Pitry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pitry (dewanagari पितृ, trl. pitṛ) – w mitologii wedyjskiej zmarli przodkowie, zamieszkujący pitrylokę (świat ojców), którego władcą jest bóg Jama. Do tej klasy istot zaliczane są duchy przodków rasy ludzkiej, w tym dziesięciu pradźapatich.

Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.Rytuał – zespół specyficznych dla danej kultury symbolicznych sekwencji sformalizowanych czynów i wypowiedzi, wykonywanych w celu osiągnięcia pożądanego skutku, który jednakże może być znacznie oderwany od pozornie oczywistego celu funkcjonalnego.

Etymologia[ | edytuj kod]

 • Źródłosłowem jest tu sanskryckie słowo pitarau (forma w liczbie podwójnej) służące do oznaczania obojga rodziców, ojca i matki.
 • W korelacji do terminu pitry dla nazywania męskich przodków, słowo pitrani oznacza żeńskie przodkinie .
 • Louis Frédéric (ur. 1923 - zm. 1996) - sławny francuski orientalista, specjalizujący się w kulturze Indii, Azji Południowo-Wschodniej i Japonii.Pradźapati – nazwa dla hinduistycznych praojców ludzkości. To istoty niebiańskie, twórcy wszystkiego co istnieje. Zadaniem Pradźapatich było zapełnienie naszej planety istotami. Źródła nie są zgodne co do liczebności postaci noszących taki tytuł. Najczęściej listy pradźapatich zawierają 7, 10 lub 21 imion.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kult przodków – praktyka religijna oparta na wierze w życie pozagrobowe przodków, ich wpływ na życie ziemskie oraz możliwość komunikowania się z nimi poprzez określone rytuały. Celem takich rytuałów jest zazwyczaj oddawanie zmarłym czci, dbanie o ich samopoczucie w życiu pozagrobowym (np. poprzez składanie ofiar, patrz: obiata), a także zwracanie się do nich o radę, błogosławieństwo lub protekcję. Za pozareligijne, społeczne funkcje kultu przodków uważa się podtrzymywanie więzów rodowych i rodzinnych, tj. lojalność, szacunek wobec starszych (patrz: nabożność synowska) czy ciągłość pokoleń.
  Pinda (sanskryt: piṇḍa) – hinduistyczna rytualna ofiara dla przodków nazywanych pitry i zamieszkujących pitrylokę, czyli dla zmarłych z linii męskiej za których odprawiono już ceremonię sapindikarana. Uprawnieni do jej ofiarowania są jedynie męscy potomkowie w linii prostej pokrewieństwa (sapinda).
  Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.
  Pitryloka (trl. pitṛloka) – w hinduizmie to subtelny wymiar egzystencji po śmierci lub sfera w zaświatach, siódma z kolei (poniżej brahmaloki) według filozofii sankhji i wedanty. Już w Wedach tak określa się miejsce bytowania zmarłych.
  Wydawnictwo Naukowe Semper – polskie wydawnictwo zał. w 1991 roku (Helena Ratomska i Włodzimierz Zuzga). Wydaje książki ze wszystkich dziedzin nauki.
  Jama – hinduistyczny bóg śmierci i zmarłych, władca piekła, Pan Dharmy, strażnik kierunku (lokapala) południowego.
  Zaświaty – w wierzeniach religijnych oznacza świat (lub światy) istniejący poza przestrzenią dostępną bezpośredniej percepcji wyznaczony najczęściej poprzez konkretny model kosmosu dla różnych ludów lub obszarów świata.

  Reklama