Paul Keating

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul John Keating (ur. 18 stycznia 1944 w Sydney) – australijski polityk.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Premier Australii – de facto najważniejsze stanowisko we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Australii, a także w całym systemie politycznym tego państwa. Formalnie premiera powołuje gubernator generalny Australii w imieniu królowej Australii. W praktyce funkcję tę niemal automatycznie obejmuje lider partii lub koalicji mającej najwięcej miejsc w Izbie Reprezentantów. Niemal równocześnie gubernator generalny powołuje na wniosek premiera gabinet. W skład rządu wchodzą również ministrowie niższej rangi (struktura władzy wykonawczej jest w Australii w znacznej mierze wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich).

Syn irlandzkiego emigranta. W 1959 został członkiem Australijskiej Partii Pracy. Od 1983 minister skarbu w rządzie Boba Hawke’a, w latach 1991–1996 premier Australii.

Wychodząc z założenia, że w kształtowaniu tożsamości narodów ekonomia ma prymat nad kulturą podjął próbę „wplecenia” Australii w Azję.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Samuel Huntington, „Zderzenie cywilizacji”, WWL Muza, s. 248–254.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • E. Carew, Paul Keating, Prime Minister, Sydney, 1992
 • M. Gordon, A Question of Leadership; Paul Keating, Political Fighter, St. Lucia, 1993
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia na stronie Archiwum Narodowego Australii (en) [dostęp 2010-04-28]
 • Oficjalna strona Paula Keatinga (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pierwszy gabinet Paula Keatinga - pięćdziesiąty dziewiąty gabinet federalny Australii, urzędujący od 20 grudnia 1991 do 24 marca 1993. Był piątym z rzędu jednopartyjnym gabinetem Australijskiej Partii Pracy (ALP).
  Warto wiedzieć że... beta

  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Trzeci gabinet Gougha Whitlama - pięćdziesiąty gabinet federalny Australii, urzędujący od 12 czerwca 1974 do 11 listopada 1975. Był trzecim pod rząd jednopartyjnym gabinetem Australijskiej Partii Pracy (ALP).
  Trzeci gabinet Boba Hawke’a - pięćdziesiąty siódmy gabinet federalny Australii, urzędujący od 24 lipca 1987 do 4 kwietnia 1990. Był gabinetem jednopartyjnym Australijskiej Partii Pracy (ALP).
  Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).
  Drugi gabinet Boba Hawke’a - pięćdziesiąty szósty gabinet federalny Australii, urzędujący od 13 grudnia 1984 do 24 lipca 1987. Był gabinetem jednopartyjnym Australijskiej Partii Pracy (ALP).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama