Pat Smear

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pat Smear, właśc. Georg Ruthenberg (ur. 5 sierpnia 1959) – gitarzysta rockowy.

Dave Foster – był trzecim perkusistą grungowego zespołu Nirvana w 1988 roku. Grał on tylko na koncertach. Foster mieszkał w Aberdeen blisko Kurta Cobaina i Krista Novoselica. Odszedł z zespołu a na jego miejsce wszedł Chad Channing.The Germs – amerykańska grupa punkrockowa utworzona w 1977 roku w Los Angeles. Ich pierwszy singel Forming z 1977 roku uchodzi za pierwszy zapis tego rodzaju muzyki w Los Angeles.

W latach 19771980 był członkiem The Germs. Po śmierci wokalisty i lidera Darby'ego Crasha w 1980 r. zespół przestał istnieć. W latach 80. Smear grał m.in. z Niną Hagen oraz wystąpił w paru filmach (np. Łowca androidów). Wydał 2 płyty solowe. Odrzucił propozycję zastąpienia w Red Hot Chili Peppers Johna Frusciante. Dołączył do Nirvany w 1993 r. i grał z nią na całej trasie promującej płytę In Utero. Po śmierci Kurta Cobaina został członkiem Foo Fighters, zespołu byłego perkusisty Nirvany Dave'a Grohla. Odszedł z niego w 1997 r. Wystąpił w teledysku Don't Speak No Doubt. W 2006 Pat Smear powrócił do grupy Foo Fighters jako gitarzysta koncertowy. W 2010 zespół oficjalnie potwierdził, że Smear został ponownie pełnoprawnym członkiem zespołu. Nagrał z Foo Fighters płytę, Wasting Light.

Sound City – film dokumentalny, którego reżyserem jest Dave Grohl. Film opowiada o znanym, nieistniejącym już, studiu muzycznym, o nazwie Sound City Studios, które mieściło się w Los Angeles.Taylor Hawkins (urodzony jako Oliver Taylor Hawkins 17 lutego 1972 w Fort Worth) – amerykański muzyk, najbardziej znany jako perkusista zespołu Foo Fighters. W 2005r. uznany przez brytyjski magazyn Rhythm za Najlepszego rockowego perkusistę. Od 1997r. zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. W 2001r. wpadł w dwudniową śpiączkę po zmieszaniu alkoholu i środków przeciwbólowych.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Ruthensmear (1987)
 • So You Fell in Love With a Musician (1992)
 • Filmografia[ | edytuj kod]

 • Sound City (jako on sam, 2013, film dokumentalny, reżyseria: Dave Grohl)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sound City (2013) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2017-02-04].
  Christopher Aubrey "Chris" Shiflett (ur. 6 maja 1971 w Santa Barbara) - amerykański muzyk, znany głównie jako gitarzysta zespołu Foo Fighters.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
  Nina Hagen, wł. Catharina Hagen (ur. 11 marca 1955 w Berlinie) – niemiecka piosenkarka i aktorka nazywana "matką chrzestną punk rocka". Jest posiadaczką głosu o sześciooktawowej skali.
  Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).

  Reklama