicjatywy katowickiego samorządu w 2004 na placu powstała Galeria Artystyczna, która upamiętnia artystów, związanych z Katowicami; są nimi m.in.: Zbigniew Cybulski, Aleksandra Śląska, Jerzy Duda-Gracz, Stanisław Hadyna, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk. Galeria to płaskorzeźby odlane z brązu, ustawione na cokołach o wysokości dwóch metrów. Dnia 10 września 2010 odsłonięto tu popiersie Bogumiła Kobieli − śląskiego aktora.

Karuzela - (fr. carrousel) – urządzenie rekreacyjne. Charakterystyczny element wesołych miasteczek, zabaw i festynów. Urządzenie obraca się wokół własnej osi i przenosząc osoby siedzące na obrzeżu koła, na siedzeniach, w kształcie zwierząt lub pojazdów.Stanisław Hadyna (ur. 25 września 1919 w Karpętnej (obecnie dzielnica Trzyńca), zm. 1 stycznia 1999 w Krakowie) - polski kompozytor, dyrygent, muzykolog i pisarz. Założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
 Osobny artykuł: Galeria Artystów.
 • rzeźba przedstawiająca Zbigniewa Cybulskiego

 • rzeźba przedstawiająca Stanisława Ligonia

 • rzeźba przedstawiająca Wilhelma Szewczyka

 • rzeźba przedstawiająca Karola Stryję

 • rzeźba przedstawiająca Bogumiła Kobielę

  Pomnik „Rodzina” w Katowicach (także jako Pomnik Rodziny) − pomnik w katowickiej dzielnicy Koszutka, zlokalizowany na placu Grunwaldzkim, przy skrzyżowaniu ul. Sokolskiej i ul. Gustawa Morcinka.Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra (ur. 27 lipca 1879 w Królewskiej Hucie, zm. 17 marca 1954 w Katowicach) – polski pisarz, malarz, ilustrator, działacz kulturalny i narodowy, reżyser, aktor. Potomek rodu Ligoniów, którego protoplastą był poeta śląski Juliusz Ligoń.
 • rzeźba przedstawiająca Alfreda Szklarskiego • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  TVS (Telewizja Silesia,Television Schlesien,Telewizja Śląska) – pierwsza regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS jest kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie). TVS został stworzony jako konkurencja dla TVP Katowice.
  Galeria Artystów (także jako Galeria Artystyczna) − galeria, zlokalizowana na placu Grunwaldzkim w Katowicach, w dzielnicy Koszutka. Galeria to popiersia znanych i zasłużonych dla Katowic twórców i artystów, której celem jest ich upamiętnienie.
  Wilhelm Szewczyk (ur. 5 stycznia 1916 w Czuchowie, zm. 8 czerwca 1991 w Katowicach) – prozaik, publicysta, krytyk literacki, poeta, tłumacz z języka niemieckiego, literaturoznawca w zakresie literatury niemieckiej i serbołużyckiej, działacz Obozu Narodowo-Radykalnego, redaktor naczelny czasopism "Odra", "Przemiany" i "Poglądy", poseł na Sejm PRL II, III, V, VI, VII i VIII kadencji. Znana postać katowickiej bohemy.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Koszutka (niem. Kossutka) – północna, najmniejsza (1,38 km²) dzielnica Katowic, której nazwa pochodzi od nazwiska młynarza Koczota, który w XVIII wieku założył młyn nad nieistniejącym już potokiem, dopływem rzeki Rawy. Graniczy ze Śródmieściem, Wełnowcem, Bogucicami i Dębem.
  Jerzy Duda-Gracz (ur. 20 marca 1941 w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 w Łagowie) − polski malarz, rysownik, scenograf, pedagog.
  Konstruktywizm – w architekturze prąd charakteryzujący się podkreślaniem cech konstrukcyjnych obiektu budowlanego, oparty na teorii mówiącej, że o estetycznej wartości obiektu decyduje logicznie zastosowana i właściwie ustalona jego konstrukcja. Jeden z głównych kierunków architektury modernistycznej, rozwijający się w latach 20. i 30. XX wieku, głównie w ZSRR oraz w innych państwach europejskich.

  Reklama