Pionierskaja (stacja metra w Moskwie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pionierskaja (ros. Пионерская - Pionierska) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 063), położona w rejonie Fili-Dawydkowo w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy. Wyjścia prowadzą na ulicę Małaja Filowskaja (pod którą stacja się znajduje).

Zachodni okręg administracyjny Moskwy (ros. Западный административный округ Москвы) — jest jednym z dwunastu okręgów administracyjnych Moskwy, położony w czachodniej części miasta. Okręg liczy około 153 km² powierzchni i graniczy z okręgami Północno-zachodnim od północy, Centralnym na północnym-wschodzie, Południowo-zachodnim, od wschodu i Nowomoskiewskim od południa. Podzielony jest na 13 rejonów, a według spisu powszechnego z 2010 roku obszar zamieszkiwało około 1,299,337 mieszkańców.Westybul (łac. vestibulum, franc. vestibule) – obszerny, reprezentacyjny przedpokój, przedsionek przy wejściu do pałacu, rezydencji, stanowiący połączenie głównego wejścia z innymi pomieszczeniami i mieszczący schody paradne.

Konstrukcja i wystrój[ | edytuj kod]

Stacja jest naziemna, posiada jeden peron. Położona jest pod ulicą Filowską, kolumny stacji stanową podporę dla wiaduktu samochodowego, resztę stacji osłania dodatkowe zadaszenie. Westybule i pojedynczy rząd kolumn na stacji pokryto białym marmurem. Peron został odlany jako jednorodna płyta betonu. Oświetlenie przymocowano do tłoczonego sufitu.

Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Moskiewskiego Metra (ang. • ros.). [dostęp 05.05.2011].
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona Moskiewskiego Metra o stacji Pionierskaja
  • Strona metro.ru o stacji Pionierskaja (ros.)
  • Linia Filowska na UrbanRail.Net
  • Reklama