Pentangle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pentangle w Amsterdamie, 1969

Pentangle – brytyjski zespół grający muzykę w stylu folk rockowym, z elementami jazzu, bluesa, muzyki renesansowej i barokowej, z wykorzystaniem ludowej muzyki szkockiej i irlandzkiej. Zespół powstał w 1967 roku w Londynie, założony przez dwóch gitarzystów Berta Janscha i Johna Renbourna. Do współpracy pozyskali wokalistkę Jacqui McShee oraz muzyków z jazzowym doświadczeniem (jako muzycy sesyjni grali między innymi z Alexisem Kornerem) - Danny’ego Thompsona (bas) i Terry’ego Coxa (perkusja).

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Kompozycje grupy cechowało lekkie, melancholijne elektroakustyczne brzmienie, łagodny wokal Jacqui McShee oraz częste stylizacje na muzykę dawną. W starannie opracowanym repertuarze grupy znalazły się pieśni ludowe, własne kompozycje - ballady o zabarwieniu folklorystycznym, renesansowe tańce angielskie, bluesy i utwory jazzowe. Do zawieszenia działalności w 1973 roku zespół nagrał 6 albumów.

Alexis Korner (ur. 19 kwietnia 1928 roku, zm. 1 stycznia 1984 roku) – wokalista, kompozytor tworzący muzykę z gatunku bluesa. Nazywany był "ojcem" brytyjskiego bluesa.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Drugi etap działalności[ | edytuj kod]

Zespół wznowił działalność w 1983 roku w składzie bez Johna Renbourna, którego zastąpił Mike Piggott. Po wydaniu "Open the Door" Thompson opuścił zespół. Na jego miejsce przyszedł Nigel Portman-Smith, którego elektryczny bas po raz pierwszy usłyszano w "In the Round" (1986). W 1990 roku skład ponownie się zmienił: Piggott i Cox opuścili zespół, ale przybyli Rod Clements z Lindisfarne i Gerry Conway z Jethro Tull. Wydane zostały albumy "So Early in the Spring" i "Think of Tomorrow". Zebrały one całkiem dobre recenzje. W 1993 roku w "One More Road" zamiast Clementsa zagrał Peter Kirtley. W 1994 roku ukazał się album koncertowy.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. John Martyn OBE, właściwie Iain David McGeachy (ur. 11 września 1948, zm. 29 stycznia 2009) – brytyjski piosenkarz i gitarzysta. Martyn współracował m.in. z takimi wykonawcami jak Eric Clapton, David Gilmour, czy Phil Collins.

Bez Berta Janscha, w 1995 roku McShee utworzyła trio z klawiszowcem Spencerem Cozensem i perkusistą Gerrym Conwayem na płytę "About Thyme". W nagraniu uczestniczyli też gościnnie muzycy, tacy jak Ralph McTell, Albert Lee, John Martyn, Mike Mainieri i Tony Roberts. Następnie trio ponownie stało się kwintetem z saksofonistą Jerrym Underwoodem i basistą Alanem Thompsonem. Zespół teraz występował jako Pentangle Jacqui McShee. Ten kwintet wydał płytę CD "Passe Avante" i album koncertowy "At the Little Theatre". W sierpniu 2002 roku po chorobie zmarł saksofonista Jerry Underwood. Jego miejsce w Pentangle Jacqui McShee zajął flecista / saksofonista Gary Foote. W 2005 roku wydali "Feoffees 'Lands", a w 2011 r. album "Live In Concert".zawierający kilka najlepszych wykonań koncertowych z lat 1997-2011. "Nowy" skład Jacqui McShee z Pentangle z 2002 roku grał regularnie w Wielkiej Brytanii przez większość lat od 2002.

Gerry Conway (ur. 11 września 1947 w King’s Lynn w hrabstwie Norfolk) – brytyjski perkusista folkrockowy, członek wielu zespołów folkrockowych i rockowych, muzyk sesyjny.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Herbert „Bert” Jansch (ur. 3 listopada 1943 w Glasgow, zm. 5 października 2011 w Londynie) - szkocki muzyk folkowy, założyciel grupy Pentagle.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Folk rock – styl w muzyce rockowej będący połączeniem muzyki folkowej oraz rockowej. Ma wszystkie cechy folku, grany jest jednak w sposób bardziej agresywny i z użyciem elektrycznych oraz elektronicznych instrumentów. Współcześnie granice pomiędzy stylami folk i folk rock zacierają się. Zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 60., szybko zyskał popularność wśród europejskich muzyków.
BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama