Pasig (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zlewisko rzeki Pasig i Marikina River

Pasig – rzeka na Filipinach, w środkowej części wyspy Luzon. Wypływa z Laguna de Bay, największego jeziora Filipin. Uchodzą do niej jeszcze dwie inne rzeki: Marikina River oraz San Juan River.

Evangelii gaudium (pol. Radość Ewangelii) – pierwsza adhortacja papieża Franciszka, ogłoszona na zakończenie Roku Wiary, dnia 24 listopada 2013 na Watykanie.Zatoka Manilska – zatoka Morza Południowochińskiego, głęboko wcinająca się w wyspę Luzon w Archipelagu Filipińskim.

Na długości 25 km Pasig przecina Metro Manila i uchodzi do Zatoki Manilskiej dzieląc ten region na dwie części.

Rzeka jest zanieczyszczona do tego stopnia, że stała się źródłem zarobku dla ludzi szukających w niej surowców wtórnych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jakże mogą pływać ryby w takim rynsztoku, jakim jest rzeka Pasig... - fragment Evangelii gaudium, n. 215
Warto wiedzieć że... beta

Region Stołeczny (Manila Metropolitan Area fil. Kalakhang Maynila, Kamaynilaan lub ang. National Capital Region (NCR) fil. Pambansang Punong Rehiyon) w skrócie Metro Manila − w podziale administracyjnym Filipin jest to centralny region obejmujący stołeczne miasto Manila wraz z 16 przyległymi miastami (faktycznie - dzielnicami Manili). W 2007 zamieszkiwało go 11 553 427 ludzi. Obecnie przedmieścia Manili rozprzestrzeniły się do ościennych Regionowi Stołecznemu prowincji (Laguna, Cavite, Rizal, Bulacan), razem z którymi populacja aglomeracji wynosi około 20 milionów osób. Metro Manila jest jedną z dwudziestu dużych aglomeracji Filipin.

Reklama