• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr W. Cholewa  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zimistrz (ang. Wintersmith) to tytuł trzeciej książki o Tiffany Obolałej z serii Świat Dysku Terry’ego Pratchetta wydanej 27 listopada 2007. F. Paul Wilson właściwie Francis Paul Wilson (ur. 17 maja 1946 w Jersey City, New Jersey, USA) jest amerykańskim pisarzem. Pisze przede wszystkim powieści i krótkie opowiadania utrzymane w klimacie science fiction i horroru. Zadebiutował w 1976 powieścią Healer. W roku 1979 otrzymał nagrodę Prometheus Award za powieść Wheels within Wheels, a w roku 2004 za najlepszy zbiór – Sims (zebrane w całość pierwsze 3 części cyklu Sims). Jest również laureatem Bram Stoker Award 1999 za opowiadanie Aftershock. W roku 1983 jego powieść Twierdza (The Keep) została zekranizowana przez Paramount Pictures. Scenarzystą i reżyserem był Michael Mann.

  Piotr Władysław Cholewa, pseud. PWC [czyt. PeWuC] (ur. 23 października 1955 w Sosnowcu) – polski tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie fantastycznej (najbardziej znany z tłumaczenia serii Świat Dysku) oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest absolwentem studiów matematycznych na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Śląskiego. Po ukończeniu studiów pracował do 2000 na macierzystej uczelni, w Instytucie Matematyki. W 1987 obronił pracę doktorską. Wyznawca teorii, że „każdy powinien skończyć matematykę, bo to uczy dyscypliny myślenia”. Wieloletni członek Śląskiego Klubu Fantastyki, do którego wstąpił 1981, tuż po jego powstaniu. W przeszłości jego wiceprezes, od wielu lat redaktor naczelny Miesięcznika, były prezes i sekretarz Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction; były prezes, i członek zarządu Związku Stowarzyszeń Fandom Polski.

  Znak Chaosu (ang. Sign of Chaos) – trzecia część drugiej serii Kronik Amberu (ósma część licząc od początku), autorstwa Rogera Zelaznego.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Od 1983 zajmował się tłumaczeniami. Najbardziej znany z przekładów literatury fantastycznej (fantasy i science fiction) oraz komiksów. Tłumaczył książki takich pisarzy jak Terry Pratchett (cykl Świat Dysku), Orson Scott Card, William Gibson, Roger Zelazny czy Ursula K. Le Guin. Przełożył także na polski komiksy o Garfieldzie oraz Calvinie i Hobbesie.

  Karabiny Avalonu (ang. The Guns of Avalon) – drugi tom cyklu fantasy Kroniki Amberu autorstwa Rogera Zelaznego, wydany pierwotnie w 1972 roku. W Polsce po raz pierwszy wydany został w 1989 roku, w przekładzie Piotra Cholewy, w jednej książce razem z tomem Dziewięciu książąt Amberu. Karabiny Avalonu, to bezpośrednia kontynuacja pierwszej części cyklu.Ender na wygnaniu (ang. Ender in Exile, Nowy Jork, TOR, 2008; wyd. polskie w tłum. Piotra W. Cholewy nakładem oficyny Prószyński i S-ka, 2010 r.) to należąca do gatunku science fiction powieść Orsona Scotta Carda. Jest kontynuacją cyklu o Enderze a opowiada o tym co działo się z Enderem między Grą Endera a Mówcą Umarłych.

  Za tłumaczenie powieści Kolor magii otrzymał w 1995 nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

  W 1999 otrzymał nagrodę Golema przyznawaną przez Krakowski Klub Miłośników Fantastyki „Dżabbersmok” za działalność dla fandomu polskiego i Nagrodę Elektrybałta, czyli Literacką Nagrodę Online, przyznawaną autorom, których tekst został opublikowany w internecie w danym roku. Przyznaje ją kapituła, w skład której wchodzą pisma internetowe poświęcone fantastyce oraz kluby SF mające swoją reprezentację w Internecie. Należą do niej redakcje serwisów i pism poświęconych sf: Fahrenheit, Framzeta, Miesięcznik, Esensja, Fandom i ja, kluby: ŚKF, Galicyjska Gildia Fanów Fantastyki, Gildia, DKF i Framling.

  Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction (ang.: European Science Fiction Society, ESFS) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca twórców i fanów science fiction.Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (ur. 6 lutego 1956 w Warszawie) – polska tłumaczka, wydawca i działaczka samorządowa, od 2007 przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

  W 2000 roku został laureatem nagrody Konfederacji Fantastyki Rassun za tłumaczenia i wkład w fantastykę.

  Na Euroconie 2010 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) „Hall of Fame” dla najlepszego tłumacza.

  Jego żoną jest Elżbieta Gepfert. Jest ojcem Michała Cholewy, pisarza SF.

  J.G. Ballard, właśc. James Graham Ballard (ur. 15 listopada 1930 w Szanghaju, zm. 19 kwietnia 2009 w Londynie) – brytyjski powieściopisarz, nowelista i eseista, w latach 50. i 60. Do najlepiej znanych jego dzieł należy kontrowersyjna powieść Kraksa (Crash) oraz autobiograficzna Imperium Słońca (Empire of the Sun); obie zostały zekranizowane. Robert Ervin Howard (ur. 22 stycznia 1906 w Peaster, zm. 11 czerwca 1936 w Cross Plains) – amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych, publikowanych głównie w magazynie Weird Tales, w którym był jednym z najpopularniejszych autorów. Jego twórczość miała wielki wpływ na pisarzy podgatunku miecza i magii oraz heroic fantasy. Znany głównie jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zemsta Manitou (ang. Revenge of the Manitou) – horror autorstwa Grahama Mastertona, opublikowany w 1979 r. Druga część cyklu Manitou.
  Oko kota (tytuł oryg. Eye of Cat) – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Rogera Zelaznego. Wydana pierwotnie przez wydawnictwo Underwood/Miller w 1982 roku (ISBN 0-934438-66-8). W Polsce książka wydana w 1992 nakładem wydawnictwa Atlantis, w tłumaczeniu Piotra Cholewy (ISBN 83-85535-07-1).
  Sztuka Świata Dysku (ang. The Art of Discworld) – zbiór rysunków Paula Kidby’ego inspirowanych serią Świat Dysku Terry’ego Pratchetta. W książce zawarte są ilustracje postaci oraz miejsc wraz z krótkim opisem ich powstania, wliczając w to wyobrażenia Pratchetta na ich temat.
  William Gibson (ur. 17 marca 1948 w Conway w stanie Karolina Południowa) – amerykański pisarz science fiction, twórca cyberpunku.
  Uczeń Alvin (tytuł oryg. Prentice Alvin) – powieść fantasy amerykańskiego pisarza Orsona Scotta Carda z 1989 roku. Jest to trzecia część cyklu Opowieści o Alvinie Stwórcy. W Polsce książka wydana została nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Eurocon najważniejszy europejski konwent miłośników literatury, filmu, Internetu i gier dotyczących science fiction i technologii przyszłości, fantasy i mitologii, horroru, kosmonautyki i astronomii, UFO i tajemnic, historii i przyszłości. Konwent ten odbywa się co roku, w różnych miastach Europy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.926 sek.