Pierwszy gabinet Johna Howarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwszy gabinet Johna Howarda – sześćdziesiąty pierwszy gabinet federalny Australii, urzędujący od 11 marca 1996 do 21 października 1998. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA). Stanowił pierwszy od 1983 prawicowy gabinet federalny, a także ostatni gabinet, którego urzędowanie przypadło w całości na XX wiek.

National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.Gabinet federalny Australii (Cabinet lub ministry) stanowi najwyższą rangą część rządu federalnego Australii. Składa się z premiera federalnego oraz najważniejszych spośród wskazanych przez niego ministrów. Gabinet powoływany jest przez gubernatora generalnego Australii w imieniu monarchy, przy czym tradycyjnie gubernator mianuje premierem przywódcę partii lub koalicji dysponującej większością w Izbie Reprezentantów, zaś ministrami wskazanych przez niego kandydatów. Pozostali ministrowie, nie wchodzący w skład gabinetu, określani są jako junior ministry lub outer ministry.

Okoliczności powstania i dymisji[ | edytuj kod]

Gabinet powstał po wyborach z marca 1996, w których rządząca od 1983 Australijska Partia Pracy (ALP) uległa prawicowej koalicji. Urzędował aż do kolejnych wyborów, które odbyły się przedterminowo w październiku 1998. Przyniosły one kolejne zwycięstw koalicji, dzięki czemu premier John Howard mógł sformować swój drugi gabinet.

Skład[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • 43rd Parliamentary Handbook (ang.). Parliament of Australia. [dostęp 2014-04-06].
  • John Howard (ang.). National Archives of Australia. [dostęp 2014-04-06].
  • Reklama