Paul Pons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hyacinthe Pont (ur. 1864 w Sorgues, zm. 1915 w Agen) – francuski zapaśnik lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Paul Pons. Zdobywca pierwszego światowego mistrzostwa w zapasach.

Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).Władysław Pytlasiński (ur. 26 lipca 1863 w Warszawie, zm. 10 listopada 1933 tamże) − polski zapaśnik, mistrz świata w zapasach, trener.

Biografia[ | edytuj kod]

Urodził się w 1864 w Sorgues jako Hyacinthe Pont. Od wczesnej młodości bawił się w zapasy, które były modne w jego czasach. W 1884 zaczął trenować zapasy zawodowo w Marsylii i debiutował w 1888 w Paryżu. Wkrótce stał się znany na całym świecie, a zapaśnicy z całego świata rzucali mu wyzwania - na przykład Amerykanin Tom Cannon, którego Pons pokonał 30 lipca 1898 w Liverpoolu po trwającej 55 minut walce przed publicznością liczącą około 7 tysięcy osób. Pons uchodził za niezwyciężonego do czasu porażki odniesionej w walce przeciwko Turkowi Youssoufowi Ishmaelo. 6 kwietnia 1989 gazeta The World doniosła, że Pons miał dostać pieniądze za przegranie walki i zaakceptował ten układ, traktując go jako część gry, co wskazywałoby na zatarcie granic między zapasami a wrestlingiem na bardzo wczesnym etapie.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Austriacka Biblioteka Narodowa (niem. Österreichische Nationalbibliothek, dawniej: Hofbibliothek), skróty "ÖNB" albo OeNB, jest biblioteką narodową oraz główną akademicką biblioteką Austrii. Znajduje się w Pałacu Hofburg w Wiedniu. Od 2005 roku część zbiorów znajduje się także w Palais Mollard-Clary. Kompleks składa się z czterech muzeów, bibliotek, a także obejmuje kilka zbiorów specjalnych i archiwów. Biblioteka Narodowa założona została w końcu średniowiecza przez Habsburgów i nazywana była Biblioteką Trybunału (Hofbibliothek) do 1920 roku, po którym otrzymała swoją obecną nazwę.

W 1896 zaczął trenować trzynastoletniego wówczas Raoula Mussona, który zasłynął jako zapaśnik o pseudonimie ringowym Raoul le Boucher. Pons w całej swojej karierze wiele razy walczył ze swoim podopiecznym i zwykle wygrywał.

W 1898 redaktor magazynu Journal des Sports, Alexandre de Lucenski, zorganizował turniej zapaśniczy, w którym po raz pierwszy nagrodą było mistrzostwo świata. Pons wygrał, pokonując w finale Polaka z Imperium Rosyjskiego, Władysława Pytlasińskiego, zwycięzcę pierwszego turnieju. Między 1898 a 1907 Pons wygrał ten turniej siedmiokrotnie.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W lipcu 1904 podróżował razem z Raoulem le Boucherem, Simonem Antonitschem, Leonem Dumontem i Anastace Anglio po Buenos Aires, biorąc udział w różnych turniejach.

W 1912 napisał książkę o historii zapasów zatytułowaną La Lutte.

Zmarł w 1915 w wyniku wypadku w czasie łowienia ryb w Agen.

Przypis[ | edytuj kod]

  1. Paul Pons, Wrestlingdata.com [dostęp 2019-02-03] (ang.).
  2. Sorgues : images du passé. „Etudes Sorguaises”, 2004 (fr.). 
  3. Tim Corvin, Pioneers of Professional Wrestling, Archway Publishing, 2014, s. 112, ISBN 978-1-4808-0458-6 [dostęp 2019-02-03] (ang.).
  4. Graham Noble, The life and death of the terrible turk, Eurozine, 23 maja 2003 [dostęp 2019-02-03] (ang.).
  5. Championnat du Monde de lutte 1898, Quentin-Lutte-Olympique [dostęp 2019-02-07] (fr.).
  6. Biografien - Raoul le Boucher, wwf4ever.de, 16 kwietnia 2017 [dostęp 2019-02-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-16] (niem.).
  7. Illustrirte Sport Zeitung, 1903-03-01, Seite 6., Österreichische Nationalbibliothek, 1 marca 1903 [dostęp 2019-02-07] (niem.).
  8. Paris Wrestling Tournament, Wrestling-Titles.com [dostęp 2019-02-03] (ang.).
  9. Illustrirte Sport Zeitung, 1903-03-01, Seite 6., Österreichische Nationalbibliothek, 1 marca 1903 [dostęp 2019-02-07] (niem.).
  10. CATALOGUE BROSSARD-LOTZ : livres et revues Sport - La Lutte, manuel c…, i-services.net, 1 sierpnia 2012 [dostęp 2019-02-03] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).


Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Warto wiedzieć że... beta

Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
Raoul Musson (ur. 15 stycznia 1883 w Châtillon-sur-Loire, zm. 13 lutego 1907 w Nicei) – francuski zapaśnik i kolarz lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Raoul le Boucher.
Imię ringowe, pseudonim ringowy – to pseudonim używany m.in. przez zawodowych zapaśników, a także bokserów, kick-boxerów oraz innych zawodników sportów walki w celu promocji własnej osoby. W wrestlingu "imię ringowe" używane jest jako "znak towarowy" do promowania tej dyscypliny.
Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama