Pigment (modelarstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pigmenty stosowane w modelarstwie składem nie różnią się od tych używanych do produkcji farb. Specyficzna jest jednak paleta wykorzystywanych barw oraz zastosowanie. Za ich pomocą wykonuje się różne efekty eksploatacyjne, takie jak kurz, okopcenia, błoto itp. W zależności od sposobu nakładania pigmentu oraz medium jakim się go utrwala, można osiągnąć bardzo różne efekty.

Spirytus rektyfikowany – destylat lub wodny roztwór alkoholu etylowego o zawartości alkoholu (objętościowo) około 96%. Ponieważ alkohol etylowy tworzy z wodą mieszaninę azeotropową, jest to maksymalne stężenie, które można otrzymać przez rektyfikację spirytusu surowego.Terpentyna (sylwestren) – mieszanina terpenów (głównie pinenów) o charakterystycznym intensywnym zapachu. Jest bezbarwną lub żółtą cieczą, łatwopalną i źle rozpuszczalną w wodzie. Terpentyna rozpuszcza tłuszcze, parafiny, żywice i inne substancje organiczne.

Sposoby nakładania pigmentów[ | edytuj kod]

Materiały niezbędne do nakładania pigmentów za pomocą aerografu.
 1. Przy użyciu pędzla.
 2. Za pomocą aerografu.

Nakładanie pigmentów za pomocą aerografu pozwala na uzyskanie efektu dość intensywnego zakurzenia pojazdu. Technika ta nie wymaga dużego nakładu pracy. Do jej zastosowania niezbędnych jest kilka podstawowych materiałów i narzędzi:

Tamiya (jap. 株式会社タミヤ Kabushiki gaisha Tamiya) – japońska firma działająca w branży modelarskiej. Substancje barwiące – substancje nadające barwę innej substancji pozbawionej barwy (przezroczystej, białej lub szarej), lub też zmieniające barwę substancji posiadającej już jakąś barwę. Można je podzielić na pigmenty, laki i barwniki. Pigmenty są nierozpuszczalnymi kryształami wymagającymi procesu dyspersji w celu ich użycia do barwienia substancji. Barwniki są substancjami rozpuszczalnymi. Barwniki są łatwe w użyciu niemniej jednak ich odporności są mniejsze od pigmentów. Barwniki są transparentne, pigmenty są różne - część jest kryjąca, część transparentna.
 • pigmenty
 • rozcieńczalnik - w przykładowej prezentacji jest to zmywacz do paznokci z niewielką zawartością acetonu i spirytusu; może być zastąpiony spirytusem technicznym lub rozcieńczalnikiem do farb akrylowych
 • pędzle - do mieszania pigmentów i ich późniejszego ścierania z modelu
 • fiksatywa - do utrwalenia pigmentów na modelu
 • Fiksatywa to utrwalacz stosowany w malarstwie do zabezpieczania prac malarskich i rysunkowych narażonych na obsypywanie i rozmazywanie warstwy malarskiej ze względu na zastosowaną technikę – jak pastel czy węgiel.Modelarstwo redukcyjne – sposób spędzania wolnego czasu, polegający na wiernym odtwarzaniu rzeczywistości na podstawie obserwacji otoczenia, obiektów i sytuacji, ale także wewnętrznych emocji autora dzieła modelarskiego. To budowa możliwie wiernych kopii obiektów, które istniały, lub istnieją w rzeczywistości - wykonanych w określonej skali pomniejszenia. I tak np. modele redukcyjne są wykonane najczęściej z plastiku (najbardziej popularne są zestawy fabryczne w skalach 1:72, 1:48 i 1:35 w częściach do samodzielnego sklejania i malowania). Bardziej doświadczeni modelarze niejednokrotnie budują modele od podstaw, bez użycia gotowych zestawów, na podstawie planów i zdjęć obiektów rzeczywistych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Spirytus mineralny, biały spirytus, terpentyna mineralna, spirytus naftowy (w użyciu jest też nazwa angielska: white spirit) – otrzymywany z parafiny odpowiednik ciężkiego eteru naftowego.
  Aceton (nazwa systematyczna: propanon) – organiczny związek chemiczny z grupy ketonów, najprostszy keton alifatyczny. Ma ostry, charakterystyczny zapach. Miesza się w każdych proporcjach z wodą, etanolem, eterami i innymi ketonami o niskiej masie cząsteczkowej.

  Reklama