Piknik Country & Folk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Piknik Country)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korneliusz Pacuda Mrągowo 2004
40. rocznica Pikników Country 2021. Od lewej: P. Sztompke, K. Majkowski, S. Bułajewski, K. Pacuda, dzieci z przedszkola „Stokrotka”.
Piknik Country & Folk Mrągowo 2018
Piknik Country Mrągowo 2003

Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk Mrągowo – najstarszy, największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwal muzyki country i folk, odbywający się corocznie nieprzerwanie od 1982 jako impreza dwu-trzydniowa na przełomie lipca i sierpnia. Po raz pierwszy zorganizowany w Jeleniej Górze i w Karpaczu, kolejne – w Mrągowie w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Podczas jego wszystkich edycji (XXXIX do 2020), na Festiwalu wystąpiło blisko 600 artystów oraz zespołów muzycznych, z Polski i z zagranicy, w tym z Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Marek Dutkiewicz (ur. 26 marca 1949 w Warszawie) – polski autor tekstów piosenek, także scenarzysta, dziennikarz i wydawca, a także osobowość telewizyjna.Mirosław Breguła (ur. 10 lutego 1964 w Świętochłowicach, zm. 2 listopada 2007 w Chorzowie) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.

Historia Pikniku Country w Mrągowie[ | edytuj kod]

Próbą generalną przed przyszłymi festiwalami muzyki country w Polsce, był Country Piknik, który odbył się w 24 lipca 1982 w Aninie. Został on zorganizowany, pod auspicjami Stowarzyszenia Muzyki Ludowej „Country” (SMLC) przez Michała Morawskiego i Piotra Kinickiego na zapleczu Osiedlowego Domu Kultury. Pomimo urzędowego ograniczenia liczby uczestników, koncert zgromadził dwuipółtysięczną widownię.

Łukasz Zagrobelny (ur. 1 lipca 1975 we Wrocławiu) – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Polskie Radio Olsztyn – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia nadająca z Olsztyna. Swym zasięgiem obejmuje całe województwo warmińsko-mazurskiego oraz część pomorskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego .

Wobec obowiązywania stanu wojennego, w 1982 nie przeprowadzono festiwali w Sopocie, Opolu, Zielonej Górze, Kołobrzegu. Ze względu na to, iż SMLC nie znalazło się na liście organizacji zawieszonych, jako jedyny, mógł odbyć się tylko – zgłoszony przez SMLC – Jesienny Piknik Country. Zorganizowany został w Jeleniej Górze i w Karpaczu (niektóre źródła podają odwrotną kolejność), w dniach 23–26 września przez Karkonoską Agencję Imprez Artystycznych, Biuro Turystyki Młodzieżowej „Juventur”, Polską Agencję Artystyczną „Pagart”, Polskie Radio i TV oraz SMLC. Na plakacie promującym imprezę, wykorzystano rysunek artysty grafika Edwarda Lutczyna. Reżyserował Zbigniew Proszowski, kierownictwo muzyczne sprawował Jacek Skubikowski, a koncerty prowadził Korneliusz Pacuda, który ustalił listę wykonawców. W hali sportowej Jeleniej Góry wystąpili wówczas: Greenhorns i Mirek Novak z Czechosłowacji, 100 Folk Celsjusz z Węgier, Country Family (bez Michała Lonstara Łuszczyńskiego), Country Road, Babsztyl, Vulgaris Country Singers, Grażyna Świtała, Marek Śnieć, Jacek Skubikowski i Janusz Laskowski.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Lidia Kopania (ur. 12 maja 1978 w Koluszkach) – polska piosenkarka wykonująca muzykę pop. Zadebiutowała albumem Intuicja z 2006 roku.

Nazwę „piknik country” utworzył Korneliusz Pacuda. Miała ona oddawać rodzinny klimat luźnej i wesołej zabawy, z własną aprowizacją. Określenie to przyjęło się w odniesieniu także do innych tego typu imprez. Początkowa kolejność poszczególnych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Country (MFMC) „Piknik Country”, nie uwzględniała Jesiennego Pikniku Country w Jeleniej Górze i w Karpaczu; wykazywano tylko edycje mrągowskie, licząc od roku 1983. Po kilkunastu latach, Jesienny Piknik z 1982 został włączony do rejestru, z numerem pierwszym. Dla wyrównania faktycznego porządku, w numeracji pominięto „trzynastkę”: po XII Pikniku, od razu odbył się XIV. Przez kilka lat MFMC był objęty patronatem ambasadora Stanów Zjednoczonych. W 2013 dokonano zmiany nazwy imprezy na Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk (MFPC&F) i od tego czasu muzyka folkowa została dodana do jej oficjalnego repertuaru. Mrągowski Piknik Country stał się inspiracją do zorganizowania w 2005 festiwalu „Northeim Goes Country”, który odbył się w amfiteatrze Waldbühne w miejscowości Northeim w Dolnej Saksonii (Niemcy).

Woodstock – nazwa festiwalu muzycznego, który odbył się w dniach 15, 16, 17 i 18 sierpnia 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tys. ludzi. Ten zaplanowany na trzy dni festiwal stał się pierwszym z wielkich zlotów młodzieżowych w latach 70.Wolna Grupa Bukowina – polski zespół muzyczny z nurtu folk rocka i poezji śpiewanej, założony przez Wojciecha Belona w 1970.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Piotr Janczerski, właściwie Piotr Janik (ur. 8 września 1938 r. w Łodzi) – polski wokalista, gitarzysta oraz autor tekstów piosenek, także aktor, scenarzysta i reżyser.
T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.
Radio Akadera Politechniki Białostockiej jest rozgłośnią akademicką z wieloletnią tradycją. Mieści się w Hotelu Asystenta Politechniki Białostockiej. Nadaje na częstotliwości 87,7 MHz. Zasięg radia to miasto Białystok i okolice w promieniu 50 km. Działalność programowa jest związana przede wszystkim ze środowiskiem akademickim. Dziennikarze przywiązują także dużą wagę do spraw miejskich dotyczących zwłaszcza ludzi młodych.
Mickey Newbury, właśc. Milton Sims "Mickey" Newbury, Jr. (ur. 19 maja 1940 w Houston, zm. 29 września 2002 w Springfield) – amerykański piosenkarz, twórca piosenek.
Dyliżanse – plebiscyt na najpopularniejszych wykonawców muzyki country w Polsce i ich dokonania przeprowadzany od 1998 roku przez czasopismo Dyliżans – countrowy fanzin redagowany od tegoż roku przez Macieja Świątka – „Woźnicę”.
Halina Mlynkova (czes. Halina Mlynková) (ur. 22 czerwca 1977 w Nawsiu) – polska piosenkarka pochodząca z Zaolzia. W latach 1998-2003 wokalistka zespołu Brathanki.
Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

Reklama