Pet Sounds

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.album-studyjny .naglowek{background:lightsteelblue}.mw-parser-output .infobox.album-bootleg .naglowek{background:lightblue}.mw-parser-output .infobox.album-ep .naglowek{background:lightsalmon}.mw-parser-output .infobox.album-koncert .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-koncertowy .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-live .naglowek{background:burlywood}.mw-parser-output .infobox.album-soundtrack .naglowek{background:gainsboro}.mw-parser-output .infobox.album-demo .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-nielegal .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-mixtape .naglowek{background:peachpuff}.mw-parser-output .infobox.album-tribute .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-cover .naglowek{background:thistle}.mw-parser-output .infobox.album-kompilacja .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-split .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-remix .naglowek{background:darkseagreen}.mw-parser-output .infobox.album-wideo .naglowek{background:lightskyblue}.mw-parser-output .infobox.album-box .naglowek{background:lightgray}

Pet Sounds – album studyjny amerykańskiej grupy The Beach Boys. Znalazł się na pierwszym miejscu wielu list najlepszych albumów wszech czasów, m.in. tych sporządzonych przez czasopisma „NME”, „The Times” i „Mojo”.

Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Album został sklasyfikowany na 2. miejscu listy 500 albumów wszech czasów dwutygodnika „Rolling Stone” (2003). Według Acclaimedmusic.net jest to najbardziej uznany przez krytyków album wszech czasów. Pet Sounds była jedną z najważniejszych płyt koncepcyjnych obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band The Beatles.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Are You Experienced – debiutancki album zespołu The Jimi Hendrix Experience. Wydany w Anglii 12 maja 1967 i USA 1 września 1967. Album znalazł się na 15 miejscu na liście 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone jako najwyżej sklasyfikowany w dorobku Jimiego Hendriksa.

Album jest niezwykle urozmaicony brzmieniowo: oprócz gitar wykorzystano m.in. instrumenty smyczkowe, rozmaite instrumenty klawiszowe (w tym klawesyn), dzwonki rowerowe, flety, theremin, puszki po napoju Coca-Cola czy odgłosy szczekających psów.

Grupa The Beatles wzmiankowała album jako inspirację dla płyty Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Swoje uznanie dla Pet Sounds wyrażali m.in. Paul McCartney, Eric Clapton, Elton John i George Martin.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Piosenki, przy których nie zaznaczono autorstwa, napisali Brian Wilson i Tony Asher.

Brian Douglas Wilson (ur. 20 czerwca 1942 w Hawthorne, Kalifornia) – amerykański muzyk, znany głównie jako lider, wokalista i basista zespołu The Beach Boys. Był także głównym producentem, kompozytorem i aranżerem grupy.The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. New Musical Express Writers Top 100 Albums. NME, 1993-10-02. [dostęp 2009-03-03].
 2. The 100 Greatest Albums Ever Made. Mojo. [dostęp 2009-03-03].
 3. The Times All Time Top 100 Albums. The Times. [dostęp 2009-03-03].
 4. Rolling Stone (USA) Lists - The Rolling Stone Top 500 Albums (ang.). rocklistmusic.co.uk. [dostęp 2010-05-22].
 5. Acclaimed Music - The All Time Top 3000 Albums (ang.). [dostęp 25 maja 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 września 2010)].
 6. Dave Marsh, Are You Experienced?, wyd. CD, książeczka, MCA Records, Experience Hendrix, 1997 (ang.).
 7. Pet Sounds track notes (ang.). [dostęp 25 maja 2008].
 8. Musicians on Brian (ang.). [dostęp 17 sierpnia 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (22 lutego 2009)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chordofony smyczkowe – grupa instrumentów muzycznych z grupy chordofonów (strunowych), w których struna wprowadzana jest w stan wibracji za pomocą smyczka.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.
  Coca-Cola (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako Coke) – marka bezalkoholowego napoju gazowanego firmy The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Coca-Cola jest jedną z ikon kultury masowej XX wieku.
  Theremin (eterofon, termenvox) – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych skonstruowany przez rosyjskiego fizyka i wynalazcę Lwa Termena. Dźwięki produkowane przez theremin są ubogie harmonicznie i przypominają w swym brzmieniu wycie, jęk, kobiecy głos, gwizd, piłę, flet, skrzypce lub inne instrumenty.
  Dzwonek – urządzenie ostrzegawcze przy rowerze, odpowiednik samochodowego klaksonu. Swoim dźwiękiem ostrzega innych uczestników ruchu o nadjeżdżającym rowerze. Istnieją różne konstrukcje dzwonków: od najprostszych, w których uderza się w metalową czaszę plastikowym elementem (kołatką) ze sprężyną, aż po bardziej skomplikowane, w których przesuwając palcem dźwignię uruchamia się cały mechanizm, mający za zadanie wydać z dzwonka dźwięk.

  Reklama