• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pjongczang  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Gangwon – prowincja w Korei Południowej ze stolicą w Chuncheon. Przed podziałem Korei w 1945 roku razem ze swoim północnokoreańskim sąsiadem, także nazywającym się Kangwŏn, tworzyły jedną prowincję.Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska.
  Sport[ | edytuj kod]

  Na terenie powiatu zlokalizowana jest gmina Daegwallyeong-myeon, będąca największym w kraju ośrodkiem sportów zimowych (nazwa od przełęczy Daegwallyeong). W 2009 roku zorganizowano tam mistrzostwa świata w biathlonie.

  Pjongczang dwukrotnie przegrał walkę o organizację zimowych igrzysk olimpijskich: w 2010 roku z kanadyjskim Vancouver, a w 2014 roku z rosyjskim Soczi. 6 lipca 2011 roku podczas 123. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Durbanie został wybrany gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018.

 • Stadion Olimpijski

  Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). 43. Mistrzostwa świata w Biathlonie 2009 odbyły się w południowokoreańskiej miejscowości Pyeongchang. Były to pierwsze mistrzostwa świata na kontynencie azjatyckim. Tak jak podczas mistrzostw w Östersund rozegranych zostało 11 konkurencji: 5 mężczyzn, 5 kobiet oraz 1 mieszana.
 • Centrum hokejowe Gangneung

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Morgan Winsor, Olympics 2018: Everything you need to know about the Pyeongchang Winter Games in South Korea, abcnews.go.com, 9 lutego 2018.
  2. IOC elects PyeongChang as the host city of 2018 Olympic Winter Games (ang.). olympic.org, 2011-07-11. [dostęp 2018-01-04].
  3. zdjęcie zrobione w dniu otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich (9 lutego 2018)
  XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w południowokoreańskim Pyeongchang w dniach 9 - 25 lutego 2018 roku. Gospodarz igrzysk został wybrany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski 6 lipca 2011 roku w Durbanie. Pyeongchang wygrało już w pierwszej rundzie głosowania uzyskując 63 głosy, pokonując drugie Monachium o 38 głosów, a francuskie Annecy o 45 głosów. Południowokoreańskie miasto już dwukrotnie ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 i 2014 roku, lecz bezskutecznie.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Taebaek (Góry Wschodniokoreańskie; kor.: 태백산맥, Taebaek Sanmaek) – góry we wschodniej części Półwyspu Koreańskiego, w Korei Południowej i Północnej. Rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Japońskiego na długości ok. 500 km. Najwyższy szczyt, Seorak-san, osiąga 1708 m n.p.m. Na wschodzie góry stromo opadają do Morza Japońskiego, natomiast na zachodzie są łagodnie rozczłonkowane pasmami górskimi do nizin nad Morzem Żółtym. Występują złoża surowców mineralnych, m.in. rudy żelaza, węgla, wolframu, fluorytu i wapienia. Góry porośnięte są lasami.
  XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.
  Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
  Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.
  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Przełęcz – forma ukształtowania terenu, wybitne, poprzeczne obniżenie w przebiegu grzbietu górskiego lub grani między sąsiednimi szczytami lub turniami. Powstaje w wyniku procesu denudacji mniej odpornych skał budujących stoki. Zazwyczaj przełęcze są najwygodniejszym miejscem do przejścia z jednej doliny do drugiej przez oddzielający je grzbiet.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.743 sek.