Piotr Poveda Castroverde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Święty infobox}} Nieznane pola: "opis faksymile". Piotr Poveda Castroverde, właśc. hiszp. Pedro Poveda Castroverde (ur. 3 grudnia 1874 w Linares, zm. 28 lipca 1936 w Madrycie) – hiszpański ksiądz i karmelita bosy trzeciego zakonu, teolog, założyciel Instytutu Terezjańskiego, męczennik wojny domowej w Hiszpanii, święty Kościoła katolickiego.

Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Linares – miasto w południowej Hiszpanii, w andaluzyjskiej prowincji Jaén, centrum górnicze rud srebra i ołowiu. W 2006 r. miasto liczyło ponad 61 tys. mieszkańców.

Urodził się w religijnej rodzinie. Mając 15 lat w 1889 roku wstąpił do seminarium diecezjalnego w Jaén. W dniu 17 kwietnia 1897 roku w Guadix otrzymał święcenia kapłańskie. W 1900 roku ukończył licencjat z teologii w Sewilli, a w 1906 roku został mianowany kanonikiem w sanktuarium maryjnym w Covadonga. W 1911 roku otworzył Akademię św. Teresy z Avili dla studentów, a także był założycielem Instytutu Terezjańskiego (stowarzyszenie świeckich katolików, hiszp. Institución Teresiana) w Rzymie. Częścią jego pracy duszpasterskiej była zaangażowanie w pomoc najuboższym, działalność dobroczynna, wydawnicza, społeczna i edukacyjna. Zakładał szkoły i warsztaty dla ludzi z marginesu społecznego. Był autorem opublikowanych i wznawianych opracowań traktujących o problemach Kościoła w dobie sekularyzacji, a także wychowania i kształcenia otwartego na wartości ludzkie i chrześcijańskie. Wspomagał organizacje studenckie, młodzieżowe, kobiece i stowarzyszenia rodziców związane z Akcją Katolicką, a także społeczne walczące z analfabetyzmem i biedą.

Akcja Katolicka – ruch katolików świeckich (laikatu), zmierzający do większego nasycenia życia publicznego wartościami chrześcijańskimi. Wywodzi się z katolickich ruchów społecznych XIX w.Rozstrzelanie – rodzaj kary śmierci polegający na spowodowaniu nagłej śmierci poprzez natychmiastowe zniszczenie organów wewnętrznych lub mózgu skazańca za pomocą pojedynczego lub wielokrotnego postrzału.

W czasie wojny domowej, podczas prześladowań religijnych Kościoła katolickiego 27 lipca 1936 roku został aresztowany, a następnego dnia znaleziono jego rozstrzelane ciało.

W Kościele katolickim wspominany jest w dzienną rocznicę śmierci.

Został beatyfikowany w dniu 10 października 1993, a kanonizowany 4 maja 2003 roku. Obu aktów dokonał papież Jan Paweł II.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • 122 męczenników wojny domowej w Hiszpanii
 • wolność religijna
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 416. ISBN 83-7097-271-3.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Szczepan Praśkiewicz OCD: Święty Piotr Poveda Castroverde. Witryna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. [dostęp 2012-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-26)].
 • Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Covadonga – miejscowość w regionie Asturii na północy Hiszpanii, w górach Picos de Europa. Miejsce pierwszej zwycięskiej bitwy podczas rekonkwisty. Popularne sanktuarium maryjne. Odbywają się tutaj trudne górskie finisze Vuelta a España.
  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wolność religijna – prawo do wyznawania wybranej religii bądź niewyznawania żadnej, wykluczając zarówno uprzywilejowanie jak i prześladowania czy dyskryminację na tym tle. Wiąże się z tolerancją i szacunkiem wobec wyznawców innych religii oraz niewierzących. W sytuacji przestrzegania zasad wolności religijnej niedozwolone jest zabranianie wiernym swobodnego uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych, nakłanianie do wyboru wyznania lub łamania zasad już wybranej wiary.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Reklama