Piotr Ludwik Borgia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pedro Luis Borgia)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Ludwik Borgia właśc. Pedro Luis Borgia (ur. zap. 1460 lub 1462 w Rzymie, zm. 14 sierpnia 1488 w Civitavecchii) – książę Gandii, nieślubny syn kardynała Rodriga Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, z nieznanej matki.

Kordoba lub Kordowa (hiszp. Córdoba) – miasto w południowej Hiszpanii, nad rzeką Gwadalkiwir, stolica prowincji Kordoba, w regionie Andaluzja. Ośrodek przemysłowy, naukowy oraz turystyczny o znaczeniu światowym.14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Na mocy dokumentu papieża Sykstusa IV z 5 listopada 1481 Pedro Luis otrzymał prawa dziecka pochodzącego z małżeństwa, co zdejmowało z niego skazę nieślubnego pochodzenia. Wkrótce Pedro Luis otrzymał od ojca księstwo Gandii wraz z zamkiem w okolicach Walencji, które Rodrigo nabył od króla hiszpańskiego Ferdynanda II Katolickiego. Po przybyciu na dwór króla Ferdynanda młody Pedro Luis uczestniczył w walkach przeciwko muzułmanom w Andaluzji. 3 grudnia 1485 otrzymał tytuł książęcy i został ożeniony lub zaręczony z Marią Enriquez, pochodzącą z rodu książąt Aragonii. Na życzenie ojca powrócił do Włoch, gdzie zmarł nagle. Swoim spadkobiercą uczynił swego przyrodniego brata, Juana.

Grenada (Granada) – miasto w płd. Hiszpanii, w dolinie rzeki Genil (dopływ rzeki Gwadalkiwir), w Górach Betyckich, 271 tys. mieszkańców (1994). Stolica prowincji Grenada, w regionie Andaluzja. Ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii, słynna z pięknego położenia, licznych zabytków i niezapomnianych krajobrazów. Szczególny urok Grenady polega na tym, że w ciągu kilku godzin można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a potem kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa del Sol, oddalonym o ok. 70 km.Istnieją spory co do liczby papieży i antypapieży w historii. Wymienia się od 36 do 43 antypapieży. W roku 1942 kardynał Giovanni Mercati, prefekt Archiwów Watykanu, stworzył listę papieży, która od tamtej pory została oficjalnie uznana przez Kościół katolicki. Zamieszczona poniżej lista jest zgodna z listą Mercatiego.

Pedro Luis Borgia został pochowany w rzymskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Wszystkich Ludzi. Później szczątki księcia przeniesiono do miejscowości Osuna, między Grenadą a Kordobą.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Aleksander VI (łac. Alexander VI, hiszp. Rodrigo de Borja y Borja, wł. Rodrigo Borgia; ur. 1 stycznia 1431 w Xativie, zm. 18 sierpnia 1503 w Rzymie) – papież w okresie od 11 sierpnia 1492 do 18 sierpnia 1503.
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Wszystkich Ludzi (ita. Basilica Santa Maria del Popolo) – tytularna, rzymskokatolicka, bazylika mniejsza znajdująca się na północnym skraju Piazza del Popolo w Rzymie .
Juan Borgia, drugi książę Gandii, znany również jako Juan (Giovanni) de Candia Borgia (ur. 1476 w Rzymie, zm. 14 czerwca 1497) – książę Gandii, syn papieża Aleksandra VI i jego kochanki Vanozzy Cattanei. Jego braćmi byli: słynny kondotier Cezar Borgia oraz Jofré Borgia, zaś siostrą Lukrecja Borgia.
Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.
Gandia (hiszp.: Gandía) – miasto i gmina liczące ok. 82 tysiące we Wspólnocie Autonomicznej Walencji, na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na odcinku wybrzeża zwanym Costa del Azahar, 65 km na południe od Walencji oraz 96 km na północ od Alicante.
Sykstus IV (łac. Sixtus IV, właśc. Francesco della Rovere OFM; ur. 21 lipca 1414 w Celle Ligure, zm. 12 sierpnia 1484 w Rzymie) – papież w okresie od 9 sierpnia 1471 do 12 sierpnia 1484, franciszkanin.
Andaluzja (hiszp. Andalucía, z arab. Al-Andalus, pierwotnie od plemienia Wandalów) – najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna położona w południowej Hiszpanii, obejmuje większą część regionu historycznego o tej samej nazwie oraz pasmo górskie na północy Sierra Morena. Graniczy na północy z Estremadurą i Kastylią-La Manchą, na wschodzie Murcją, a na zachodzie z Portugalią.

Reklama