phpPgAdmin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

phpPgAdmin – aplikacja do zarządzania bazą danych PostgreSQL. Aplikacja napisana jest w języku PHP. Umożliwia wizualną i uproszczoną w stosunku do konsolowej pracę z bazą danych PostgreSQL.

Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).pgAdmin – program do zarządzania i zwykłej pracy użytkownika z bazą danych PostgreSQL. Obecnie program jest oznaczony jako pgAdmin III. Jest to już kolejna, trzecia gałąź rozwojowa programu. Program posiada interfejs graficzny i jest dobrym zamiennikiem programu konsolowego psql. Aktualnie, z poziomu programu można m.in. administrować bazami danych, replikami baz danych, tworzyć wszelkie obiekty bazodanowe, wydawać zapytania oraz analizować plan zapytania prezentowany w postaci klasycznej lub graficznej. Oprócz tego z programem można pracować jak z zwykłym programem konsolowym. Program od wersji 1.10.0 wydawany jest na licencji BSD. Poprzednie wersje były wydawane na licencji artystycznej.

Inne narzędzia do współpracy z PostgreSQL[ | edytuj kod]

  • pgAdmin
  • psql
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Witryna projektu
  • Psql jest terminalowym klientem PostgreSQL. Jest to interakcyjne narzędzie do wykonywania zapytań (Interactive Query Tools – ISQL). Narzędzie to jest podobne do SQLPlus w bazie danych Oracle, czy ISQL w bazie danych Sybase. Program ten może być także wykorzystywany do zapisywania wyników zapytań do plików lub ewentualnego wykorzystania przez skrypty powłoki.
    Reklama