Petr Korda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Petr Korda (ur. 23 stycznia 1968 w Pradze) – czeski tenisista, zwycięzca Australian Open 1998 w grze pojedynczej i Australian Open 1996 w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa.

Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1992 rozegrano w dniach 25 maja - 7 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa.Wielkoszlemowy turniej tenisowy Wimbledon w 1986 rozegrano w dniach 23 czerwca – 6 lipca, na kortach londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club.

Jest ojcem i trenerem Sebastiana Kordy, również tenisisty.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Startując w gronie juniorów Korda wygrał w 1985 roku grę podwójną chłopców na Rolandzie Garrosie, w parze z Cyrilem Sukiem oraz w 1986 roku na Wimbledonie, wspólnie z Tomásem Carbonellem.

Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1990 rozegrano w dniach 28 maja - 10 czerwca na kortach im. Rolanda Garrosa.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Karierę zawodową rozpoczął w 1987 roku, a zakończył w 1999 roku. W grze pojedynczej zwyciężył w dziesięciu turniejach rangi ATP World Tour, w tym wielkoszlemowy Australian Open z 1998 roku. W rundzie finałowej pokonał 6:2, 6:2, 6:2 Marcelo Ríosa. Czech również siedemnaście razy dochodził do finałów zawodów ATP World Tour, w tym do finału Rolanda Garrosa z 1992 roku, gdzie przegrał w spotkaniu o tytuł z Jimem Courierem.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Sébastien Lareau (ur. 27 kwietnia 1973 w Montrealu) – kanadyjski tenisista, zwycięzca wielkoszlemowego US Open z 1999 roku, Tennis Masters Cup oraz igrzysk olimpijskich w Sydney w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa.

W grze podwójnej Korda wygrał dziesięć imprez kategorii ATP World Tour, m.in. Australian Open z 1996 roku razem ze Stefanem Edbergiem. W finale debliści byli lepsi od Sébastiena Lareau i Alexa O’Briena. Tenisista czeski awansował ponadto do czternastu finałów. W 1990 roku osiągnął finał, z Goranem Ivaniševiciem, na Rolandzie Garrosie.

Stefan Edberg (ur. 19 stycznia 1966 w Västervik) – szwedzki tenisista, zwycięzca 9 turniejów wielkoszlemowych, lider rankingu singlowego i deblowego, zdobywca Pucharu Davisa, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Seulu (1988) w grze pojedynczej i podwójnej. Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

W latach 1988–1997 Korda reprezentował Czechy w Pucharze Davisa.

W rankingu gry pojedynczej Korda najwyżej był na 2. miejscu (2 lutego 1998), a w klasyfikacji gry podwójnej na 10. pozycji (11 czerwca 1990).

Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

Gra pojedyncza (10–17)[ | edytuj kod]

Gra podwójna (10–14)[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Korda, Liang win Australian Open junior titles, „ESPN.com” [dostęp 2018-01-27].
 2. Washingtonpost.com: Korda Takes Australian Open Title, washingtonpost.com [dostęp 2018-01-27].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 1 października 2014].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 1 października 2014].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 1 października 2014].
 • Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Goran Ivanišević (ur. 13 września 1971 w Splicie) – chorwacki tenisista, mistrz Wimbledonu 2001 w singlu, brązowy medalista olimpijski z Barcelony, 1992 w singlu i deblu.
  Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Australian Open 1998 – pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 19 stycznia – 1 lutego 1998 roku, na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Była to 86. edycja rozgrywek oraz 11. odsłona imprezy na kortach Melbourne Park.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama