• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piknik Country  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Zayazd – polska grupa muzyczna wykonująca eastern country, łącząc wpływy polskiego folku z aranżacjami typowymi dla amerykańskiej muzyki ludowej. Powstała w 1986 roku z inicjatywy Lecha Makowieckiego.Edyta Urszula Geppert-Loretz (ur. 27 listopada 1953 w Nowej Rudzie) – polska piosenkarka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Media festiwalowe i publiczność[ | edytuj kod]

  Podczas każdej edycji MFMC, widzowie codziennie otrzymywali nowe wydanie gazetki festiwalowej, z bieżącymi informacjami na temat imprezy. Najpierw kolportowano "Mrongoville Gazette", która była przygotowywana w Warszawie, przed imprezą. Natomiast na bieżąco, każdego dnia festiwalowego, od pierwszego mrągowskiego Pikniku, ukazywał się "Country Express", osiągając liczbę trzech, a nawet czterech wydań w czasie trwania każdej edycji tej imprezy. Zespół redakcyjny "Country Expressu" najczęściej tworzyli: Janusz W. Podoski, Zygmunt ‘Tequila’ Chojnacki, Marek Kasz, Maciej ‘Woźnica’ Świątek, Ewa ‘Country Lady’ Dąbrowska-Szulc, Krzysztof ‘Kris’ Cedro, Jerzy Głuszyk. Relacje z wydarzeń piknikowych zamieszczał w sieci twórca polskiego country w Internecie Mieczysław ‘Prokurator’ Witkowski z synem Marcinem.

  Marek Dutkiewicz (ur. 26 marca 1949 w Warszawie) – polski autor tekstów piosenek, także scenarzysta, dziennikarz i wydawca, a także osobowość telewizyjna.Mirosław Breguła (ur. 10 lutego 1964 w Świętochłowicach, zm. 2 listopada 2007 w Chorzowie) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.

  Reminiscencje pofestiwalowe zamieszczały: "Informatory" Stowarzyszenia Muzyki Ludowej „Country” ‘82/1, ‘82/2, ’83; wydawnictwa książkowe: album Country Mrągowo 1999 (wyd.: Burmistrz Miasta Mrągowo); album Mrągowo 2000 Nashville-London Piknik Country (oprac.: Witold Kajetan Jackiewicz), album XX Jubileuszowy Festiwal Muzyki Country Mrągowo 2001 (oprac.: Witold Kajetan Jackiewicz), album XXV Piknik Country Mrągowo 2006 1982-2006 (red.: H. Gąsiorowska i K. Pacuda); miesięcznik "Polski Traker"; Radio "Warszawa Praga", Polskie Radio "Jedynka" – Jerzy Głuszyk; tygodnik "Dyliżans"; "Time" – Tadeusz Kucharski; oraz trzy media: "Kurier Podlaski", "Dziennik Chicagowski", Radio "Akadera" – reprezentował Ryszard ‘Medman’ Kijak, który w marcu 2021 podjął próbę zebrania w tym artykule najważniejszych faktów związanych z mrągowskim Piknikiem.

  Łukasz Zagrobelny (ur. 1 lipca 1975 we Wrocławiu) – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Polskie Radio Olsztyn – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia nadająca z Olsztyna. Swym zasięgiem obejmuje całe województwo warmińsko-mazurskiego oraz część pomorskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego .

  Na widownię co roku przybywają stali bywalcy – ekipy fanów, grupy wyjazdowe, całe rodziny z przyjaciółmi. Wśród nich pojawiały się charakterystyczne postacie: Flower Lady, „Pani Janeczka” – wielbicielka Szweda, lub Traper Long Bob (ze skrzypcami) & Luciano Mexicano – ojciec i syn: Robert i Lucjan Żeleńscy. Po wyczerpaniu programu, fani, artyści i organizatorzy przenosili się do hotelu Mrongovia, do „Country Night Clubu” w kawiarni Carmen. A na prowizorycznych estradach zlokalizowanych w posesjach w pobliżu hotelu Mrongovia, odbywały się nieoficjalne koncerty do rana. W roku 2020, z powodu pandemii COVID-19, w czasie XXXIX Pikniku narzucono obostrzenia, w tym ograniczenie liczby publiczności o połowę.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Lidia Kopania (ur. 12 maja 1978 w Koluszkach) – polska piosenkarka wykonująca muzykę pop. Zadebiutowała albumem Intuicja z 2006 roku.

  Koncerty na scenie głównej amfiteatru[ | edytuj kod]

  Pierwszy oficjalny akord w nowo otwartym amfiteatrze w Mrągowie w 1983, został wykonany przez Lonstara, na jego dwunastostrunowej gitarze. Artysta wystąpił z utworem If You Don’t Like Hank Williams Krisa Kristoffersona. W mrągowskim inauguracyjnym festiwalu wystąpili ponadto: Raymond Froggatt, Grunwald Hilton, Varkonyi Eszter, Boytorian, Western Union, Plavci, Naďa Urbánková, Karel Černoch, Country Beat Jiri Brabca. Polscy artyści: Dystans, Andrzej Elman, Grupa Pod Budą, Gang Marcela, Wojciech Bellon, Tomasz Szwed i Poker, Grażyna Świtała, Babsztyl, T-Band, Anna Ścigalska, Michał Grabiec, Country Road, Marek Śnieć, Rafał Rękosiewicz, Andrzej Rybiński, Urszula Sipińska (wchodząc na scenę zwichnęła nogę). W 1985 w Mrągowie wystąpił pierwszy amerykański gwiazdor George Sandiffer, a w rok później pierwsza gwiazda amerykańska, Rattlesnake Annie.

  Woodstock – nazwa festiwalu muzycznego, który odbył się w dniach 15, 16, 17 i 18 sierpnia 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tys. ludzi. Ten zaplanowany na trzy dni festiwal stał się pierwszym z wielkich zlotów młodzieżowych w latach 70.Wolna Grupa Bukowina – polski zespół muzyczny z nurtu folk rocka i poezji śpiewanej, założony przez Wojciecha Belona w 1970.

  Gospodarzem większości koncertów był Korneliusz Pacuda, w charakterystycznym kapeluszu kowbojskim. Prowadził je również Wojciech Mann, zapamiętany dzięki oryginalnym wjazdom na rozpoczęcie festiwalu (na pierwszy Piknik przyjechał amfibią, na kolejne jeepem, motocyklem, powozem, innym razem przypłynął żaglówką). Słuchacze oblegający teren poza amfiteatrem, pamiętają go z pozdrowień „dla tych co za płotem”. Do grona kilkukrotnych prezenterów zaliczają się też: Tomasz Szwed, Jacek Skubikowski, Wojciech Cejrowski, Paweł Sztompke.

  Maria Sadowska (ur. 27 czerwca 1976 roku w Warszawie) – polska scenarzystka i reżyser, a także piosenkarka wykonująca muzykę jazz, pop, funk i elektroniczną. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Piotr Janczerski, właściwie Piotr Janik (ur. 8 września 1938 r. w Łodzi) – polski wokalista, gitarzysta oraz autor tekstów piosenek, także aktor, scenarzysta i reżyser.

  Festiwal doczekał się własnego hymnu, podobnie jak Woodstock Festival. Jest to utwór Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, którym Cezary Makiewicz w 1997 zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „I jest przebój” na piosenkę inspirowaną muzyką country, którą przyznało mu jury w składzie: Ryszard Poznakowski, Marek Dutkiewicz, Korneliusz Pacuda, Jacek Skubikowski, Paweł Jastrzębski.

  T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.Radio Akadera Politechniki Białostockiej jest rozgłośnią akademicką z wieloletnią tradycją. Mieści się w Hotelu Asystenta Politechniki Białostockiej. Nadaje na częstotliwości 87,7 MHz. Zasięg radia to miasto Białystok i okolice w promieniu 50 km. Działalność programowa jest związana przede wszystkim ze środowiskiem akademickim. Dziennikarze przywiązują także dużą wagę do spraw miejskich dotyczących zwłaszcza ludzi młodych.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mickey Newbury, właśc. Milton Sims "Mickey" Newbury, Jr. (ur. 19 maja 1940 w Houston, zm. 29 września 2002 w Springfield) – amerykański piosenkarz, twórca piosenek.
  Dyliżanse – plebiscyt na najpopularniejszych wykonawców muzyki country w Polsce i ich dokonania przeprowadzany od 1998 roku przez czasopismo Dyliżans – countrowy fanzin redagowany od tegoż roku przez Macieja Świątka – „Woźnicę”.
  Halina Mlynkova (czes. Halina Mlynková) (ur. 22 czerwca 1977 w Nawsiu) – polska piosenkarka pochodząca z Zaolzia. W latach 1998-2003 wokalistka zespołu Brathanki.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Bogusław Mec (ur. 21 stycznia 1947 w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 11 marca 2012 w Zgierzu) – polski piosenkarz, artysta plastyk i kompozytor.
  Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.249 sek.