Piotr Legutko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Tomasz Legutko (ur. 1960 w Krakowie) – polski dziennikarz, publicysta i wykładowca związany z Krakowem, były redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 80. współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. W latach 1991–1997 pracował w „Czasie Krakowskim” (także jako redaktor naczelny). Od 1997 jest związany z krakowskim oddziałem TVP, gdzie m.in. prowadził program Tematy dnia. Jest autorem licznych programów telewizyjnych, głównie o tematyce regionalnej, reportaży i filmów dokumentalnych. W 2006 za prezesury Bronisława Wildsteina był kierownikiem redakcji publicystyki TVP1, a do czerwca 2007 - zastępcą dyrektora Agencji Informacji TVP. W latach 1999–2005 był członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika „Gość Niedzielny”, a w latach 2005–2006 - redaktorem naczelnym kwartalnika „Nowe Państwo”. Publikuje w „Rzeczypospolitej” i w tygodniku „Uważam Rze”. Był redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego” (2007–2011). W styczniu 2012 został publicystą „Gościa Niedzielnego” i kierownikiem krakowskiego oddziału tygodnika. Od 2016 był dyrektorem TVP3 Kraków, a od 2017 jest dyrektorem TVP Historia. W 2018 został redaktorem naczelnym kwartalnika Fundacji RepublikańskiejRzeczy Wspólne”.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. TVP Historia – kanał o tematyce historycznej TVP, który rozpoczął nadawanie 3 maja 2007 roku. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.

Jest wykładowcą Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz retoryki i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 2012 otrzymał srebrny medal im. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. W 2020 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Mity czwartej władzy (z Dobrosławem Rodziewiczem) (2002)
 • Kod buntu (2002)
 • Jad medialny (2005)
 • Gra w media (z Dobrosławem Rodziewiczem) (2007)
 • Sztuka debaty (2009)
 • Jedyne takie muzeum (2014)
 • Marzyciele (2019)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Legutko w „Gościu Niedzielnym”. gosc.pl, 4 stycznia 2012. [dostęp 2018-06-29].
  2. Rzeczy Wspólne #25: nowy redaktor naczelny i nowy numer. fundacjarepublikanska.org, 21 maja 2018. [dostęp 2018-06-29].
  3. Redaktor TVN nagrodzony medalem Jana Pawła II za zasługi. gloria.tv, 2 lipca 2012. [dostęp 2018-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-26)].
  4. M.P. z 2020 r. poz. 821
  Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Czas Krakowski – pismo wydawane od 1990 w Krakowie. Prawicowo-konserwatywna gazeta codzienna, nawiązująca w nazwie do konserwatywnego dziennika krakowskiego "Czas". Do końca 1995 ukazywał się jako dziennik, następnie w latach 1996 - 1997 jako tygodnik. Redaktorem naczelnym był Jan Polkowski, w roku 1997 został wznowiony na krótko latem jako dziennik pt. "Nowy Czas Krakowski". Swoją pracę dziennikarską zaczynali tu lub pracowali Dorota Terakowska i Katarzyna Kolenda-Zaleska.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Bronisław Wildstein (ur. 11 czerwca 1952 w Olsztynie) – polski publicysta, dziennikarz, pisarz, od 11 maja 2006 do 26 lutego 2007 prezes zarządu Telewizji Polskiej.
  Reportaż (franc. le reportage – reportaż) – gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej (przez krytykę zwany przewrotnie „bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Fundacja Republikańska – założona w 2009 w formule fundacji organizacja pozarządowa prowadząca działalność typu think tank oraz działalność edukacyjną i wydawniczą.

  Reklama