Perry King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Perry Firestone King, bardziej znany jako Perry King (ur. 30 kwietnia 1948 w Alliance) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, także reżyser.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Han Solo – postać istniejąca w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, jeden z głównych bohaterów w serii filmów, grany przez aktora Harrisona Forda. Solo jest dowcipnym przemytnikiem z planety Korelia, który lata na Sokole Millenium ze swoim przyjacielem, drugim pilotem, Wookieem Chewbaccą.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Alliance w Ohio jako czwarte z pięciorga dzieci lekarza Roberta Kinga i gospodyni domowej, utrzymywanej z wynagrodzenia socjalnego z Nowego Jorku. Jego babka była aktorką, dziadek ze strony matki, redaktorem renomowanych książek Maxwell Perkins wylansował takich pisarzy jak: Thomas Wolfe, Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway.

Mary Sean Young, lepiej znana jako Sean Young (ur. 20 listopada 1959 w Louisville w stanie Kentucky) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, także reżyser, modelka i tancerka.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Uczęszczał do Santa Paul’s Preparatory School w Concord, w stanie New Hampshire. Po ukończeniu Mount Union College podjął studia na wydziale dramatycznym Uniwersytetu Yale’a (w New Haven). W 1970 dzięki stypendium mógł kontynuować studia aktorskie u Johna Housemana w nowojorskiej Juilliard School.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1971 zadebiutował na nowojorskiej scenie w spektaklu Gra dziecka. Występował potem w przedstawieniach: Listy miłosne, Dziwactwo słowika (Eccentricities of a Nightingale) Tennessee Williamsa w Los Angeles, Problemy z Europą (1980) i Jesse James w Nowym Jorku, Kostka z Phoenix Theatre Group w Los Angeles, Otello jako Kasjusz podczas Shakespeare Festival w Waszyngtonie, Kupiec Wenecki w Globe Theatre w Los Angeles, Ludzie honoru (1990) jako pułkownik Jessup na Broadwayu i Poza siedmioma (1997/1998) w Globe Playhouse w Los Angeles. W 1999 roku debiutował jako reżyser spektaklu Zmienne łóżka i taniec w Secret Rose Theatre w północnym Hollywood.

Susan Tyrrell (ur. 18 marca 1945 w San Francisco, zm. 16 czerwca 2012 w Austin) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Została uhonorowana nagrodą Saturna za rolę Mary Aiken w filmie Bad. Za rolę Omy w filmie Zachłanne miasto otrzymała nominację do Oscara. Rzeźnia nr 5 – amerykański film fabularny z 1972 roku w reżyserii George’a Roya Hilla. Jest to adaptacja powieści Kurta Vonneguta pod tym samym tytułem.

Po raz pierwszy wystąpił na ekranie w dramacie Rappaccini (1966). Karierę kinową otworzyła mu sugestywna rola niepokojącego psychopatycznego młodszego brata Shirley MacLaine w dreszczowcu Opętanie Joela Delaneya (The Possession of Joel Delaney, 1972) i udział w adaptacji powieści Kurta Vonneguta Rzeźnia numer pięć (Slaughterhouse-Five, 1972). W dramacie Panowie z Flatsbuh (The Lord's of Flatbush, 1974) wraz z Sylvesterem Stallone stworzył rolę budzącego respekt buntownika z nowojorskiego Brooklynu lat 50. Partnerował Raquel Welch jako robiący karierę amant w komediodramacie Dzikie przyjęcie (The Wild Party, 1975), był chłopakiem ofiary gwałtu w dramacie Szminka (Lipstick, 1976) z udziałem wnuczek Ernesta Hemingwaya. W wyprodukowanej przez Andy’ego Warhola mrocznej komedii kryminalnej Bad (1977) wystąpił jako L.T. z Carroll Baker i Susan Tyrrell. W komediodramacie kryminalnym Roberta Aldricha The Choirboys (1977) zagrał policjanta Baxtera Slate’a.

Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Był przesłuchiwany do roli Hana Solo w Gwiezdnych wojnach, ale rolę ostatecznie otrzymał Harrison Ford. Jednakże, odtworzył postać w adaptacjach radiowych z cyklu Gwiezdne wojny i obydwóch jego dalszych ciągach.

W thrillerze Klasa 1984 (Class of 1984, 1982) był początkującym nauczycielem szkoły średniej z brutalnymi uczniami. Odniósł sukces w uhonorowanym niemiecką nagrodą Złotego Ekranu dramacie sensacyjnym Mandingo (1975) w roli syna plantatora z amerykańskiego południa, doprowadzonego do ożenku z bogatą panną o dość dwuznacznej opinii. Wbrew swemu emploi, zagrał geja, który żeni się z homoseksualną kobietą w melodramacie Odmienna opowieść (A Different Story, 1978) z Meg Foster. Powrócił na duży ekran dopiero na początku lat 90., gdzie ciągle jeszcze emanował zmysłowością w niewielkiej roli cynicznego uwodziciela, który zostaje utopiony przez trzy kochanki w komedii kryminalnej fantasy Blake’a Edwardsa Switch: Trudno być kobietą (Switch, 1991).

Blake Edwards właśc. William Blake McEdwards (ur. 26 lipca 1922 w Tulsie, zm. 15 grudnia 2010 w Santa Monica) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz aktor. W 2004 za całokształt osiągnięć otrzymał Honorowego Oscara.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

Bardziej znany i ceniony jednak stał się z małego ekranu. W 1975 otrzymał nominację do hollywoodzkiej nagrody Złotego Jabłka. Ekran telewizyjny ukazał jego bardziej subtelne oblicze jako skazanego za oszustwo księgowego, zakochanego w złodziejce w melodramacie Więźniowie: Historia pewnej miłości (Inmates: A Love Story, 1981) z Kate Jackson. Znakomita kreacja pacjenta szkockiego żołnierza Yanka w telewizyjnym dramacie Porywcze serce (The Hasty Heart, 1983) z Cheryl Ladd została nominowana do nagrody Złotego Globu. Sławę zawdzięcza serialowi NBC Riptide (1984–1986) jako pełen uroku osobistego detektyw Cody Allen. W miniserialu CBS na podstawie powieści Judith Krantz Tylko Manhattan (I'll Take Manhattan, 1987) wcielił się w czarny charakter – mściwego i podstępnego Cuttera Amberville'a, który romansuje z żoną swojego starszego brata i staje się wyrodnym ojcem ich homoseksualnego syna. Osobowość aktora jak osobowość granego przezeń bohatera – przerażała, ale i pociągała. Podobnie zresztą jak odtwarzana przez niego postać nieprzyjemnego Hayleya Armstronga w operze mydlanej Melrose Place (1995) czy jako patriarcha zamożnej rodziny – Richard Williams, niewierny mąż i ojciec syna marnotrawnego w serialu NBC Wybrańcy fortuny (Titans, 2000) z Yasmine Bleeth. Grał także role poczciwców; budził sympatię jako wynajęty prywatny detektyw w telewizyjnej ekranizacji powieści Danielle Steel Kalejdoskop (Kaleidoscope, 1990) z Jaclyn Smith czy w roli kowboja Clinta Brannana w melodramacie telewizyjnym Kowboj i aktoreczka (The Cowboy and the Movie Star, 1998) z Sean Young.

Samson (hebr. Szimszon, שִׁמְשׁוֹן, co pochodzi od słowa szemesz – "słońce", lub szamen – "silny", "siłacz"; arab. شمشون, wym. Szamszun) — trzeci od końca spośród Sędziów starożytnego Izraela, opisany w starotestamentowej Księdze Sędziów 13-16. W przeciwieństwie do wielu postaci opisanych w Starym Testamencie, nie jest wymieniony w Koranie. Był obdarzony nadludzką siłą, którą wykorzystywał do walki z wrogami Izraela – Filistynami. Dokonywał czynów niemożliwych dla zwykłych ludzi: zabił lwa gołymi rękami, pokonał armię wroga oślą szczęką i siłą własnych mięśni zburzył budynek. Był nazirejczykiem.Robert Aldrich (ur. 9 sierpnia 1918 w Cranston, zm. 5 grudnia 1983 w Los Angeles) - amerykański reżyser i producent filmowy, który przeszedł do historii kina takimi filmami jak: Ostatnia walka Apacza (1954), Vera Cruz (1954), Ostatni zachód słońca (1961), Co się zdarzyło Baby Jane? (1962) i Parszywa dwunastka (1967).

Zajmuje się także dubbingiem. W 1981 użyczył swojego głosu Hanowi Solo w 13-odcinkowej (sześcioipółgodzinnej) adaptacji radiowej filmu sci-fi Gwiezdne wojny (Star Wars). Mówił też rolę Samsona w serialu animowanym Opowieści biblijne: Samson i Dalila (Samson & Delilah, 1985).

Kurt Vonnegut Jr. IPA: /ˈvɑ.nə.gət/ (ur. 11 listopada 1922 w Indianapolis, zm. 11 kwietnia 2007 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz i publicysta, tworzący literaturę postmodernistyczną i science fiction. Otello (ang. Othello) – tragedia Williama Szekspira napisana prawdopodobnie ok. 1602-1604 r. Tytułowym bohaterem sztuki jest Maur, który żeni się z córką weneckiego senatora, Desdemoną; choć żona pozostaje mu wierna, Otello, za sprawą intryg, zaczyna podejrzewać ją o cudzołóstwo i daje się ogarnąć obsesyjnej zazdrości.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Cheryl Ladd, właściwie Cheryl Jean Stoppelmoor (ur. 12 lipca 1951 roku w Huron, w stanie Dakoty Południowej) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, wokalistka.
Raquel Welch, właściwie Jo Raquel Tejada (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois w USA), amerykańska aktorka filmowa.
Czarny charakter – przewrotny i zły bohater utworu literackiego, komiksowego, scenicznego lub filmowego, często będący kołem zamachowym intrygi.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
New Haven – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, siedziba Hrabstwa New Haven położonego w stanie Connecticut. W 2019 miasto posiadało ponad 130 tys. mieszkańców.
Patriarcha – (gr. πατριάρχης „praojciec”) w Nowym Testamencie określenie protoplastów Izraelitów (Abraham, Izaak, Jakub oraz dwunastu synów Jakuba), ale także protoplastów ludzkości, oraz protoplastów rodów, np. Dawid.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama