Percy Jackson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Perseusz „Percy” Jackson – fikcyjna postać, główny bohater serii pięciu książek Ricka Riordana „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, jeden z siedmiu głównych bohaterów serii „Olimpijscy Herosi” oraz narrator w książkach „Greccy Bogowie według Percy'ego Jacksona” i „Greccy Herosi według Percy'ego Jacksona” oraz jeden z pobocznych bohaterów „Apollo i boskie próby”. Jest herosem (półbogiem). Jego ojcem jest Posejdon, a matką śmiertelniczka Sally Jackson.

Znak Ateny ( ang. The Mark of Athena) – trzecia książka z serii Olimpijscy Herosi, napisana przez amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Opowiada o losach grupy herosów z przepowiedni o siedmiorgu.Kirke, Circe, Cyrce (gr. Κίρκη Kírkē, łac. Circe) – w mitologii greckiej córka Heliosa i jednej z nimf – Perseis (lub według innych źródeł Hekate), siostra Ajetesa i Pazyfae. Wróżbitka, jedna z bohaterek Odysei. Prawdopodobnie mieszkała na wyspie Ajai. To właśnie ona gościła przez rok powracającego spod Troi Odyseusza. Zmieniła towarzyszy Odyseusza w świnie, a jego jako jedynego odpornego na jej czary przetrzymywała na swojej wyspie. Urodziła mu syna Telegonosa. Jej zasługą było m.in. oczyszczenie Jazona i Medei z winy za zabicie jej brata, Apsyrtosa. Odmówiła im gościny.

Dzieciństwo[ | edytuj kod]

Percy Jackson urodził się 18 sierpnia w 1993 roku. Był wychowywany tylko przez matkę – Sally Jackson. Ojciec Percy'ego, Posejdon, opuścił jego i Sally, przed narodzinami chłopca, dla ich własnego dobra. Sally mówiła synowi, że jego ojciec wyruszył na podróż po oceanie i już nigdy nie wrócił. Percy poznał prawdę dopiero po dwunastym roku życia. Możliwe, że Posejdon kiedyś odwiedził syna, gdyż Percy pamiętał jego ciepły uśmiech i złotą poświatę boga.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Logan Wade Lerman (ur. 19 stycznia 1992 w Beverly Hills) – amerykański aktor. Znany z roli tytułowej w filmach przygodowych Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna oraz Trzej muszkieterowie. Lerman zaczął pojawiać się w reklamach w połowie lat 90, przeniósł się do pracy w filmach fabularnych i telewizyjnych w roku 2000, gdy zagrał w serialu Jack & Bobby (2004-2005) i filmie Efekt motyla (2004).

Kiedy Percy był mały, jego matka wyszła za mąż za Gabe'a Ugliano, którego Percy szczerze nienawidził za brak szacunku do matki. Sally zdecydowała się na małżeństwo, aby chronić syna przed niebezpieczeństwami ze strony świata bogów i półbogów takimi jak mityczne potwory.

Wokół osoby Percy'ego zawsze działy się dziwne rzeczy, m.in. został on w ciągu sześciu lat wyrzucony z sześciu różnych szkół.

Zeus (także Dzeus, stgr. Ζεύς Zeús, nowogr. Δίας Días, łac. Iupiter, Iuppiter) – w mitologii greckiej najwyższy z bogów. Syn Kronosa i Rei. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa. Władca błyskawic. Uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem. Władca wszystkich bogów i ludzi. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea.Złodziej pioruna (ang. The Lightning Thief) – pierwsza część pięciotomowego cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Jest to początek historii o 12 - letnim Percym Jacksonie, który dowiaduje się, że jego ojcem jest Posejdon.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ostatni Olimpijczyk (ang. The Last Olympian) – piąta i ostatnia książka cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana.
Hades (gr. Ἅιδης/ᾍδης Háidēs, także Ἀίδης Áidēs lub Ἀΐδης Aḯdēs – "niewidzialny") (w rzymskiej mitologii znany również jako Pluton) – w mitologii greckiej bóg podziemnego świata zmarłych. Z czasem Hadesem zaczęto również nazywać jego krainę.
Olimp – (gr. Όλυμπος ; wymawiane, z akcentem na pierwszą literę, jako ΄Olimpos) – najwyższy masyw górski w Grecji, położony w północno-wschodniej części kraju. Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Inne szczyty to m.in. Skolio (2912 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.), Touba (2785 m n.p.m.). Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Zbocza gór porośnięte są lasami iglastymi, liściastymi oraz makią. W wyższych partiach lasy przechodzą w łąki. Olimp jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym.
Złote runo – skóra (wraz z sierścią) mitycznego skrzydlatego, złotego barana Chrysomallosa (starogreckie Χρυσόμαλλος / Khrusómallos, χρυσός / khrusós, μαλλός / mallós, złotowłosy) - cel wyprawy Argonautów. Było ono powieszone na dębowym drzewie w gaju Aresa, gdzie pilnował go smok. Zabrał je stamtąd Jazon.
Minotaur (stgr. Μινώταυρος Minṓtauros, łac. Minotaurus) – postać z mitologii greckiej. Zazwyczaj przedstawiany jako człowiek z głową byka, jednak czasem w postaci istoty z torsem i głową człowieka, od pasa w dół zaś z ciałem byka.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Bita w Labiryncie (ang. The Battle of the Labirynth) – czwarta książka z pięciotomowego cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana.

Reklama