Paul Simon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul Frederick Simon (ur. 13 października 1941 w Newark) – amerykański piosenkarz i gitarzysta rockowy, autor tekstów i kompozytor, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych przedstawicieli stylu folk rock.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Paul Simon najbardziej znany jest z występów w duecie z Artem GarfunkelemSimon & Garfunkel, lecz już w trakcie współpracy z nim, jak i po rozpadzie duetu prowadził owocną karierę solową.

Paul Simon zainteresowany był także egzotycznymi kulturami muzycznymi. Już we wczesnej fazie twórczości ulegał wpływom latynoskiego folkloru. W latach 80. zainteresował się ludową muzyką afrykańską. Wynikiem tego był album Graceland, łączący amerykańską muzykę folk z muzyką afrykańską. Po nagraniu tego albumu, w którym wzięło udział wielu muzyków afrykańskich, Paul Simon wraz ze swoją grupą koncertował także i w Afryce. Najwięcej kontrowersji wzbudziły jego występy w Republice Południowej Afryki, objętej wtedy ścisłym embargiem handlowym. Simon dał tam serię tanich koncertów specjalnie przygotowanych dla czarnej publiczności.

Joseph Paul DiMaggio wł. Giuseppe Paolo DiMaggio Jr (ur. 25 listopada 1914, zm. 8 marca 1999) – amerykański baseballista, zawodnik zespołu New York Yankees.Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Życiorys[ | edytuj kod]

Paul Simon urodził się w Newark, w stanie New Jersey. Jego rodzice (Belle i Louis) przenieśli się do Kew Gardens w części Queens w Nowym Jorku. Jego matka była nauczycielką, ojciec zaś grał zawodowo na kontrabasie. Jeszcze jako dziecko Paul Simon widywał się z Artem Garfunkelem na boisku Szkoły Podstawowej nr 164, do której obaj chodzili. Zaczęli na siebie zwracać uwagę w czwartej klasie. Zauważyli, że są do siebie podobni – obaj pasjonowali się muzyką i to przybliżyło ich do siebie.

Embargo – zakaz importu lub eksportu określonych towarów do lub z danego państwa, czyli ograniczenie handlu i innych stosunków z określonym państwem i jego bojkot na arenie międzynarodowej. Embargo jest instrumentem prawa administracyjnego. Nakładane przez rząd lub międzynarodowe organizacje, traktowane jako szczególny środek odwetowy.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

W jego domu rodzinnym muzyka była wszechobecna. Louis Simon grał na kontrabasie w orkiestrach tanecznych w salach NY, a jego syn uwielbiał towarzyszyć mu w pracy. Po latach Simon oddał ojcu cześć w piosence „Baby driver”, wspominając go jako „rodzinnego basistę”.

Paul uczył się bardzo dobrze. Po ukończeniu 6 klasy przeniósł się razem ze swym, już wtedy, przyjacielem Artem Garfunkelem do szkoły Parson Junior High, by podjąć specjalny rozszerzony kurs przygotowujący w skróconym czasie do podjęcia studiów akademickich. Paul jako zagorzały fan New York Yankee od wczesnego dzieciństwa słuchał transmisji z meczów i czekał aż Joe DiMaggio i reszta bohaterów baseballu wbiegnie na boisko. Późną wiosną 1955 roku, odbył się pierwszy wspólny występ Paula Simona i Arta Garfunkela przed publicznością. Wtedy też rodzice zauważyli w Paulu zaskakujące zmiany. Jak sam wspominał: „Patrząc z perspektywy, był to czas pasjonujący i szczęśliwy. Zdaję też sobie sprawę, że to wtedy właśnie ukształtowała się moja osobowość. Przedtem byłem dzieciakiem tryskającym radością. A potem... pamiętam jak matka pytała: Co się z tobą dzieje? zawsze się uśmiechałeś, a teraz taki ponury...”.

Art Garfunkel, właśc. Arthur Ira Garfunkel (ur. 5 listopada 1941 w Nowym Jorku) – amerykański piosenkarz . Najbardziej znany z duetu Simon and Garfunkel.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Grał wtedy w miejskiej lidze softballu, w kategorii dla chłopców poniżej 5 stóp wzrostu. Jego rodzice byli niscy. Eddie, o 5 lat młodszy od Paula, był już prawie jego wzrostu.

Simon był fanem rock’n’rolla. Jego marzeniem było być jak Elvis Presley. W swych muzycznych fascynacjach uznawał udział ojca, który jednak, jak wspomina, gardził rock’n’rollem.

Paul przez jakiś czas chciał spełniać samodzielnie marzenie o karierze piosenkarza. Porzucił na jakiś czas swojego przyjaciela, by znów odnowić przyjaźń na początku lat 60. Muzyka i teksty Paula uległy znacznym zmianom. Odcinał się teraz od tego co nazywał „głupimi smarkatymi wierszykami”.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1964 po skompletowaniu materiału na pierwszą płytę Wednesday morning, 3 a.m., zarówno Paul, jak i Art mieli poważne zastrzeżenia co do używania w branży artystycznej swoich prawdziwych nazwisk. Jednak jak wspomina Tom Wilson „Norman Adler, zastępca szefa Columbii, walnął pięścią w stół i powiedział: Panowie mamy rok 1964. Simon & Garfunkel! Następna sprawa!”. Powodem, dla którego Paul i Art obawiali się użycia swych prawdziwych nazwisk, był zapewne lęk przed antysemityzmem, obaj bowiem byli pochodzenia żydowskiego. Pierwsza płyta Simona i Garfunkela poniosła w Ameryce klęskę, a w Anglii nawet nie została wydana. Paul mocno rozczarowany udał się do Anglii, gdzie miał nadzieję na rozwinięcie swojej solowej kariery. Simon występujący jako Paul Kane, podpisał kilka umów z klubami w całej Anglii.

13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.Carrie Frances Fisher (ur. 21 października 1956 w Beverly Hills, zm. 27 grudnia 2016 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, scenarzystka i pisarka.

Teksty, które Simon pisał w tym czasie mają już cechy dojrzałej poezji. Do BBC zaczęły stopniowo nadchodzić listy od słuchaczy dotyczące piosenek Simona. W 1965 Paul Simon nagrał dla Columbii swój pierwszy solowy album pt. The Paul Simon Songbook. Art odwiedził Anglię latem 1965 i zamieszkał z Paulem na East Endzie. Wszystko wskazywało na to, że kariera duetu Simon & Garfunkel stanowi zamknięty rozdział, jednak nie był to definitywny koniec.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Woody Allen, właśc. Allan Stewart Konigsberg (ur. 1 grudnia 1935 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, producent, pisarz i kompozytor.

Prezenter bostońskiej stacji radiowej znalazł na niemal zapomnianej płycie Wednesday morning, 3 a.m. utwór, który bardzo mu się spodobał. Im dłużej grał The Sound of Silence, tym więcej słuchaczy prosiło o tę właśnie piosenkę. 15 czerwca 1965 roku Tom Wilson siedział w studiu nagraniowy Columbii w towarzystwie muzyków wyposażonych w instrumenty elektryczne. Wilson nagrał z nimi linię gitary basowej prowadzącej i perkusji, po czym nałożył je na oryginalna wersję the Sound of Silence, wzbogacając ją o rockowy rytm. Paul i Art ciągle byli w Europie i nie mieli pojęcia co zrobiono z ich piosenką ani też o wydaniu nowego singla. Wilson nawet nie próbował skontaktować się z nimi. Jak powiedział: „Można było w tamtych czasach wiele zdziałać Z Paulem i Artem”. Columbia wydała nowego singla. Nie była to już folkowa ballada. Nie był to też rock’n’roll, to był folk-rock.

Nagroda im. Gershwinów (ang. The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song) – nagroda przyznawana kompozytorowi lub artyście za wkład w muzykę rozrywkową.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Paul w tym czasie nagrywał w Danii. Pewnego dnia wpadł mu w ręce numer tygodnika Cash Box, poświęconego przemysłowi płytowemu. Przeczytał w nim, że „The Sound of Silence” znajduje się prawie na szczycie list przebojów. Kiedy pierwszy raz usłyszał nową wersję piosenki był przerażony, ale nie mógł być zły za komercyjny wynik tej pracy. Jak wspomina: „To wszystko było bardzo dziwne. Wróciłem do Nowego Jorku (...). Pamiętam jak siedzieliśmy obaj w moim samochodzie (...), a facet w radiu powiedział – pozycja pierwsza, Simon i Garfunkel – Artie powiedział na to – Ale ci Simon z Garfunkelem muszą mieć bal! – bo akurat paliliśmy skręta. Nie wiedzieliśmy tego wieczora, co ze sobą zrobić.” W 1966 Columbia wydała płytę The Sound of Silence. W tym samym roku ukazał się album Parsley, Sage, Rosemary and Thyme.

Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.Kontrabas – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych; jest największym instrumentem tej grupy. Muzyk grający na kontrabasie to kontrabasista.

Tymczasem utwór The sound of silence zwrócił uwagę reżysera teatralnego i filmowego Mike’a Nicholsa, który szukał materiału muzycznego do swojego nowego filmu pod tytułem Absolwent. Nichols dostrzegł w piosenkach Simona & Garfunkela doskonały podkład do zawartych w filmie treści. Po długiej i mozolnej pracy Nichols wykorzystał do swojego projektu piosenki The Sound of Silence, April came she will, Scarborough Fair (Canticle) oraz napisaną specjalnie do filmu piosenkę Mrs Robinson. Płyta z filmu została wydana w 1968. Simon & Garfunkel pracowali również nad albumem Bookends. Czas powstawania albumu, jest związany z nasileniem się problemów Simona z narkotykami.

Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Duet rozpadł się po wydaniu płyty Bridge over troubled water w 1970, która uważana jest za najlepszą w historii zespołu. Rozpad zespołu nie zaznaczył się bardzo wyraźnie. Praktycznie do końca nie było pewne, czy muzycy zaprzestali wspólnych występów. Kiedy jednak ukazał się album Simona zatytułowany Paul Simon, publice nie pozostało więcej złudzeń.

Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia. Shelley Alexis Duvall (ur. 7 lipca 1949 w Houston w stanie Teksas) – amerykańska aktorka, producentka filmowa, scenarzystka, piosenkarka i komediantka.

Podczas pracy nad ostatnim albumem Simona & Garfunkela Paul poznał Peggy Harper, później jego pierwszą żonę. W 1972 Peggy urodziła syna, któremu nadali imię po panieńskim nazwisku matki – Harper. Paul był oczarowany synem, widać to wyraźnie w jego twórczości, głównie w albumie zatytułowanym There Goes Rythmin’ Simon, drugim już solowym albumie po płycie Paul Simon. Po kilku latach małżeństwa, po okresie przyzwyczajenia się do roli rodziców, związek Paula z Peggy zaczął zdradzać pewne oznaki napięcia. Wkrótce ogłoszono separacje.

National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Następny album zatytułowany Still Crazy After All These Years został wydany w 1975 roku. w następnym roku Paul zagrał w filmie Woody’ego Allena Annie Hall. Wcielił się w postać muzyka rockowego z Los Angeles. Wtedy też nawiązał znajomość z Shelley Duvall, która przerodziła się w dość krótkotrwały romans.

Paul zachęcony sukcesem Annie Hall postanowił nagrać swój własny film, w którym miał zagrać główną rolę. Praca nad scenariuszem trwała długo. Został zatytułowany One Trick Pony. Ukazała się również płyta z muzyką z tego filmu pod tym samym tytułem. Niestety film poniósł zupełną klęskę. Został skrytykowany i uznany „za jeden z filmów, który wypada lepiej na płycie niż na ekranie”.

Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Folk rock – styl w muzyce rockowej będący połączeniem muzyki folkowej oraz rockowej. Ma wszystkie cechy folku, grany jest jednak w sposób bardziej agresywny i z użyciem elektrycznych oraz elektronicznych instrumentów. Współcześnie granice pomiędzy stylami folk i folk rock zacierają się. Zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 60., szybko zyskał popularność wśród europejskich muzyków.

W 2001 Paul Simon został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

W latach 1983–1984 żonaty z Carrie Fisher, od 1992 jego trzecią żoną jest Edie Brickell.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.
Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

Reklama