Pays de Caux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Pays de Caux

Pays de Caux – kraina geograficzno-historyczna w północnej Francji, w Górnej Normandii, w zachodniej części obecnego departamentu Sekwana Nadmorska, zajmująca kredowy płaskowyż położony nad kanałem La Manche, na północ od ujścia Sekwany.

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Górna Normandia (fr. Haute-Normandie) – region administracyjny w północnej Francji, obejmujący wschodnią część historycznej Normandii. Graniczy z regionami: od wschodu z Pikardią i Île-de-France, od południa z Regionem Centralnym, od zachodu z Dolną Normandią a od północy z wodami kanału La Manche. Pojawiały się kiedyś propozycje połączenia go z sąsiednią Dolną Normandią. Dzieli się na dwa departamenty: Eure i Sekwana Nadmorska.

Głównymi miastami Pays de Caux są Hawr, Dieppe, Fécamp, Bolbec oraz Yvetot.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Pays de Caux (fr.). Larousse. [dostęp 2012-10-08].

  • Warto wiedzieć że... beta

    Sekwana Nadmorska (fr. Seine-Maritime [sɛnmaʀiˈtim]) – francuski departament położony w regionie Normandia. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Departament oznaczony jest liczbą 76. Przed rokiem 1955 nazwą tego departamentu było Seine-Inférieure.

    Reklama