Philip Schaff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Philip Schaff (ur. 1 stycznia 1819 w Chur, zm. 20 października 1893 w Nowym Jorku) – protestancki teolog i historyk chrześcijaństwa, autor licznych dzieł, z których najbardziej znanym i do dzisiaj wznawianym jest ośmiotomowa historia Kościoła chrześcijańskiego (History of the Christian Church), obejmująca okres od początku chrześcijaństwa aż do reformacji w Genewie.

Historia chrześcijaństwa to okres historii obejmujący czas od narodzin Jezusa Chrystusa (początek rozwoju religii chrześcijańskiej) aż do dziś. Badaniem tego okresu w sposób naukowy zajmuje się Historia Kościoła jako gałąź teologii.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Chur w Szwajcarii. Kształcił się w gimnazjum w Stuttgarcie, a następnie studiował na uniwersytetach w Tübingen, Halle (Saale) i w Berlinie. W 1843 roku został powołany do objęcia katedry historii Kościoła i literatury biblijnej w Niemieckim Reformowanym Seminarium Teologicznym w Mercersburgu w Pensylwanii, jedynym wówczas seminarium tego Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

W drodze do Ameryki zatrzymał się w Anglii, gdzie spotkał się z Edwardem Pusey oraz innymi przedstawicielami ruchu oksfordzkiego. Podczas pierwszych lat nauczania w Mersenburgu wygłaszał poglądy, które wydawały się niektórym zbytnio prokatolickie do tego stopnia, że Schaff został oskarżony o herezję. Jednak podczas synodu kościelnego w Yorku w 1845 roku Schaff został jednomyślnie oczyszczony z tego zarzutu.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1870 roku Schaff objął katedrę encyklopedii teologicznej i symboliki chrześcijańskiej w Union Theological Seminary w Nowym Jorku, a od 1887 aż do swojej śmierci był profesorem katedry historii Kościoła. Schaff także przewodniczył komisji nadzorującej nowy przekład Biblii znany jako American Standard Version, jednak przekład ten ukazał się dopiero w 1901 roku, a więc 8 lat po śmierci Schaffa.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.

Ważniejsze dzieła[ | edytuj kod]

 • Schaff, Philip. History of the Christian Church – w 8 tomach.
 • Schaff, Philip. Creeds of Christendom, with a History and Critical notes, volume I, volume II and volume III
 • Schaff, Philip. The Creeds of the Evangelical Protestant Churches
 • The New Schaff-Herzog Encyclopedia of Religious Knowledge.
 • Ante-Nicene Fathers oraz dwie serie Nicene and Post-Nicene Fathers, łącznie 38 tomów pod redakcją Schaffa i innych.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • George H Shriver, Philip Schaff: Christian Scholar and Ecumenical Prophet, Macon, Ga.: Mercer University Press, 1987, ISBN 0-86554-234-1, OCLC 13761244.
 • Pranger, Gary K. (1997). Philip Schaff (1819-1893): Portrait of an Immigrant Theologian. Peter Lang Publishing. ​ISBN 0-8204-2847-7
 • Graham, Stephen R. (1995). Cosmos in the Chaos: Philip Schaff's Interpretation of Nineteenth-Century American Religion. Wm. B. Eerdmans-Lightning Source. ​ISBN 0-8028-0841-7
 • Gross, Ernie. This Day in Religion. New York: Neil-Schuman Publishers, 1990. ​ISBN 1-55570-045-4​.
 • Philip Schaff (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2013-05-06].
 • Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Mercersburg to miasto i okręg w hrabstwie Franklin w stanie Pensylwania, 117 km na południowy-zachód od Harrisburga. W 1900 roku miasto liczyło 956 mieszkańców, a w 1910 już 1410. Podczas cenzusu w 2000 roku mieszkało tu 1540 osób.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  York, zwane też jako Miasto Białej Róży (po wojnie Dwóch Róż) – miasto położonym w południowo-centralnej Pensylwanii. W 2000 roku populacja miasta wynosiła 40 862 ludzi. York jest centralną siedzibą hrabstwa Yorku, którego lokalizacja to: 39°58′00″N 76°45′00″W/39,966667 -76,750000.

  Reklama