Perpendicular Style

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Perpendicular Style – późna faza gotyku angielskiego, według klasyfikacji Thomasa Rickmana. Porównaj z Early English (wczesny gotyk) i Decorated Style (dojrzały gotyk).

Historia architektury angielskiej jest specyficzna i odbiega od historii architektury na kontynencie europejskim. Okresy stylistyczne nie dają się łatwo wyróżnić, ich czas trwania jest odmienny.Thomas Rickman (ur. 8 czerwca 1776 w Maidenhead, zm. 4 stycznia 1841 w Birmingham) – angielski architekt, autor wielu publikacji dotyczących angielskiego gotyku.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Architektura gotycka w Anglii
 • Historia architektury angielskiej
 • Early English – wczesna faza gotyku angielskiego, według klasyfikacji Thomasa Rickmana. Początki gotyku angielskiego, sięgają lat 1175 - 1185, kiedy to zbudowano prezbiterium kościoła w Canterbury, przez Wilhelma z Sens i Wilhelma Angielskiego. Najłatwiej fazy stylowe gotyku angielskiego można rozróżnić po maswerkach okien. Early English charakteryzują maswerki: negatywowy i geometryczny. Porównaj z Decorated Style (dojrzały gotyk) i Perpendicular Style (późny gotyk).Decorated Style – dojrzała faza gotyku angielskiego, według klasyfikacji Thomasa Rickmana. Najłatwiej fazy stylowe gotyku angielskiego można rozróżnić po maswerkach okien. Decorated Style charakteryzują maswerki krzywolinijne: falisty, strzelisty i siatkowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Podobnie jak architektura romańska, gotyk w Anglii dzielony jest nieco inaczej, niż w innych krajach europejskich. Początki tego stylu są wspólne dla Anglii i północnej Francji, a dokładniej – Normandii. Początki gotyku przypadają na końcową fazę okresu zwanego dawnym angielskim lub staroangielskim (Early English), który trwa od ok. 1189 (można spotkać także datę 1170 i 1180) do ok. 1270. W tym czasie dokonania architektów są wspólne dla Anglii i Francji. Okres drugi nazywany dekoracyjnym (Decorated Style) przypada na lata od ok. 1270 do ok. 1350. Okres ostatni, tzw. wertykalny lub pionowy (Perpendicular Style), zamyka styl gotycki po roku 1500.

  Reklama