Pestka (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pestka – polski film fabularny w reżyserii Krystyny Jandy z 1995 roku, na podstawie książki Anki Kowalskiej o tym samym tytule.

Jan Frycz (ur. 15 maja 1954 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W 1978 roku ukończył PWST w Krakowie. Jego córką jest aktorka Olga Frycz, a także Gabriela Frycz aktorka teatralna i filmowa.Pragmatyzm – system filozoficzny, którego podstawowym elementem jest pragmatyczna teoria prawdy, uzależniająca prawdziwość tez od praktycznych skutków, przyjmująca praktyczność za kryterium prawdy. Pragmatyzm przyjmuje wynikające z przyjmowania tez skutki i ich użyteczność za kryterium prawdy.

Film został uznany za najlepszy debiut reżyserski na 20. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Plenery: Warszawa, Sopot.

Fabuła[ | edytuj kod]

Ekranizacja popularnej w latach 60. książki Anki Kowalskiej od początku budziła wiele kontrowersji. Adaptacja nie jest wierna literackiemu pierwowzorowi. Główna bohaterka Agata w filmie jest już kobietą dojrzałą, z dużym bagażem doświadczeń życiowych, podczas gdy pierwowzór literacki to młoda dziewczyna. Agata jest niezależną finansowo dziennikarką piszącą wiersze. Chociaż dobiega czterdziestki, wciąż pozostaje samotna. Na ślubie przyjaciółki poznaje Borysa, żonatego architekta, który stara się być dobrym ojcem i wiernym mężem. Borys jest człowiekiem bardzo religijnym. Nagły wybuch namiętnego uczucia między Agatą i Borysem dramatycznie komplikuje losy obojga bohaterów. Agata nie próbuje rozbijać małżeństwa Borysa, najwyższą wartością wydaje się być dla niej sama miłość, jest przygotowana na cierpienie. Wątkiem równoległym są losy małżeństwa Sabiny, przyjaciółki Agaty, i jej męża Józefa, pragmatycznego konserwatysty.

Anka Kowalska (właśc. Anna Kowalska, ur. 22 lutego 1932 w Sosnowcu, zm. 29 czerwca 2008 w Warszawie) – polska poetka, prozaiczka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Obsada[ | edytuj kod]

 • Krystyna Janda – Agata Koman
 • Daniel Olbrychski – Borys Janicki
 • Anna Dymna – Teresa, żona Borysa
 • Agnieszka Krukówna – Sabina, przyjaciółka Agaty
 • Jan Frycz – Józef, mąż Sabiny
 • Jan Englert – Sewer, wspólnik Borysa
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pestka w bazie filmpolski.pl
 • Pestka w bazie IMDb (ang.)
 • Pestka w bazie Filmweb
 • Agnieszka Krukówna (ur. 20 marca 1971 w Chorzowie) – polska aktorka teatralna i filmowa i telewizyjna. Znana z tytułowej roli Janki w popularnym serialu dla młodzieży.Ekranizacja – filmowa forma pierwowzoru literackiego (również gry komputerowej lub komiksu). Założeniem ekranizacji jest przedstawienie utworu, np. powieści, noweli, sztuki teatralnej itp., w formie filmu fabularnego. Nie oznacza to jednak, że ekranizacja musi obejmować cały utwór. Scenarzysta/reżyser tworząc ekranizację może użyć jakikolwiek wątek utworu, bądź też dowolnie skoncentrować się na którymś z aspektów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Aleksander Englert (ur. 11 maja 1943 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Krystyna Jolanta Janda (ur. 18 grudnia 1952 w Starachowicach) – polska aktorka filmowa i teatralna, reżyser, prozaik i felietonistka, piosenkarka; dyrektor Teatru Polonia w Warszawie.

  Reklama