Paul Hersey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul Hersey (ur. 26 stycznia 1931, zm. 18 grudnia 2012) – behawiorysta, autorytet w dziedzinie zarządzania oraz rozwoju menedżerów, a także praktyk biznesu. Jego praca nad przywództwem sytuacyjnym stała się kanonem "miękkiego" zarządzania na całym świecie. Od 1968 roku teoria ta jest rozwijana i udoskonalana przez innych teoretyków i praktyków biznesu, m.in. Kena Blancharda oraz Kristen Schebler z Purdue University.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Jego przywództwo sytuacyjne® wykorzystywane jest do szkolenia kadr menedżerskich w wielu instytucjach, którym zależy na efektywności oraz na krzewieniu kultury pracy przełożonego z podwładnym. Od ponad 40 lat menedżerowie na całym świecie posługują się przywództwem sytuacyjnym® jako jednym z najlepszych, a zarazem najprostszych do wdrożenia modeli zarządzania.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. University of Chicago (pol. Uniwersytet Chicagowski, Uniwersytet w Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje ok. 14 tys. osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang.: undergraduates).

Paul Hersey był profesorem Leadership Studies w Nova Southeastern University. Poprzednio był członkiem Northern Illinois University, California State College w Chico, University of Arkansas i Ohio University. Dr. Hersey działał również jako Dyrektor Departamentu Zarządzania oraz Dziekan Szkoły Biznesu. Piastował również następujące stanowiska: Project Director w Industrial Relations Center Uniwersytetu w Chicago, Training Director w Kaiser Aluminum & Chemical Company oraz Dyrektor Departamentu w Sandia Corporation.

Przywództwo Sytuacyjne to jeden z bardziej skutecznych i powszechnie stosowanych modeli przywództwa. Opracowany w 1968 roku przez Paula Herseya i Kena Blancharda, opiera się na założeniu, iż dobry szef powinien dostarczać swemu podwładnemu tego, czego ten ostatni potrzebuje, by skutecznie realizować stawiane przed nim zadania. "Przywództwo" dlatego, że szef powinien opierać swój wpływ na podwładnych nie tylko na hierarchii służbowej ale również na zbudowanym przez siebie autorytecie (który buduje poprzez swój sposób zarządzania). "Sytuacyjne" dlatego, że sposób zachowania przełożonego zależy od sytuacji w jakiej znajduje się jego podwładny.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Dr. Hersey był autorem lub współautorem wielu artykułów i książek, w tym: "Management of Organizational Behavior: Utilizing Human Resources", "Organizational Change through Effective Leadership and Selling: A Behavioral Science Approach". Najnowsze książki jego autorstwa to: "The Situational Leader", "Situational Selling®", "Situational Service®: Customer Care for the Practitioner" oraz "Situational Parenting®".

Uniwersytet Ohio (ang. Ohio University; skrót OHIO lub OU) – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego z siedzibą w Athens w stanie Ohio. Założona w 1804 roku szkoła jest dziewiątym najstarszym uniwersytetem publicznym w USA.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

W uznaniu swych zasług, dr. Hersey otrzymał wiele stopni naukowych w różnych instytucjach, a w tym: doktorat z dziedziny edukacji na Uniwersytecie w Massachusetts, M.B.A. na Uniwersytetach w Arkansas oraz Chicago, a także B.S. Degree na Seton Hall University.

Przypisy[ | edytuj kod]

Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama