Paul H. Nitze School of Advanced International Studies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SAIS Logo.png

The Paul H. Nitze School of Advanced International Studies (SAIS) została utworzona w 1943 roku i jest jedną ze szkół wchodzących w skład Johns Hopkins University. Jej główna siedziba mieści się w Waszyngtonie przy czym posiada ona również dodatkowe kampusy w Bolonii i Nankinie. Instytucja jest uznawana za jedną z wiodących szkół stosunków międzynarodowych, zajmując w rankingach magazynu Foreign Policy pierwsze bądź drugie miejsce na świecie.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (ang. Johns Hopkins University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Baltimore, w stanie Maryland. Uniwersytet został założony w roku 1876, a nazwę otrzymał od Johnsa Hopkinsa, który przekazał na uniwersytet darowiznę w wysokości 7 mln dolarów.

Dzięki swojemu położeniu (główna siedziba mieści się w centrum Waszyngtonu w pobliżu wielu ambasad, instytucji rządowych czy think-tanków takich jak Brookings czy Peterson Institute) szkoła przyciąga wielu znanych politologów, ekonomistów czy polityków. Obecnie nauczają tam m.in. Zbigniew Brzeziński, Francis Fukuyama i Eliot Cohen.

Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda. Geir Hilmar Haarde (wym. /ˈceɪːr̯ ˈhɪlmar̯ ˈhɔrtɛ/; ur. 8 kwietnia 1951 w Reykjavíku) – islandzki polityk, premier Islandii w latach 2006-2009.

SAIS kształci studentów wyłącznie na poziomie graduate, który odpowiada polskim studiom na poziomie magisterskim bądź doktoranckim. Dlatego też starając się o przyjęcie na SAIS trzeba posiadać dyplom ukończenia studiów licencjackich.

Studenci[ | edytuj kod]

Każdego roku tysiące studentów z całego świata aplikuje o możliwość podjęcia studiów na SAIS. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez szkołę przyjęci studenci pochodzą z około 70 krajów, mają średnio 2 lata profesjonalnego doświadczenia, a ich średni wiek to 26 lat.

Bank Światowy (ang. World Bank) rozpoczął działalność jako efekt postanowień konferencji w Bretton Woods z lipca 1944. Główną przesłanką dla jego stworzenia była przede wszystkim chęć odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było również wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecnie zrzesza on 188 krajów członkowskich. Siedzibą Banku Światowego jest Waszyngton.Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of State) – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, zarządzający Departamentem Stanu USA. Zajmuje się głównie sprawami zagranicznymi. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Urząd sekretarza stanu został utworzony 27 lipca 1789 roku. 15 września 1789 zlikwidowano urząd Sekretarza Spraw Zagranicznych, ponieważ jego obowiązki przejął sekretarz stanu.

Absolwenci[ | edytuj kod]

SAIS front.jpg

Absolwenci szkoły znajdują zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki, przy czym około 40% trafia do sektora prywatnego. Wśród pracodawców można wymienić instytucje takie jak Bank Światowy, ONZ, MFW, Biały Dom, Departament Stanu USA, Goldman Sachs czy McKinsey. Ponadto wśród byłych studentów SAIS można wyróżnić wiele znanych osobistości takich jak:

Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
 • Madeleine Albright - była Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
 • Wolf Blitzer - dziennikarz CNN
 • Jessica Einhorn - była członkini zarządu Time Warner
 • Peter A. Flaherty - emerytowany dyrektor McKinsey & Company
 • Timothy F. Geithner - przewodniczący Banku Rezerw Federalnych
 • Geir H. Haarde - były premier Islandii
 • Lawrence Hatheway - główna ekomistka UBS
 • John E. McLaughlin - były szef CIA
 • Ponadto co najmniej 130 absolwentów SAIS zostało nominowanych na ambasadorów.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Francis Fukuyama (ur. 27 października 1952 w Chicago) – amerykański politolog, filozof polityczny i ekonomista japońskiego pochodzenia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Institute for the Theory & Practice of International Relations | William & Mary, www.wm.edu [dostęp 2017-11-20].
  2. Academics, www.sais-jhu.edu [dostęp 2020-01-11] (ang.).
  3. http://www.sais-jhu.edu/sites/default/files/SAIS_EOR_2013_FINAL.pdf
  4. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2014-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-04)].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
  Warto wiedzieć że... beta

  UBS AG jest firmą finansową, z głównymi oddziałami w Bazylei i Zurychu, w Szwajcarii. Posiada także biura w Nowym Jorku. Zajmuje się bankowością prywatną, inwestycyjną i obrotem papierami wartościowymi. Powstał z połączenia Union Bank of Switzerland i Swiss Bank Corporation w czerwcu 1998.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Timothy Franz Geithner (ur. 18 sierpnia 1961) – polityk i ekonomista amerykański, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku.
  John Edward McLaughlin (ur. 15 czerwca 1942 w McKeesport) – amerykański funkcjonariusz służb specjalnych, zastępca dyrektora Centrali Wywiadu George’a Teneta w latach 2000–2004, po jego rezygnacji w czerwcu 2004 urzędujący dyrektor Centrali Wywiadu, który to urząd sprawował do czasu zatwierdzenia przez Senat i zaprzysiężenia następcy Teneta Portera Gossa we wrześniu 2004.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.

  Reklama