Peng Chau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peng Chau (chin. 坪洲) – niewielka wyspa w Hongkongu położona na północny wschód od wyspy Lantau. Wyspa położona jest w dzielnicy Islands. Jej powierzchnia wynosi 0,98 km².

Kai-to (tradycyjne pismo chińskie 街渡) - typ niewielkiego zmotoryzowanego promu w Hongkongu przede wszystkim wykorzystywanego do transportu pasażerów pomiędzy mniejszymi wyspami oddalonymi od wysp Lantau, Peng Chau, Cheung Chau, Lamma oraz do transportu do osad znajdujący się wokół zatok takich jak: Tolo Harbour, Double Haven, Port Shelter.Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

Na wyspę można się dostać za pomocą linii promowej New World First Ferry pływającej z dzielnicy Central and Western na wyspie Hongkong, promów pływających z wysp Mui Wo, Chi Ma Wan i Cheung Chau oraz niewielkich promów Kai-to pływających z Zatoki Discovery.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Central and Western (chin. trad.: 中西區) – jedna z 18 dzielnic Hongkongu (specjalny region administracyjny należący do Chin) położona w zachodniej części regionu Wyspa Hongkong. Powierzchnia dzielnicy wynosi 12,52 km², liczba mieszkańców według danych z 2006 roku 250 064, co przekłada się na gęstość zaludnienia wynoszącą 20 166 os./km².
Lantau (chiń. upr.: 大屿山; chiń. trad.: 大嶼山; pinyin: Dàyǔshān; jyutping: daai6 jyu4 saan1) – największa wyspa w Hongkongu zlokalizowana u ujścia Rzeki Perłowej. Wyspa położona jest w dzielnicy Islands z wyjątkiem północnej części, która należy do dzielnicy Tsuen Wan. Powierzchnia wysypy wynosi 147,16 km².Hongkong – wyspa w południowej części Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. W 2006 roku wyspa była zamieszkiwana przez 1 268 112 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 15 915 os./km². Powierzchnia wyspy wynosi 80,4 km² i jest drugą co do wielkości wyspą na terenie Hongkongu po wyspie Lantau. Wyspa oddzielona jest od stałego lądu przez Zatokę Wiktorii.
Reklama