Pierre-Alexandre Monsigny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierre-Alexandre Monsigny (ur. 17 października 1729 w Fauquembergues, zm. 14 stycznia 1817 w Paryżu) – francuski kompozytor operowy.

Giovanni Battista Pergolesi (ur. 4 stycznia 1710 r. w Jesi koło Ankony, zm. 16 marca 1736 w Pozzuoli koło Neapolu) – włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku.François-André Danican Philidor (ur. 1 września 1726 w Dreux, zm. 31 sierpnia 1795 w Londynie) - francuski szachista i kompozytor, najwybitniejszy szachista XVIII wieku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był potomkiem zubożałej rodziny arystokratycznej. Uczył się śpiewu w przykościelnej szkole w rodzinnej miejscowości, uczęszczał też do kolegium jezuickiego w Saint-Omer, gdzie uczył się gry na skrzypcach. Po śmierci ojca wyjechał w 1749 roku do Paryża i podjął pracę w administracji skarbowej. Przyjaźnił się z księciem Orleanu Ludwikiem Filipem, po zetknięciu się z operą Pergolesiego, zachęcany przez księcia, zdecydował się poświęcić muzyce. Odbył studia u kontrabasisty Pietro Gianottiego, zadebiutował jako kompozytor w 1759 roku operą Les aveux indiscrets. Podjąwszy współpracę z librecistą Michelem-Jeanem Sedaine’em tworzył cieszące się popularnością opery. Po 1777 roku zaprzestał komponowania, jednak intratne posady na dworze orleańskim zabezpieczyły mu byt aż do wybuchu rewolucji.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1798 roku otrzymał posadę w Opéra-Comique, a w latach 1800–1802 był inspektorem Konserwatorium Paryskiego. W 1804 roku otrzymał order Legii Honorowej. W 1813 roku powołany został, jako następca Grétry’ego, na członka Institut de France.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
Opera buffa, lub inaczej opera komiczna, farsa muzyczna – jeden z dwóch podstawowych gatunków opery (drugi to opera seria).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Fauquembergues – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, w departamencie Pas-de-Calais.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama