Pjongjang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie satelitarne Pjongjangu (22 sierpnia 2007, satelita LandSat-5)

Pjongjang, dawniej w formie Phenian (kor. 평양, P'yǒngyang, hancha: 平壤) – stolica i największe miasto Korei Północnej, położone w zachodniej części kraju, na nizinie nadmorskiej, na wysokości około 85 m n.p.m., nad rzeką Taedong-gang, około 50 km od jej ujścia do Morza Żółtego, główny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturowy kraju.

Korea była pod okupacją japońską przez 35 lat. Od 22 sierpnia 1910 do 15 sierpnia 1945. W 1910 roku ostatni koreański cesarz Sunjong podpisał traktat aneksyjny swojego kraju po tym Japonia anektowała Koreę. Protektorat zmieniono na Generalne Gubernatorstwo Korei. Pod panowaniem japońskim zaczęła rozwijać się gospodarka. Na północy rozwijał się przemysł, a na żyznym południu zmodernizowano rolnictwo. Zaczęła się japonizacja społeczeństwa, Koreańczycy jednak nie pogodzili się z obcym panowaniem i organizowali protesty przeciwko japońskim rządom, natomiast Japończycy bezwzględnie rozprawiali się z przejawami niezależności ze strony Koreańczyków. Japońskie rządy zakończyły się po klęsce Japonii w II wojnie światowej wraz w wkroczeniem Armii Czerwonej od północy, a wojska amerykańskie zajęły południową część kraju. Wzdłuż 38 równoleżnika powstała linia demarkacyjna, która stała się przyczyną powojennego podziału półwyspu na dwa zwaśnione państwa koreańskie.Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

Miasto znajduje się w odległości około 180 km od Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej, stanowiącej granicę z Koreą Południową.

Toponimia[ | edytuj kod]

Nazwa Pjongjang w języku koreańskim oznacza dosłownie „płaska ziemia”. Jedną z historycznych nazw miasta jest Ryugyŏng (kor. 류경; hancha: 柳京), czyli „wierzbowa stolica”, nawiązująca do rosnących niegdyś w okolicach licznych lasów wierzbowych (nawet dzisiaj w mieście można spotkać mnóstwo wierzb). Istnieje wiele obiektów mających w nazwie wyraz „Ryugyŏng”, z których najbardziej znanym jest hotel Rjugjong. Inne historyczne nazwy miasta to Kisong, Hwangsong, Rakrang, Sŏgyong, Sodo, Hogyong, Changan i Heijō (podczas japońskich rządów w Korei). Na początku XX wieku Pjongjang znany był misjonarzom jako „Jerozolima Wschodu”, z powodu swojego statusu twierdzy chrześcijaństwa, głównie protestantyzmu.

Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Pałac Kŭmsusan (czasami nazywany Mauzoleum Kim Ir Sena) – budynek położony w północno-wschodniej części Pjongjangu, który obecnie służy jako mauzoleum dla Kim Ir Sena, założyciela i prezydenta Korei Północnej oraz jego syna i następcy Kim Dzong Ila.

Po śmierci Kim Il-sunga w 1994 niektórzy członkowie partii Kim Dzong Ila proponowali zmianę nazwy miasta z Pjongjangu na „Miasto Kim Il-sunga” (kor. 김일성시). Inni sugerowali, by Seul nazwać „Miastem Kim Il-sunga”, a Pjongjangowi nadać nazwę „Miasta Kim Dzong Ila”, ale żadna z propozycji nie została zrealizowana.

Wojna chińsko-japońska (1894-1895) (w Chinach nazywana wojną jiawu, upr: 甲午战争; trad. 甲午戰爭) – wojna podjęta przez Japonię w celu uzyskania koncesji terytorialnych i gospodarczych od Chin.Port lotniczy Pjongjang-Sunan (IATA: FNJ, ICAO: ZKPY) – międzynarodowy port lotniczy położony 24 km na północ od centrum Pjongjang. Jest największym portem lotniczym Korei Północnej i głównym hubem linii lotniczych Air Koryo.

Polska nazwa miasta[ | edytuj kod]

Polska nazwa miasta stosowana była początkowo w różnych zapisach nawiązujących do nazwy koreańskiej: Piongyang, Pjongjang, Piengjang, Piongjang. Po II wojnie światowej wprowadzono nazwę Phenianegzonim zapożyczony z rosyjskiego Пхеньян (przyjęty w postaci Phenian na skutek błędnej transkrypcji). W związku z tym, że nazwa ta była często błędnie wymawiana jako [fenian], oraz mając na uwadze istniejącą w krajach Europy Środkowej tendencję odchodzenia od nazw pochodzenia rosyjskiego dla tego miasta, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej 21 listopada 2006 postanowiła przyjąć jako polski egzonim nazwę Pjongjang, zaproponowaną przez orientalistów i nawiązującą do wymowy nazwy koreańskiej oraz nazw stosowanych w Polsce przed wojną. Tę formę stosuje obecnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w KRLD. Nazwę Phenian orientaliści uznali za błędną.

Taedonggang (kor. 대동강구역, Taedonggang-guyŏk) – jedna z 19 dzielnic stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Znajduje się we wschodniej części miasta. W 2008 roku liczyła 207 081 mieszkańców. Składa się z 25 osiedli (dong). Graniczy z dzielnicami Taesŏng na północy, Tongdaewŏn na południu, Sadong na wschodzie, a także z rzeką Taedong-gang i Śródmieściem Pjongjangu na zachodzie.Chiang Mai (เชียงใหม่) – jedna z prowincji (changwat) Tajlandii. Sąsiaduje tylko z prowincjami Chiang Rai, Lampang, Lamphun, Tak i Mae Hong Son. Graniczy z Mjanmą. Jest drugą pod względem powierzchni prowincją Tajlandii.

Geografia[ | edytuj kod]

Pjongjang położony jest w zachodniej części Korei Północnej nad rzeką Taedong-gang, około 50 km od jej ujścia do Morza Żółtego (a ściślej Zatoki Zachodniokoreańskiej). Miasto leży na równinie ograniczonej od północnego wschodu wzgórzami, gdzie wydobywany jest węgiel i złoto.

Klimat[ | edytuj kod]

Miasto znajduje się w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego (dwa według klasyfikacji klimatów Köppena) z relatywnie ciepłym latem i mroźną zimą oraz dobrze wyodrębnionymi czterema porami roku.

Komanderia (chiń.: 郡; pinyin: jùn) – historyczna jednostka administracyjna w Chinach. W czasach dynastii Zhou komanderie były jednostkami poniżej powiatów (xian, 縣). Podczas reform przeprowadzonych w państwie Qin przez Shang Yanga (IV w. p.n.e.) hierarchię odwrócono i będące odtąd jednostkami niższego szczebla powiaty łączono w komanderie. System ten wprowadził później w zjednoczonym państwie pierwszy cesarz, Qin Shi Huang, dzieląc Chiny na 36 komanderii (liczba ta wzrosła później na skutek ekspansji cesarstwa na południe). Na czele komanderii stało dwóch urzędników, wojskowy i cywilny, których praca była koordynowana przez podlegającego bezpośrednio dworowi cenzora.Tramwaje w Pjongjangu (kor. 평양 궤도전차) – system komunikacji tramwajowej w stolicy Korei Północnej - Pjongjangu.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
Stadion im. Kim Ir Sena – stadion w Pjongjangu, stolicy Korei Północnej, służący głównie do rozgrywania meczów piłki nożnej. Wybudowany został w latach okupacji Półwyspu Koreańskiego przez Japonię.
Bagdad (arab. بغداد = Baghdād) – stolica Iraku; liczba mieszkańców wynosi ponad 7 mln. Położony na zachodnim brzegu Tygrysu jest jednym z największych miast na Bliskim Wschodzie.
Gojoseon (2333-108 p.n.e.) – pierwsze, legendarne królestwo koreańskie. Według legendy zostało założone przez Tanguna w południowej Mandżurii w zlewisku rzek Liao i Taedong.
Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.
Uniwersytet im. Kim Ir Sena – największa i najbardziej prestiżowa publiczna uczelnia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, znajdująca się w stolicy tego kraju, Pjongjangu.
Chilsongmun (kor. 칠성문), nazwana „Bramą Szczęścia”, „Bramą Miłości”, „Bramą Siedmiu Gwiazd”) – północna brama murów obronnych średniowiecznych fortyfikacji wewnętrznych Pjongjangu, wielokrotnie niszczona i odbudowywana, skarb narodowy Korei Północnej.

Reklama