Piwiarnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piwiarnia – lokal gastronomiczny przeznaczony głównie do spożywania piwa.

Hofbräuhaus am Platzl - historyczny browar i piwiarnia dworska, zlokalizowana w Monachium przy ul. Platzl. Należy do najsłynniejszych piwiarni na świecie i czołowych atrakcji turystycznych stolicy Bawarii. Przez wielu smakoszy piwa nazywana najsłynniejszym pubem świata. Stanowi kwintesencję bawarskiej kultury piwnej.Kości do gry – niewielkie wielościany z umieszczonymi na poszczególnych bokach liczbami (oczkami). Wykorzystuje się je w grach planszowych, fabularnych, bitewnych i hazardowych w celu generowania losowych wyników. Najczęściej spotykane są kości sześcienne.

Oprócz funkcji gastronomicznej piwiarnie pełnią funkcję społeczną, integrując bywalców. Lokale te służą swobodnym pogawędkom i zabawie. Często w piwiarniach istnieje możliwość gry w karty, kości, darty, czy piłkarzyki. W piwiarniach często można usłyszeć lekką muzykę (piosenka biesiadna).

Pub (skrót od ang. public house, czyt. pub) – specyficzny rodzaj lokalu, będący skrzyżowaniem baru z klubem, gdzie podaje się głównie piwo. Puby spotyka się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz innych krajach pozostających pod wpływem kultury brytyjskiej. Pub jest nie tylko miejscem konsumpcji napojów alkoholowych, ale również miejscem spotkań towarzyskich, gier stolikowych, jak np. domino, szachy a także ruchowych, np. darts, kręgle. W wielu pubach można oglądać telewizyjne relacje ze spotkań sportowych. Niektóre z pubów oferują również usługi hotelowe.Karczma (austeria, gospoda, oberża, zajazd) – budynek pełniący funkcje wyszynku, miejsca spotkań i zabaw miejscowej ludności oraz domu zajezdnego przeznaczonego dla podróżnych.

Do piw nalewanych z beczek, jak również podawanych w butelkach, serwuje się zwykle ciepłe i zimne przekąski.

Słynne piwiarnie[ | edytuj kod]

 • Bürgerbräukeller
 • Zum Schwarzen Ferkel
 • Hofbräuhaus am Platzl
 • U Zlatého Tygra
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • karczma
 • pub
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Piwiarnia w Bydgoszczy nad brzegiem Młynówki

 • Wnętrze gospody "U Zlatého Tygra" w Pradze

  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
 • Wnętrze piwiarni "Hofbräuhaus am Platzl" w Monachium

 • Wnętrze piwiarni w Czechach

 • Warto wiedzieć że... beta

  Zum Schwarzen Ferkel (Pod Czarnym Prosiakiem) – gospoda (winiarnia / piwiarnia) prowadzona pod koniec XIX wieku przez szynkarza Gustava Türke, mieszcząca się w Berlinie przy skrzyżowaniu ulic Unter den Linden i Wilhelmstraße. Nazwę nadał lokalowi August Strindberg, któremu wiszące nad drzwiami godło (sczerniałe bukłaki po winie), przypominało sylwetkę czarnego prosiaka. Bywalcami Zum Schwarzen Ferkel byli m.in. Edvard Munch, Stanisław Przybyszewski, Dagny Juel Przybyszewska i wielu innych artystów i mecenasów niemieckiej i skandynawskiej cyganerii. Budynek, w którym mieścił się lokal, został zburzony w XX wieku.
  Piłkarzyki, futbol stołowy, piłka stołowa (ang. Table football niem./ang. Foosball) – gra 2- lub 4-osobowa, imitująca prawdziwy mecz piłki nożnej.

  Reklama