Peregrin Tuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peregrin I Tuk (ur. w 2990 roku Trzeciej Ery, zm. w 69 Czwartej Ery) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, hobbit, jeden z bohaterów Władcy Pierścieni. W adaptacji reżyserowanej Petera Jacksona zagrał go szkocki aktor Billy Boyd.

Sauron (qya. Ohydny) – fikcyjna postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia. W zbiorze opowieści Silmarillion jest sługą Morgotha, podczas gdy we Władcy Pierścieni występuje już jako główny antagonista. Zostaje wspomniany również w Hobbicie jako Czarnoksiężnik, choć nie jest wymienione jego imię.Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Peregrin I Tuk, w młodości nazywany Pippinem, syn Paladina II Tuka, był najmłodszym uczestnikiem wyprawy mającej na celu zniszczenie Jedynego Pierścienia.

Razem z Meriadokiem Brandybuckiem został pojmany przez orków, którzy napadli na Drużynę i zabili broniącego ich Boromira. Orkowie mieli za zadanie poprowadzić ich do Isengardu, lecz zostali pokonani przez oddział rohirrimskiej jazdy Éomera. Podczas walki Pippin wraz z Merrym uciekli do Fangornu, gdzie spotkali Drzewca, z którym się zaprzyjaźnili. Następnie ruszyli z armią entów do Isengardu. Wraz z Gandalfem, Aragornem, Gimlim, Legolasem i oddziałem króla Théodena podążyli na zachód. Na wzgórzu Dol Baran Pippin spojrzał w palantír i nawiązał kontakt z Sauronem.

Meriadok Brandybuck (ang. Meriadoc Brandybuck; ur. 2982 roku Trzeciej Ery, zm. ok. 64 roku Czwartej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów jego powieści Władca Pierścieni. Merry był hobbitem, krewnym i jednym z najbliższych przyjaciół Froda Bagginsa oraz Peregrina Tuka. W filmowej trylogii Petera Jacksona grał go Dominic Monaghan.Boromir (ur. w 2978, zm. w 3019 roku Trzeciej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Następnie pojechał z Gandalfem do Minas Tirith w Gondorze, gdzie w imię wdzięczności dla Boromira ofiarował swoje usługi Denethorowi II i został rycerzem Gondoru. Podczas oblężenia Minas Tirith zaalarmował Gandalfa i Beregonda o szaleństwie Denethora, dzięki czemu uratował życie Faramirowi. Potem ruszył wraz z Armią Zachodu na Czarną Bramę i w bitwie zabił trolla, ratując Beregonda.

Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający listę lasów występujących w stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Hasła przedstawione są w kolejności alfabetycznej według kontynentów, krain i nazw.Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

Po powrocie do Shire był jednym z dowódców powstania hobbitów. Następnie poślubił Perłę z Long Cleeve, z którą miał syna, Faramira, i został thanem Shire’u. W 62 roku razem z Meriadokiem złożył urząd i po raz ostatni wyruszył do Gondoru. Tam zmarł, a jego ciało spoczęło obok grobu Aragorna.

Isengard (roh. Żelazo-ogrodzenie, sin. Angrenost) – forteca ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Królowie Rohanu – władcy ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Informacje na ich temat znajdują się w Dodatkach do Władcy Pierścieni.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Peregrin Tuk na www.fantasy.dmkhost.net
 • Peregrin Tuk na www.tolkien.cyberdusk.pl
 • Legolas (sin. Zielony liść) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Był elfem z plemienia Sindarów, jednym z członków Drużyny Pierścienia.Aragorn – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Tolkiena Władca Pierścieni. W filmowej trylogii Petera Jacksona wcielił się w niego Viggo Mortensen.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sir Peter Jackson (ur. 31 października 1961 w Pukerua Bay) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Troll (norw., szw. troll, duń. trold) – przypominający wyglądem człowieka stwór ze skandynawskich wierzeń ludowych, wywodzący się z mitologii nordyckiej.
  Billy Boyd, właściwie William Boyd (ur. 28 sierpnia 1968 r. w Glasgow) – aktor, najbardziej znany z roli Pippina w trylogii filmowej Władca Pierścieni. Zagrał także w filmie Petera Weira Pan i władca: Na krańcu świata jako Barrett Bonden.
  John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.
  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym dotyczący stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Przedstawiono w nim ludzi, Gondorczyków, mieszkańców królestwa Gondoru.
  Gimli – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Jest jednym z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Krasnolud z plemienia Durina, członek Drużyny Pierścienia.
  Minas Tirith (sin. Wieża Czat, do 2002 roku Trzeciej Ery Minas Anor, sin. Wieża Słońca) – fikcyjne miasto-twierdza ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia; stolica Gondoru od 1640 roku Trzeciej Ery.

  Reklama