Perieres (syn Eola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Perieres (gr. Περιήρης Periḗrēs, łac. Perieres) – w mitologii greckiej królewicz i król.

Leukippos (znaczy „Biały Koń”) – w mitologii greckiej syn Perieresa z Messenii i Gorgofony, mąż Fikodike. Miał trzy córki: Fojbe, Hilajrę oraz Arsinoe. Pierwsze dwie porwali Dioskurowie, trzecia była kochanką Apollona i prawdopodobnie matką Asklepiosa. Według Owidiusza, Leukippos był uczestnikiem łowów kalidońskich. Miasto Leuktry zostało tak nazwane na jego cześć.Pierre Grimal (ur. 21 października 1912 w Paryżu, zm. 11 listopada 1996 w Paryżu) – francuski historyk specjalizujący się z historii starożytnego Rzymu.

Uchodził za syna Eola (lub Ojbalosa) i pierwszego męża Gorgofony. Był ojcem Leukipposa i Afareusa. Często był mylony z drugim mężem Gorgofony, Ojbalosem.

Gorgofona (także Gorgofone; gr. Γοργοφόνη Gorgophónē, łac. Gorgophone ‘Morderczyni Gorgony’, ‘Gorgonobójcza’) – w mitologii greckiej królowa Sparty.Afareus (gr. Αφαρεύς Aphareús, Αφαρέας Apharéas, łac. Aphareus) – w mitologii greckiej król Mesenii.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 356–357. ISBN 80-8046-098-1. (słow.); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).
  2. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 287. ISBN 83-04-04673-3.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Perieres (ang.). W: Greek myth index [on-line]. 2007. [dostęp 2011-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-16)].
  2. Carlos Parada: Perieres1 (ang.). W: Greek Mythology Link [on-line]. [dostęp 2011-02-17].
  3. William Smith: Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, 1867: Perieres (ang.). W: The Ancient Library. The complete classics bookshelf on the web. [on-line]. 2005. [dostęp 2011-02-17].
Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
Reklama