Pekin (budynek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pekin – zwyczajowa nazwa 23 połączonych galeriami bloków mieszkalnych zlokalizowanych na osiedlu Przyczółek Grochowski w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie.

Gwara warszawska (także dialekt warszawski) – regionalna odmiana, dialekt języka polskiego występujący w obrębie Warszawy i w jej najbliższych okolicach.Oskar Nikolai Hansen (ur. 12 kwietnia 1922 w Helsinkach, zm. 11 maja 2005 w Warszawie) – polski architekt, teoretyk, malarz, rzeźbiarz, pedagog, projektant wnętrz.

Opis[ | edytuj kod]

Galeriowiec ma łączną długość 1,5 km (z załamaniami) i zlokalizowany jest w kwartale ulic Ostrzyckiej, Motorowej, Żymirskiego, Kwarcianej, Bracławskiej, Opinogórskiej.

Budynek został zaprojektowany przez arch. Oskara Hansena i Zofię Garlińską-Hansen, stąd też potoczna nazwa Osiedle Hansenów. Zaprojektowany w latach 1963–1969 i zbudowany w latach 1969–1974 składa się z ciągu 23 bloków o wysokości 3-7 pięter, załamanych osiem razy pod kątem prostym, o łącznej powierzchni mieszkań 85 000 m².

Falowiec – typ budynku mieszkalnego, którego bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia do mieszkań usytuowane są na galeriach, połączonych ze sobą klatkami schodowymi. Ten typ występuje w Polsce i we Włoszech.Przyczółek Grochowski – warszawskie osiedle dzielnicy Praga Południe zlokalizowane pomiędzy ulicami: Ostrzycką, Motorową, Żymirskiego, Kwarcianą i Bracławską. Na osiedlu znajdują się m.in. budynki mieszkalne połączone ze sobą galeriami (także jedna z dłuższych budowli w Warszawie - Pekin). Od południa graniczy ono z Jeziorem Gocławskim.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Zofia Aleksandra Garlińska-Hansen (ur. 13 maja 1924 w Kałuszynie, zm. 24 stycznia 2013 w Warszawie) – polska architekt, przedstawicielka modernizmu, współautorka teorii Formy Otwartej (1957) i koncepcji Linearnego Systemu Ciągłego (1967).
Mezonetowiec (od fr. maissonette - mieszkanie dwupoziomowe) − budynek mieszkalny przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu, wzniesiony w latach 1958−1960 według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Kamienica Wolfa Krongolda – kamienica zbudowana w latach 1896-1899 na warszawskiej Woli, zaprojektowana przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego. Ze względu na liczbę zamieszkujących ją osób nazywana była pekinem.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Jamnik, Tasiemiec, Deska, Mrówkowiec, Długas, Równoległy − popularne nazwy budynku mieszkalnego w Warszawie, zlokalizowanego w dzielnicy Praga Północ przy ul. Kijowskiej 11, o długości 508 metrów, uchodzącego za najdłuższy w Warszawie. Budynek liczy 7 kondygnacji (w tym 2 podziemne), ma 430 mieszkań w 43 klatkach schodowych, 132 garaże, a mieszka w nim ponad 1200 mieszkańców.
Superjednostka − jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce, usytuowany w centrum Katowic, przy alei Wojciecha Korfantego w pobliżu ronda gen. Jerzego Ziętka.

Reklama