Peszmergowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peszmerg ze zmodyfikowanym karabinkiem szturmowym M16

Peszmergowie (w tłumaczeniu z kurdyjskiego: patrzący śmierci w oczy) – tradycyjna nazwa kurdyjskich bojowników walczących w partyzantce i powstaniach o niepodległość Kurdystanu. Chociaż oddziały peszmergów w dużej mierze podzielone są między Demokratyczną Partię Kurdystanu (kontrolującą prowincje Irbil i Dahuk) oraz Patriotyczną Unię Kurdystanu (kontrolującą prowincję As-Sulajmanijja), to wszystkie deklarują oddanie Rządowi Regionalnemu Kurdystanu – jednak w praktyce ze wszystkich 36 brygad jedynie 12 podlega bezpośredniemu dowództwu Rządu Regionalnego. Trwają starania, aby kierownictwo nad całym wojskiem – bez podziału na przynależność partyjną – przejęło Ministerstwo Peszmergów.

Demokratyczna Partia Kurdystanu, KDP - ugrupowanie polityczne założone w Kurdystanie irackim w 1946 roku przez Mustafę Barzaniego i związane z jego wpływowym klanem. Obecnie partii przewodzi syn Mustafy, Masud Barzani.Powszechne Jednostki Ochrony (YPG) – zbrojna grupa Kurdów utworzona w 2011 podczas wojny domowej w Syrii, wchodząca w skład syryjskiej opozycji walcząca na północy Syrii z wojskami reżimu Baszara al-Asada.

Od czerwca 2014, w wyniku walk z Państwem Islamskim, oddziały peszmergów przejęły kontrolę nad terenami spornymi Iraku, gdzie iracki rząd przeprowadzał we wcześniejszych latach politykę arabizacji. W rękach Rządu Regionalnego Kurdystanu znalazły się prowincje Niniwa, Kirkuk, Salah ad-Din, Dijala oraz kilka przyległych terenów.

As-Sulajmanijja (arab. محافظة السليمانية, kurd. Parêzgay Silêmanî) – jedna z 18 prowincji Iraku. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, stanowi część Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. Brygada to najmniejszy związek taktyczny stanowiący w wielu armiach podstawową jednostkę bojową wojsk lądowych o wielkości pośredniej między pułkiem a dywizją. Dzieli się na pułki lub bataliony. Występuje również w innych rodzajach sił zbrojnych.

Chociaż większość peszmergów jest wyznania muzułmańskiego, to pewną część oddziałów stanowią chrześcijanie oraz jezydzi.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Powszechne Jednostki Ochrony
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „Wojownicy śmierci”. Kim są peszmergowie? - Świat w INTERIA.TV, 18 lipca 2016 [dostęp 2016-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-18].
  2. Kurdish peshmerga divisions hamper war effort, 25 lipca 2016 [dostęp 2016-07-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-25].
  3. Sources: Barzani Orders Peshmerga Forces Reformed, United, 18 lipca 2016 [dostęp 2016-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-18].
  4. Jihadist drive allows Iraq Kurds to take disputed areas - Iraq | ReliefWeb, 18 lipca 2016 [dostęp 2016-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-18].
  5. Iraqi Kurds, Yazidis fight Islamic State for strategic town of Sinjar | Reuters, 25 lipca 2016 [dostęp 2016-07-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-25].
  6. Hundreds of Christians join Peshmerga, 25 lipca 2016 [dostęp 2016-07-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-25].
  Kurdowie – lud pochodzenia indoeuropejskiego, zamieszkujący przede wszystkim krainę zwaną Kurdystanem podzieloną pomiędzy Turcję, Irak, Iran i Syrię. Odosobnione enklawy Kurdów żyją także w tureckiej Anatolii, wschodnim Iranie (tzw. enklawa chorezmijska), w korytarzu oddzielającym Armenię od okręgu Górskiego Karabachu (tzw. Czerwony Kurdystan) oraz Afganistanie. Spora diaspora kurdyjska rozsiana jest po świecie, większe skupiska znajdują się w Niemczech, Francji, Szwecji i Izraelu. Błędnie uważani są za największy naród bez własnej państwowości. Są inne większe narody bez własnych państw, jak choćby Tamilowie w Indiach i na Sri Lance. Kurdowie są jednak największym tak aktywnie działającym na rzecz separacji narodem.Kirkuk (كركوك) – miasto w północnym Iraku, w Kurdystanie, na zachodnim pogórzu Gór Kurdystańskich, ośrodek administracyjny muhafazy At-Tamim. Około 755,7 tys. mieszkańców. Miasto Kirkuk i otaczające je roponośne obszary stanowią od dziesięcioleci przedmiot kurdyjskich roszczeń terytorialnych. W latach 30. XX wieku rozpoczęła się stymulowana przez władze centralne migracja ludności arabskiej na zamieszkane przez Kurdów i chrześcijan tereny wokół miasta. Napływ Arabów związany był przede wszystkim z odkryciem ropy naftowej w Kirkuku w 1927 roku i realizacją rządowego projektu irygacji równiny Hawidża. Spośród potomków pierwszych arabskich osadników sprowadzonych w tamtym czasie do Kirkuku (wielu z nich należało do koczowniczego plemienia al-Obeid) reżim partii BAAS rekrutował w latach 60. członków prorządowych, paramilitarnych grup zwanych „Rycerzami Chalida ben Ualida”, których głównych zajęciem było terroryzowanie okolicznych wsi kurdyjskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Niniwa (arab. نینوى, kurd. Neynewa, syr. ܢܝܢܘܐ) – jedna z 18 prowincji Iraku. Znajduje się w północnej części kraju. Stolicą prowincji jest miasto Mosul.
  Kurdystan – górzysta kraina w południowo-zachodniej Azji zamieszkana przez Kurdów. Terytorium Kurdystanu jest podzielone między następujące państwa:
  Dijala (arab. ديالى) – jedna z 18 prowincji Iraku. Znajduje się we wschodniej części kraju. Stolicą prowincji jest miasto Bakuba.
  Irbil (arab. أربيل, kurd. Hewlêr) – jedna z 18 prowincji Iraku. Znajduje się w północnej części kraju, stanowi część Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. Stolicą prowincji, jak i również całego Okręgu Autonomicznego, jest miasto Irbil.
  Język kurdyjski należy do rodziny języków indoeuropejskich. Językiem tym posługują się Kurdowie na obszarach wschodniej Turcji, północnego i północno-wschodniego Iraku i Syrii, a także w Iranie na Kaukazie i Armenii (zob. też Kurdystan). Ocenia się, że jest on językiem ojczystym ok. 22 mln osób.
  Patriotyczna Unia Kurdystanu, PUK (kurd. Yaketi Nishtimani Kurdistan) - ugrupowanie polityczne założone w Kurdystanie irackim przez Dżalala Talabaniego w czerwcu 1975 roku.
  Państwo Islamskie (IS; wcześniej Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, arab. الدولة الاسلامية في العراق والشام, Ad-Daula al-Islamijja fi al-Irak wa-asz-Szam; ang. Islamic State of Iraq and Sham – ISIS lub Islamic State of Iraq and the Levant – ISIL) – salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat istniejący na terenie Iraku i Syrii. Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu. 29 czerwca 2014 roku ugrupowanie proklamowało na ziemiach okupowanych powstanie kalifatu pod nazwą „Państwo Islamskie”.

  Reklama