Periklymenos (syn Neleusa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Periklymenos (gr. Περικλύμενος) – postać w mitologii greckiej, syn Neleusa i Chloris.

Neleus (gr. Νηλεύς) – w mitologii greckiej syn Posejdona i Tyro, bliźniaczy brat Peliasa. Jego żoną była Chloris, z którą miał synów: Pero, Alastora i Nestora.Atena (gr. Ἀθήνη Athene lub Ἀθηναίη Athenaie) – w mitologii greckiej bogini mądrości, sztuki, wojny sprawiedliwej oraz opiekunka miast, m.in. Aten i Sparty. Jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich. Jej atrybutami były: miecz, sowa, hełm, drzewo oliwne. Jej rzymskim odpowiednikiem jest Minerwa.

Był jednym z uczestników wyprawy Argonautów. Od swojego dziadka, boga Posejdona, otrzymał dar przemieniania się w zwierzęta. Podczas wyprawy Heraklesa na Pylos stanął wraz z ojcem i braćmi do walki z herosem. Usiłował zaatakować Heraklesa pod postacią pszczoły, jednak ten ostrzeżony w porę przez Atenę zabił go ręką. Według innej wersji mitu przemienił się w orła i zginął ustrzelony przez Heraklesa strzałą.

Argonauci (gr. l.mn. Ἀργοναῦται Argonautai, ‘żeglarze na Argo’, l.poj. Ἀργοναύτης Argonaútēs, łac. Argonautae) – w mitologii greckiej 52 uczestników wyprawy do Kolchidy po „złote runo” cudownego barana.Pylos (gr. Πυλος, lin. B pu-ro, wł. hist. Navarino) - zatoka i miasto portowe na zachodnim wybrzeżu Peloponezu, w okręgu Mesenia w południowej Grecji, również starożytne miasto z okresu mykeńskiego, położone w pobliżu współczesnego Pylos.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vojtech Zamarovský: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 365. ISBN 83-7183-239-7.
  2. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 288. ISBN 978-83-04-04673-3.
  3. Joël Schmidt: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 2001, s. 243–244. ISBN 83-7132-526-6.
Reklama