Pius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piusimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „pobożny”, „cnotliwy”. Jako przydomek imię to po raz pierwszy pojawiło się u cesarza rzymskiego Antonina Piusa (138-161). Imię to przyjęło dwunastu papieży.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Harry Potter – seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydanych między rokiem 1997 a 2007 przez Bloomsbury Publishing (w Wielkiej Brytanii). W Stanach Zjednoczonych ich publikacją zajęło się wydawnictwo Scholastic Corporation, a w Polsce – w przekładzie Andrzeja Polkowskiego – Media Rodzina.

Pius obchodzi imieniny: 30 kwietnia, 5 maja, 11 lipca, 21 sierpnia, 3 września i 23 września.

Znane osoby noszące imię Pius:

 • Pius Paschke – niemiecki skoczek narciarski
 • Pius Schwert – amerykański polityk, członek Izby Reprezentantów
 • Pius Weloński – polski rzeźbiarz
 • ojciec Pio z Pietrelciny – włoski duchowny, stygmatyk i święty Kościoła katolickiego
 • Franciszek Pius Radziwiłł – członek Tymczasowej Rady Stanu oraz dyrektor komisji wojskowej w gabinecie Jana Kantego Steczkowskiego
 • Józef Pius Dziekoński – polski architekt i konserwator zabytków
 • Ludwik Pius Bartosik – polski kapłan zakonny, błogosławiony kościoła katolickiego, jeden ze 108 błogosławionych męczenników
 • August Pius Dzieduszycki – szambelan austriacki (1875), działacz społeczny
 • Maurycy Pius Rudzki, polski geofizyk i astronom
 • Pius Thicknesse – postać z cyklu Harry Potter, w VII tomie był Ministrem Magii (pod działaniem zaklęcia Imperius) na usługach Lorda Voldemorta
 • August Pius Dzieduszycki hr. Benedykt z Dziedudszyc, h. Sas, (ur. we Lwowie 11 lipca 1844, zm. 11 marca 1922 w Jasionowie) – starosta w Gródku, szambelan austriacki (1875), działacz społeczny, prezes Związku Rodowego Dzieduszyckich (1903), c.k. urzędnik austriacki, starosta gródecki, starosta brzozowski w latach 1883-1900.Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Pius Dziekoński (ur. 5 maja 1844 w Płocku, zm. 4 lutego 1927 w Warszawie) – architekt i konserwator zabytków, przedstawiciel historyzmu. Pierwszy dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, od 1893 był współpracownikiem Komisji do Badań Historii Sztuki w Polsce.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni.
  Stygmat – określenie stosowane w niektórych religiach do określenia ran będących symbolem szczególnego związku z Bogiem. Zjawisko znane np. z wierzeń chrześcijańskich (rany odpowiadające ranom Chrystusa na czole, dłoniach, stopach i boku) i islamskich (rany odpowiadające ranom Mahometa odniesionym przez niego podczas bitew). Człowiek u którego takie rany występują nazywany jest stygmatykiem.
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  108 błogosławionych męczenników – 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej z nienawiści do wiary (łac. odium fidei), beatyfikowanych podczas Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w Warszawie 13 czerwca 1999.
  Książę Franciszek Pius Radziwiłł herbu Trąby ( ur. 1 lutego 1878 w Rzymie, zm. 1 grudnia 1944 w Oberglogau, ob. Głogówku ), syn Macieja Józefa i Jadwigi Krasińskiej, brat Macieja Mikołaja. Studia odbył w Szwajcarii. Działacz polityczny, od 1915 naczelnik Milicji Miejskiej w Warszawie, od członek Tymczasowej Rady Stanu oraz dyrektor Komisji Wojskowej od 22 marca 1918 r. Franciszek Pius Radziwiłł wraz z inż. Piotrem Bergmanem 24 maja 1929 roku założyli Spółkę Akcyjną pod nazwą "Polskie Fabryki Kabli i Walcowni Miedzi" w Ożarowie Mazowieckim.

  Reklama