Piper PA-34 Seneca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piper PA-34 Seneca – dwusilnikowy lekki samolot pasażerski i transportowy produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Piper Aircraft. Samolot był produkowany na licencji przez zakłady PZL Mielec pod nazwą PZL M-20 Mewa.

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. (PZL Mielec) – największe zakłady lotnicze w Polsce, ulokowane w Mielcu w województwie podkarpackim. Powstały w 1938 roku jako Zakład Nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych, w 1999 roku w wyniku restrukturyzacji stały się niezależnym podmiotem gospodarczym. Przedsiębiorstwo działa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Od 2007 r. jest to spółka zależna amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation.Piper Aircraft – amerykańska wytwórnia lotnicza wytwarzająca samoloty dla lotnictwa ogólnego utworzona w roku 1927. Ciekawostką jest że w latach 1950-1984 według firmowej tradycji, modele samolotów nazywano od nazw plemion indiańskich.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Riccardo Niccoli, Samoloty, Bellona 2001. ​ISBN 83-11-09406-3

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • PZL M-20 Mewa
  • PZL M-20 Mewa jest samolotem dyspozycyjnym produkowanym w dawnym PZL-Mielec, zbudowanym na licencji amerykańskiego samolotu Piper Seneca II.
    Reklama