Pentax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Model lustrzanki standardu K-mount
Lustrzanka cyfrowa K-7 - jeden z najbardziej zaawansowanych w swoim czasie aparatów Pentaksa

Pentax (właśc. PENTAX Corporation, jap. ペンタックス株式会社 – Pentakkusu Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją aparatów fotograficznych oraz akcesoriów fotograficznych i optycznych. Pionier w dziedzinie miniaturyzacji aparatów fotograficznych.

Pentax 645d – pierwsza cyfrowa średnioformatowa lustrzanka cyfrowa japońskiego producenta Pentax. Premiera tego modelu miała miejsce 10 marca 2010. Cechuje się on pełną kompatybilnością z obiektywami z mocowaniami 645AF2, 645AF, oraz 645A, a także za pomocą przejściówki z obiektywami przeznaczonymi dla modeli formatu 67. Aparat nie posiada wymiennej tylnej ścianki, a także filtra AA. Producentem matrycy jest Kodak.Niwelator – instrument geodezyjny, mocowany na trójnożnym statywie, umożliwiający pomiar różnicy wysokości (niwelacji) pomiędzy punktami terenowymi.

Firma powstała w 1919 r. w Tokio, jako Asahi Optical Corporation. W marcu 2008 Pentax został kupiony przez inną japońską firmę z branży optycznej – Hoya. 1 lipca 2011 Hoya oficjalnie przekształciła Pentaksa w niezależną firmę, by następnie sprzedać 100% udziałów firmie Ricoh za sumę ok. 10 mld jenów.

Kalendarium firmy[ | edytuj kod]

 • 1952 – pierwsza lustrzanka jednoobiektywowa 35 mm Asahiflex I
 • 1954 – pierwszy na świecie system natychmiastowego powrotu lustra w lustrzance Asahiflex II
 • 1957 – pierwszy pryzmat pentagonalny w aparacie tej marki
 • 1964 – pierwszy na świecie system pomiaru TTL
 • 1971 – pierwsze na świecie obiektywy z powłoką Super Multi-Coated
 • 1981 – pierwsza na świecie lustrzanka z pasywnym autofokusem Pentax ME-F
 • 1984 – pierwszy na świecie wielomodułowy aparat średniego formatu
 • 1986 – w pełni zautomatyzowany aparat zoom 35 mm
 • 1987 – pierwsza lustrzanka formatu 35 mm z wbudowaną lampą błyskową oraz systemem TTL
 • 19921997 – najmniejszy i najlżejszy na świecie: aparat formatu 35 mm, kompakt zoom 3-krotny, kompakt zoom do 140 mm, kompakt zoom do 160 mm
 • 1997 – pierwsza na świecie lustrzanka średnioformatowa z autofokusem i wymiennymi obiektywami
 • 1998 – pierwszy kompakt 35 mm z zakresem zoom do 200 mm
 • 2001 – najmniejszy i najlżejszy na świecie: kompakt zoom do 170 mm, aparaty cyfrowe kompaktowe – 3 mln i 4 mln pikseli
 • 2002 – pierwsza na świecie lornetka cyfrowa z monitorem LCD i możliwością zapisu obrazu
 • 2002 – pierwsza na świecie wodoodporna luneta 100 mm
 • 2006 – pierwsza na świecie cyfrowa lustrzanka (K10D) z 22-bitowym analogowo-cyfrowym przetwornikiem obrazu
 • 2009 – pierwsza na świecie cyfrowa lustrzanka (K-7) tworząca zdjęcia w technice HDR
 • Teleskop (gr. tēle-skópos – daleko widzący) – jest narzędziem, które służy do obserwacji odległych obiektów poprzez zbieranie promieniowania elektromagnetycznego (np. światła widzialnego). Pierwsze znane praktyczne teleskopy zostały skonstruowane przy użyciu soczewek ze szkła w Holandii na początku XVII wieku przez Hansa Lippersheya, a wkrótce potem przez Galileusza we Włoszech. Znalazły zastosowanie w działaniach militarnych i w astronomii.Pentax K20D – półprofesjonalna lustrzanka cyfrowa formatu APS-C, produkowana przez japońską firmę Pentax będąca następczynią modelu K10D. Premiera K20D miała miejsce w 24 stycznia 2008.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Through the lens, TTL (ang. przez obiektyw) – stosowany w lustrzankach, jak również w bardziej zaawansowanych aparatach kompaktowych (zarówno analogowych jak i cyfrowych) pomiar światła odbitego od fotografowanego przedmiotu, przez obiektyw, światłomierzem wbudowanym w aparat fotograficzny.
  Pentax K10D – cyfrowy aparat fotograficzny, półprofesjonalna lustrzanka cyfrowa wyposażona w rejestrator obrazu formatu APS-C, produkowana przez japoński koncern Pentax. K10D trafił do sprzedaży we wrześniu 2006 roku.
  Pryzmat – bryła z materiału przezroczystego o co najmniej dwóch ścianach płaskich nachylonych do siebie pod kątem (tzn. kątem łamiącym pryzmatu).
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Pełna klatka (ang. Full frame) – termin odnoszący się do cyfrowych aparatów fotograficznych, które posiadają matrycę światłoczułą wielkości kliszy 35 mm w aparatach analogowych o wymiarach 36 × 24 mm.
  Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.
  Lorneta (lornetka) – przyrząd optyczny w postaci dwóch lunet, sprzężonych równolegle. Umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów. Lorneta jest tak skonstruowana, aby dawała obraz prosty, czyli nie odwrócony. Zaletą lornety w porównaniu z lunetą (przy tej samej średnicy obiektywu) jest jaśniejszy obraz o większej rozdzielczości. Rozstawienie lunet wpływa także na wrażenie plastyczności obrazu dając efekt stereoskopowy

  Reklama