Pasmo programowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pasmo programowe – przedział czasowy w trakcie doby, określany przez nadawcę radiowego oraz telewizyjnego, będący integralnym elementem ramówki danej stacji. Poszczególne pasma programowe posiadają różną oglądalność/słuchalność. W konkretnych pasmach emitowane są programy (audycje) telewizyjne/radiowe o odmiennej treści, np. pasma edukacyjne, rozrywkowe, informacyjne.

Audycja radiowa (łac. auditio = "słuchanie", "plotka") – jednostka, samodzielny odcinek programu radiowego. Może to być audycja muzyczna, słowno-muzyczna, słowna.Ramówka, program ramowy – popularne określenie układu programu radiowego albo telewizyjnego, ogólny schemat programu, zbiór regularnie nadawanych audycji radiowych i programów telewizyjnych. Ramówka wyznacza plan emisji programowej stacji radiowych albo telewizyjnych w różnych przedziałach czasu. Wyróżnić należy: ramówki sezonowe, ramówki tygodniowe, ramówki dzienne oraz ramówki okazjonalne.

Rodzaje pasm:

 • pasmo poranne
 • pasmo popołudniowe
 • pasmo wieczorne
 • pasmo nocne – w telewizji nadawane są wtedy programy dla dorosłych i powtórkowe lub nie jest emitowany żaden program (w tym czasie emitowana jest plansza testowa)
 • oraz:

 • prime-time – termin określający porę, w której dana stacja osiąga zazwyczaj najwyższą oglądalność – nadawane są wtedy programy, w których stacja pokłada największe nadzieje.
 • daytime – przeciwieństwo prime time; umowny zakres czasu, w którym oglądalność programów telewizyjnych jest mniejsza niż w porach późniejszych – nadawane są wtedy programy mniej popularne i istotne, czyli np. opery mydlane; daytime to zwykle godziny 8-16.
 • Można zwrócić uwagę, że główne wydania telewizyjnych serwisów informacyjnych na kanałach publicznych i komercyjnych są nadawane wieczorami, czyli w prime time.

  Blok reklamowy – wyodrębniona część programu telewizyjnego lub radiowego, przeznaczona na reklamę i oznaczona w sposób wizualny lub dźwiękowy na początku i na końcu bloku.Edukacja (łac. educatio - wychowanie) – pojęcie związane z rozwojem umysłowym i wiedzą człowieka, stosowane w następujących znaczeniach:

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • blok reklamowy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Rozrywka – działalność mająca na celu dostarczenie przyjemności poprzez relaks. Rozrywka może mieć charakter bierny, jak na przykład oglądanie filmu w kinie czy udział w spektaklu operowym lub aktywny, jak np. udział w grach towarzyskich.
  Program informacyjny – gatunek programu telewizyjnego, którego głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych, ale także kulturalnych, sportowych, itp. oraz prognozy pogody. Programy takie emitowane są zazwyczaj kilka razy dziennie, trwają od 5 do 60 minut. Główne wydania (najdłuższe) pojawiają się w telewizji wieczorem, zazwyczaj między 18 a 22, i stanowią podsumowanie wydarzeń z danego dnia. Coraz częściej programy informacyjne nadawane są z newsroomów, a rzadziej z osobnego studia.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Program telewizyjny – telewizyjna produkcja audiowizualna, podstawowa jednostka ramówek stacji telewizyjnych, która charakteryzuje się określonym gatunkiem telewizyjnym.
  Opera mydlana (ang. Soap opera) – cykliczne słuchowisko radiowe (serial radiowy) lub rodzaj serialu telewizyjnego. W Polsce określenie to nie jest stosowane przez stacje telewizyjne, producentów, prasę. Produkcje posiadające cechy oper mydlanych określane są najczęściej jako seriale obyczajowe lub telenowele.
  Plansza testowa znana również jako telewizyjna tablica kontrolna – testowy sygnał telewizyjny służący do kalibracji obrazu jak również oceny niektórych parametrów odbiornika telewizyjnego (poprawne wstrojenie w kanał, geometria obrazu, zbieżność, jasność, kontrast, nasycenie barw, itp). Przez stacje telewizyjne emitowana jest również często wówczas, kiedy nie jest emitowany żaden program (najczęściej w godzinach nocnych). Jedną z podstawowych tablic kontrolnych jest tablica zawierająca zbiór 8 pasów w kolorach: białym, żółtym, turkusowym, zielonym, różowym, czerwonym, niebieskim i czarnym.
  Doba – astronomiczna jednostka miary upływu czasu, związana z obrotem Ziemi wokół własnej osi (ale nie jest równa jednemu pełnemu obrotowi, który trwa 23 h 56 min 4,091 s). Jako legalna, urzędowa jednostka czasu, zdefiniowana jest jako czas trwania 24 godzin = 1440 minut = 86 400 sekund. Początek doby astronomicznej może wypadać, w zależności od przyjętego założenia, w różnych porach ziemskiego dnia:

  Reklama