Paul McCrane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul David McCrane (ur. 19 stycznia 1961 w Filadelfii) – amerykański aktor, telewizyjny, teatralny i filmowy, także reżyser i piosenkarz. Nominowany do nagrody Grammy za najlepszy album soundtrack dla mediów wizualnych filmu muzycznego Sława (Fame, 1980) i laureat nagrody SAG (Screen Actors Guild) za występ w serialu Ostry dyżur.

Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..Sława (ang. Fame) – amerykański film muzyczny z 1980 roku w reżyserii Alana Parkera, nagrodzony dwoma Oscarami oraz nagrodą BAFTA.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Filadelfii w Pensylwanii w rodzinie katolickiej jako syn Eileen C. (z domu Manyak), pielęgniarki, i Jamesa J. McCrane’a Juniora, aktora i pisarza. Ma starszego brata Jima i trzy młodsze siostry: Maureen, Barbarę i Deirdre. Jego rodzina przeprowadziła się do Richboro w Pensylwanii. W latach 1975-1978 uczęszczał do szkoły katolickiej Holy Ghost Preparatory School. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie studiował aktorstwo w Herbert Berghof Studio.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rocky II – film z 1979, który jest drugą częścią słynnej serii o bokserze Rockym Balboa, którego grał Sylvester Stallone. W tej części, podobnie jak w poprzedniej, role Apollo Creeda zagrał Carl Weathers. Slogan tej części brzmi The Rematch Of The Century (Rewanż Stulecia).

Kariera[ | edytuj kod]

W 1979 wystąpił jako młody pacjent w dramacie sportowym Sylvestar Stallone’a Rocky II. Za rolę Montgomery’ego MacNeilla w dramacie muzycznym Alana Parkera Sława (Fame, 1980) był nominowany do Young Artist Award. Po gościnnym udziale w melodramacie wojennym Sidneya J. Furie Purpurowe serca (Purple Hearts, 1984) z Cheryl Ladd i serialu Posterunek przy Hill Street (1986), zwrócił na siebie uwagę jako Emil M. Antonowsky w filmie Paula Verhoevena RoboCop (1987).

Cheryl Ladd, właściwie Cheryl Jean Stoppelmoor (ur. 12 lipca 1951 roku w Huron, w stanie Dakoty Południowej) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, wokalistka.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

W latach 1997-2003 i w roku 2008 w epizodzie w ostatnim, 15-tym, sezonie serialu NBC Ostry dyżur występował w roli doktora Roberta „Rakietę” Romano. Grał również astronautę Pete’a Conrada w miniserialu HBO Z Ziemi na Księżyc (From the Earth to the Moon, 1998). Pojawił się w wielu serialach, w tym Z Archiwum X (1997) i Brzydula Betty (2008).

HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

McCrane skomponował oraz wykonał dwa utwory do musicalu Sława: „Dogs in the Yard” oraz „Is it Okay if I Call You Mine”.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild Awards, SAG Awards) - doroczna nagroda przyznawana przez członków Gildii Aktorów Ekranowych w dziedzinie filmu i telewizji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Posterunek przy Hill Street, oryg. Hill Street Blues – amerykański serial telewizyjny sieci NBC z lat 1981-1987 o pracy policjantów.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Brzydula Betty (ang. Ugly Betty) – amerykański serial telewizyjny, emitowany przez stację ABC od 28 września 2006 do 14 kwietnia 2010. Jest to swobodna adaptacja kolumbijskiej telenoweli pt. Brzydula. W Polsce emitowany od 14 maja 2007 r. w telewizji Fox Life oraz TVP2.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Michael Sylvester Enzio Stallone (ur. 6 lipca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, jeden z największych międzynarodowych gwiazdorów, światowa ikona machismo i Hollywood; zagrał m.in. dwie role, które stały się częścią amerykańskiej kultury – legendę boksu Rocky’ego Balboa oraz żołnierza Johna Rambo.

Reklama