Pielgrzym (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pielgrzym – pismo katolickie o charakterze informacyjnym. Zostało założone i pierwotnie było redagowane przez S. Kellera wydawane w Pelplinie w latach 1869–1939. Było wydawane trzy razy w tygodniu.

Pielgrzym. Dwutygodnik katolicki Diecezji Pelplińskiej – czasopismo katolickie wydawane od 1989 r. w Pelplinie przez Wydawnictwo „Bernardinum”, oficjalny organ diecezji pelplińskiej. Germanizacja – proces przyswajania języka lub kultury niemieckiej przez jednostki i grupy społeczne funkcjonujące wcześniej w ramach innych kultur. Germanizacja może zachodzić zarówno w wyniku mniej lub bardziej wyraźnego przymusu (np. administracyjnego, edukacyjnego), jak i mieć charakter względnie dobrowolny, tzn. nie wiązać się z żadną bezpośrednią presją. Często rozumiana obecnie jako proces wynarodowienia, poprzez nakłanianie lub przymuszanie ludności rdzennej określonego terenu do przyswojenia języka niemieckiego oraz kultury niemieckiej, a także proces rozprzestrzeniania się języka, kultury i ludności poprzez asymilację lub adaptację obcojęzycznych słów.

Historia[ | edytuj kod]

Jedyne pismo polskie na Pomorzu, które przetrwało przez 70 lat. Odegrało znaczną rolę w walce z germanizacją, zajmując się również problemami politycznymi, społecznymi, oświatowymi i kulturalno-literackimi.

Pielgrzym reprezentował poglądy skrajnie konserwatywne. Zasłużony dla upowszechniania kultury, literatury i historii Polski, szczególnie Pomorza. W czasopiśmie publikował śląski poeta i pisarz Konstanty Damrot.

W 1989 roku rozpoczęto wydawanie dwutygodnika o takim samym tytule nie zachowując charakteru pisma, częstotliwości wydawniczej oraz numeracji roczników z poprzednikiem.

Pelplin (kaszb. Pôłplëno, niem. Pelplin) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pelplin.Pomorze – kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego. Nazwa regionu (kasz./pom. Pòmòrskô, Pòmòrzé, łac. Pomerania, niem./szw. Pommern) wywodzi się od geograficznego położenia regionu ,"kraina leżąca nad morzem czyli blisko morza" lub "ziemia «sięgająca» aż po morze".

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Oleksiński, I nie ustali w walce, Warszawa: Nasza Księgarnia, 1980, s. 175, ISBN 83-10-07610-X, OCLC 830955231.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Archiwalne numery z lat 1869–1939
  • Strona oficjalna współczesnego Pielgrzyma
  • Reklama