Pistolet Borchardt C93

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Borchardt C93pistolet samopowtarzalny skonstruowany przez Hugo Borchardta. Jeden z pierwszych produkowanych seryjnie pistoletów samopowtarzalnych. Pistolet został opatentowany w 1893 roku. Jego konstruktor był Amerykaninem niemieckiego pochodzenia, od lat 80. XIX wieku mieszkającym w Niemczech.

Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.Ergonomia (język grecki εργον – praca + νομος – prawo) – nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek - maszyna - warunki otoczenia, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie, co uzyskuje się m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych. Ergonomia jest nauką interdyscyplinarną. Korzysta z dorobku takich nauk lub dziedzin naukowych jak: psychologia pracy, socjologia pracy, fizjologia pracy, higiena, medycyna pracy, organizacja pracy, antropometria oraz nauk technicznych, np. materiałoznawstwa, budowy maszyn.
Borchardt C93 z dołączoną kolbą

Pistolet Borchardt C93 z powodu dużych wymiarów był bronią nieergonomiczną i dlatego nie znalazł powszechnego zastosowania. Zasada działania opierała się o krótki odrzut lufy, z zamkiem ryglowanym układem dźwigni (zasada działania podobna do zastosowanej w karabinach maszynowych Maxim). Ponieważ wymiary i kształt utrudniały strzelanie jednorącz, C93 był wyposażony w dostawną kolbę, którą mocowano do tylnej części korpusu. Zasilany z magazynka pudełkowego o pojemności 8 nabojów.

Maxim – rodzina karabinów maszynowych, której pierwowzorem był ciężki karabin maszynowy Hirama Maxima skonstruowany w 1883 roku. Była to broń skomplikowana, droga w produkcji i wymagająca dobrze wyszkolonej obsługi, ale przewyższająca pod każdym względem używane wcześniej kartaczownice.Krótki odrzut lufy – sposób działania automatyki broni palnej gazodynamicznej. Wykorzystuje odrzut lufy w czasie strzału w celu uruchomienia automatyki broni, tj. jej przeładowania (usunięcia łuski, wprowadzenia nowego naboju do komory nabojowej oraz napięcia sprężyny iglicznej). W momencie wystrzału zamek jest połączony z lufą systemem ryglowym realizowanym na różny sposób:

Borchardt C93 był, jak większość konstrukcji pionierskich, bronią niezbyt udaną. W drugiej połowie lat 90. XIX wieku Georg Luger przekonstruował pistolet Borchardta. Dzięki wprowadzonym zmianom udało mu się znacznie zmniejszyć rozmiary broni. Przekonstruowany pistolet był następnie produkowany jako P08 Parabellum.

Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).Hugo Borchardt (ur. 6 czerwca 1844 w Magdeburgu, zm. 8 maja 1924 w Berlinie-Charlottenburgu) – niemiecki inżynier, konstruktor broni palnej. Skonstruował pistolet Borchardt C93 i karabin Sharps-Borchardt model 1878.
  • masa broni - 1310 g
  • długość - 352,5 mm
  • długość lufy - 189 mm
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Frederick Myatt, Pistolety i rewolwery. Ilustrowana historia broni krótkiej od szesnastego wieku do czasów współczesnych, Leszek Erenfeicht (tłum.), Warszawa: ESPADON, 1993, ISBN 83-85489-06-1, OCLC 749319947.
  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak, Encyklopedia współczesnej broni palnej, Warszawa: WIS, 1994, ISBN 83-86028-01-7, OCLC 169820275.
  • Reklama