• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paul Revere  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Masakra bostońska – zamieszki, do których doszło 5 marca 1770 w Bostonie. Wydarzenia te przyczyniły się do wybuchu rewolucji amerykańskiej. Koloniści sprzeciwiający się brytyjskim rządom zebrali się pod budynkiem Giełdy Królewskiej (Royal Exchange Building), w którym mieścił się także urząd celny. Spotkanie było związane z debatą w parlamencie brytyjskim, w czasie której rozstrzygano sprawy ceł Townshenda. W tym samym czasie pod budynkiem bostończycy protestowali przeciwko nowym cłom oraz obecności w mieście silnego kontyngentu brytyjskich żołnierzy.John Hancock (ur. 12 stycznia 1737 roku w Quincy, Massachusetts, zm. 8 października 1793 roku tamże) – amerykański kupiec i polityk, należał do wolnomularzy.
  Wojna o niepodległość[ | edytuj kod]
  Rajd Paula Revere’a

  16 grudnia 1773 roku Revere odnotował wydarzenia znane jako Herbatka bostońska (nie wiadomo, czy brał w nich udział), co uważa się za początek rewolucji amerykańskiej. W pierwszych dniach kwietnia 1775 roku generał Thomas Gage, dowódca wojsk brytyjskich w Massachusetts, otrzymał od króla Jerzego III rozkaz zaprowadzenia porządku wśród niepokornych kolonistów. Zgodnie z otrzymanymi poleceniami z Bostonu w kierunku Concord wyruszył oddział 700 ludzi dowodzonych przez ppłk. Francisa Smitha. Zadaniem oddziału było zajęcie dużego magazynu broni i amunicji kolonistów oraz aresztowanie Adamsa i Hancocka pod zarzutem zdrady.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
   Osobny artykuł: Bitwa pod Lexington i Concord.

  Revere, który dowiedział się o celu wymarszu Brytyjczyków, wyprzedził na pożyczonym koniu ich oddział, uprzedził Adamsa, ten zaś powołał minutemanów pod broń. 19 kwietnia, gdy ppłk Smith dotarł na miejsce, koloniści czekali w pełnej gotowości. Doszło do wymiany strzałów, które poruszyły wszystkie 13 kolonii. Nieregularne oddziały kolonistów ruszyły na Boston i przystąpiły do oblężenia. Rewolucja amerykańska stała się faktem.

  Bitwa pod Lexington i Concord – pierwsza bitwa (a w zasadzie potyczka) wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Rozegrała się 19 kwietnia 1775 roku.USS Constitution – amerykańska trójmasztowa fregata o kadłubie wykonanym z drewna dębowego. Jest najstarszym pływającym i pozostającym w czynnej służbie okrętem świata. Okręt nosi imię upamiętniające Konstytucję Stanów Zjednoczonych i obecnie pełni czynną służbę w US Navy.

  W latach 1778–1779 Revere dowodził umocnieniami Bostonu, a następnie – jako dowódca artylerii – wziął udział w całkowicie nieudanym rajdzie na opanowane przez Brytyjczyków Maine. Do czego wówczas doszło, nie wiadomo, ale Revere został oskarżony o tchórzostwo i brak umiejętności i − jakkolwiek sąd polowy oczyścił go w roku 1782 z zarzutów − wycofał się z wojskowości i polityki.

  Złotnictwo – rzemiosło artystyczne zajmujące się wytwarzaniem wyrobów ze złota, platyny, srebra, stopów, metali szlachetnych, kamieni szlachetnych oraz innych drogocennych materiałów. Termin jubilerstwo, dotyczący głównie czasów nowszych, obejmuje przede wszystkim wyrób klejnotów i ozdób ze złota, srebra i kamieni szlachetnych. W starożytności złotnictwo obejmowało głównie wytwarzanie luksusowych przedmiotów codziennego użytku (świeczniki, srebrne zastawy, szkatułki, wazony, figurki), różnego typu ozdób (diademy, naszyjniki, brosze, klamry, naramienniki, pierścienie), oraz przedmiotów służących kultowi religijnemu (złote lub srebrne relikwiarze, monstrancje, kielichy, puszki, pateny). Od XIII wieku w Europie Zachodniej, a od XIV wieku w Polsce działalność warsztatów złotniczych została ujęta w struktury cechowe, które w późniejszym czasie wprowadziły obowiązek oznaczania wyrobów znakiem złotniczym (puncą).Minuteman to w okresie poprzedzającym amerykańską wojnę rewolucyjną ochotnik powoływany pod broń „w ciągu minuty”. Ochotnicy ci wywodzili się z osadników w koloniach brytyjskich w Ameryce Północnej i byli powoływani do walki z Indianami lub Francuzami, z którymi kolonie były w stałym konflikcie.

  Nocny rajd Revere’a z kwietnia 1775 roku przeszedł do legendy, a jeden z najbardziej znanych poetów amerykańskich, Henry Wadsworth Longfellow napisał o nim wiersz, którego do dzisiaj uczą się w szkołach dzieci w USA: .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Listen my children, and you shall hear
  Of the midnight ride of Paul Revere

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Słuchajcie mnie dzieci, a usłyszycie
  O nocnym rajdzie Paula Revere’a

  Henry Wadsworth Longfellow, Paul Revere’s Ride, 1863.

  Rzemieślnik i przemysłowiec[ | edytuj kod]

  W pierwszym roku wojny Revere posiadł znajomość produkcji prochu, zaraz też wybudował i uruchomił młyn prochowy w Canton, w Massachusetts. Zaczął też produkować pierwsze amerykańskie spiżowe armaty dla armii kontynentalnej. Wydrukował pierwsze banknoty papierowe dla przyszłego stanu Massachusetts i mosiężną pieczęć stanową używaną do dnia dzisiejszego w wyjątkowych okazjach.

  Samuel Adams (ur. 16 września/27 września 1722, zm. 2 października 1803) – amerykański polityk, pisarz, politolog i browarnik. Jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Po wojnie wrócił do złotnictwa. Jego wyroby (dzisiaj albo w prywatnych rękach, albo w muzeach), sygnowane „Revere”, odznaczały się wielką finezją i dokładnością wykonania. W latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku posiadł graniczącą z doskonałością umiejętność produkcji blachy miedzianej do celów drukarskich i rytowniczych. Z jego fabryki wyszły blachy do obicia kadłuba USS Constitution („Old Ironside”). Dzwony, produkowane w zakładach Paula Revere’a, do dzisiaj dzwonią w kościółkach Nowej Anglii. Zmarł na schorzenie zwane niedokrwistością syderoblastyczną.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
  Niedokrwistość syderoblastyczna (łac. anaemia sideroblastica) – polega na zwiększeniu ilości (najczęściej patologicznych) syderoblastów, wskutek zaburzenia aktywności hemu. Jest to konsekwencją zwiększonego zatrzymywania żelaza w erytoblastach, które powinno być wykorzystywane do tworzenia hemu. Często występuje zmniejszenie zawartości kwasu foliowego we krwi. Mechanizm powstawania tej choroby nie jest jednolity. Czasami występuje leukopenia i małopłytkowość.
  Jerzy III (George William Frederick; ur. 4 czerwca 1738 w Londynie, zm. 29 stycznia 1820 w Windsorze, Berkshire) – ostatni (od 25 października 1760) król Wielkiej Brytanii i Irlandii i pierwszy (od 1801) król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, ostatni elektor i książę oraz pierwszy król (od 1814) Hanoweru. Jedyny król Anglo-Korsyki w latach 1794-1796.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.
  Wojna o panowanie w Ameryce Północnej, także wojna francusko-indiańska lub wojna z Francuzami i Indianami (ang. French and Indian War, fr. Guerre de la Conquête) – ostatnie, rozstrzygające starcie wieloletniego konfliktu pomiędzy Wielką Brytanią a Francją o dominację w Nowym Świecie, które rozpoczęło się w roku 1754. Wojna ta – jak nazwano szereg potyczek i bitew toczonych niewielkimi siłami na nieopanowanych jeszcze obszarach kontynentu – była jedną z pośrednich przyczyn, a zarazem częścią szerszego konfliktu międzynarodowego toczonego głównie w Europie, a zwanego wojną siedmioletnią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.