• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pasadena - Kalifornia  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Ontario (właśc. LA/Ontario International Airport) – międzynarodowy port lotniczy położony 3 km na wschód od Ontario, w hrabstwie San Bernardino, w Kalifornii. W 2006 obsłużył 7 049 904 pasażerów.Wielkie Los Angeles (ang. Greater Los Angeles Area) albo Southland – termin używany zarówno na określenie zurbanizowanego regionu jak i Combined Statistical Area (grupa interakcji obszarów metropolitalnych) rozciągnięty na ponad pięć hrabstw w regionie Południowej Kalifornii, to znaczy hrabstwa Los Angeles, Orange, San Bernardino, Hrabstwo Riverside i Ventura. W całym dwudziestym wieku, był to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Stanach Zjednoczonych, mimo wzrostu od 2000 roku zaczął się spadek. Jako z 2010 US Census 2010, obszar metropolitalny Los Angeles liczy około 12,8 milionów mieszkańców. Tymczasem ludność większego regionu metropolitalnego według spisu z 2010 roku szacuje się na ponad 17,8 milionów mieszkańców zaś w 2011 roku mieszkało na nim 18,1 milionów. Wielkie Los Angeles jest drugim co do wielkości obszarem metropolitalnym w kraju po obszarze metropolitalnym Nowego Jorku, jak też jedną z największych aglomeracji miejskich na świecie.
  Polityka[ | edytuj kod]

  W stanowym ciele ustawodawczym Pasadena znajduje się w 21 okręgu senatu, reprezentowanym przez Demokratę Jacka Scotta i w 44 stanowym okręgu, który jest reprezentowany przez Demokratę Anthony’ego J. Portantino. Federalnie, Pasadena znajduje się w 29 Kalifornijskim Okręgu Kongresowym, a jego reprezentantem jest Demokrata Adam Schiff. Pomimo iż Pasadena ma usposobienie konsekwentnie liberalne, w polityce narodowej zdecydowanie stała za Partią Republikańską do lat 90. i była reprezentowana przez Republikanów na Kongresie od 1945 do 2001 roku.

  Route 66 lub też U.S. Route 66, popularnie Mother Road pol. Droga-matka lub Autostrada Willa Rogersa – otwarta 11 listopada 1926 roku trasa drogowa w USA o długości 2448 mil (3939 km) łącząca Chicago z Los Angeles, a od 1936 przedłużona do Santa Monica. Przebiegała przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię, by zakończyć swój bieg w Los Angeles.Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).

  Historia[ | edytuj kod]

  Pasadena, 1876

  Pierwotni mieszkańcy Pasadeny i mieszkańcy okolicznych obszarów byli członkami szczepu Rdzennych Amerykanów o nazwie Hahamog-na, a odnoga Narodu Tongva zajmowała Dorzecze Los Angeles. Członkowie Tongva osiedlili się w mieszkaniach ciągnących się przez Arroyo Seco w Pasadenie oraz na południu, gdzie dołączyli do okolic Los Angeles River i innych obszarów wodnych w mieście. Żyli w prymitywnych mieszkaniach zbudowanych z poszycia w kształcie kopuły. Jedli takie potrawy, jak nasiona i zioła, dziczyznę i inne małe zwierzęta. Handlowali rybami z oceanu. Najstarsze drogi transportu w Pasadenie to stare szlaki piesze, bardziej znane jako Gabrielino Trail, które ciągnęły się wzdłuż zachodniej strony Rose Bowl i ponad Arroyo Seco, za Jet Propulsion Laboratory, aż do San Gabriel Mountains. Ten szlak wykorzystywany był przez tysiące lat. Jedna z jego odnóg wciąż jest w użytku i teraz nazywa się Salvia Canyon. Kiedy Hiszpanie zajęli Dorzecze Los Angeles, wybudowali San Gabriel Mission i zmienili lokalną nazwę „Tongva” na „Gabrielino Indians”. Dzisiaj, wiele osób pochodzących z Narodu Tongva żyje w obrębie Los Angeles.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pasadena jest częścią pierwotnej meksykańskiej krainy, zwanej Rancho del Rincon de San Pascual. Ranczo składało się z dzisiejszej społeczności Pasadeny – Altadeny i South Pasadena.

  Przed przyłączeniem się do Kalifornii w 1848 roku, ostatnim z meksykańskich właścicieli terenów był Manuel Garfias, który utrzymał prawo do zachowania nieruchomości po 1850 roku. Garfias sprzedał nieruchomości pierwszym angielskim osadnikom, którzy pojawili się na jego terenie – Dr. Benjaminowi Eatonowi i Dr. S. Griffinowi. Wiele nieruchomości zostało zakupionych przez Benjamina Wilsona, który założył w sąsiedztwie swój teren, Lake Vineyard. Wilson, znany jako Don Benito dla miejscowych ludzi, był również właścicielem Rancho Jurupa i burmistrzem Los Angeles.

  Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.Metro w Los Angeles (właśc. Metro Hrabstwa Los Angeles ang. Los Angeles Metro County Rail) – system podziemnej i naziemnej kolei miejskiej w Los Angeles. Ma 70 stacji, dwie podziemne linie właściwego metra i cztery naziemne (które są liniami metra tylko w potocznym znaczeniu tego słowa ponieważ są to w zasadzie linie szybkiego tramwaju) o łącznej długości 139,7 km i dziennie przewozi 350 tysięcy pasażerów (lipiec 2011). Jest jednym z najmłodszych systemów kolei podziemnej w USA.

  W 1873 przyjął wizytę Dr. Daniela M. Berry’ego z Indiany, który szukał w kraju miejsc lepszych klimatycznie dla jego pacjentów, z których większość ucierpiała z powodu dolegliwości układu oddechowego. Berry był astmatykiem i twierdził, że spędził trzy najlepsze noce właśnie na Rancho San Pascual. Żeby ukryć swoje odkrycie, Berry zaczął używać kryptonimu „Muscat” dla swojego nowego terenu. W celu pozyskiwania większej ilości funduszy, ostatecznie przeniósł swoją firmę do San Pascual. Berry stworzył Southern California Orange i Citrus Growers Association, dla których sprzedawał towar. Nowi mieszkańcy byli w stanie kupić spore części nieruchomości wzdłuż Arroyo Seco i 31 stycznia 1874 roku przyłączyli się do Indiana Colony. Jako gest dobrej woli, Wilson dodał 8 km² jego bezużytecznych górskich nieruchomości, z których część stworzyła teraźniejszą Altadenę.

  Tanger albo Tangier (arab. طنجة, łac. Tingis z tamazight tingis = "bagna") – miasto w północno-zachodnim Maroku w Zatoce Tangerskiej, ośrodek administracyjny prowincji Tangeru, port nad Cieśniną Gibraltarską. Liczy około 670 tys. mieszkańców.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Colorado Boulevard, 1890

  Listy przychodziły do Indiana Colony za pośrednictwem Los Angeles. W celu założenia własnego urzędu pocztowego, Kolonia musiała zmienić nazwę miasta na taką, którą naczelnik poczty mógł uznać za słuszną. Mieszkańcy zaproponowali trzy nazwy, które następnie zostały poddane głosowaniu. Pierwszą była Indianola. Drugą była Granada, zgodnie z hiszpańską tradycją i dziedzictwem terenu. Trzecią nazwę zaproponował Dr. Thomas Elliott, który skontaktował się ze swoim indiańskim przyjacielem z Michigan, który współpracował z Minnesota Chippewa Indians. Ten poddał cztery nazwy tłumaczeniu: „Crown of the Valley”, „Key of the Valley”, „Valley of the Valley” oraz „Hill of the Valley”. Wszystkie nazwy zakończone były słowem „pa-sa-de-na (of the valley)”. Nazwa została poddana ostatecznemu głosowaniu i ze względu na swoją eufoniczną naturę, została zaakceptowana jako Pasadena. Pasadena została zarejestrowana i została drugim miastem w hrabstwie Los Angeles, po samym Los Angeles, w marcu 1886 roku. W roku 1892 John H. Burnett z Galveston w Teksasie złożył wizytę w Pasadenie i kiedy wrócił do swojego domu, w pobliżu Houston w Teksasie, założył miasto ulokowane wzdłuż dwóch zalewisk, które nazywał Pasadana. Tym sposobem powstały dwa miasta o tej samej nazwie.

  Klimat śródziemnomorski – rodzaj klimatu podzwrotnikowego, występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20°C oraz łagodne zimy powyżej 0°C, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej.Złota linia metra w Los Angeles – linia metra jedynie w potocznym znaczeniu tego słowa, gdyż w zasadzie jest to naziemna linia szybkiego tramwaju mająca na swej trasie cztery odcinki podziemne. Złota linia łączy miasto Pasadenę z osadą East Los Angeles

  Po znaczących zmianach majątkowych i nieruchomościowych, w Pasadenie zaczęto budować duże hotele turystyczne. Miasto z czasem stało się zimowym miejscem wypoczynkowym dla turystów ze wschodu. Pierwszym z wielkich hoteli był Raymond (1886) na szczycie góry Bacon Hill, której nazwa po wybudowaniu na niej hotelu została zmieniona na Raymond Hill. Pierwotny hotel Mansard Victorian spłonął w poranek wielkanocny i nie został odbudowany aż do roku 1903. Został on zrównany z ziemią, aby zrobić miejsce dla rozwoju mieszkaniowego. Maryland Hotel istniał od wczesnych lat dwudziestego wieku i został wyburzony w 1934 roku.

  Xicheng (chiń. upr.: 西城区; chiń. trad.: 西城區; pinyin: Xīchéng Qū; dosł. „"zachodnia dzielnica"”) – dzielnica Pekinu obejmująca zachodnią część centrum miasta. Zajmuje 45,5 km² i liczy 1 233 000 mieszkańców (2000). Dzielnica podzielona jest na 15 poddzielnic. W lipcu 2010 roku do Xicheng włączona została dawna dzielnica Xuanwu.Powiernicze Terytorium Wysp Pacyfiku - terytorium powiernicze ONZ w Mikronezji, w zachodniej części Oceanu Spokojnego, administrowane przez Stany Zjednoczone od 18 lipca 1947 do końca lat 90. Obejmowało ono obszar wcześniejszego terytorium mandatowego Ligi Narodów, które pozostawało pod administracją japońską do 1944, kiedy to zostało zajęte właśnie przez Amerykanów podczas wojny na Pacyfiku. USA zakończyły swoją administrację 3 listopada 1986, choć formalnie powiernictwo Narodów Zjednoczonych wygasło 22 grudnia 1990.

  Hotel Green[ | edytuj kod]

  Hotel Green, 1900

  Budowę Hotelu Green rozpoczęto na South Raymond Avenue na Kansas Street w 1887 roku, pod kierownictwem Mr. Webstera, który nie był w stanie dokończyć projektu. Colonel George Gill Green, zamożny medyk z New Jersey, zakończył budowę gmachu w 1888 roku. W 1898 roku ukończył budowę drugiego gmachu, po drugiej stronie Raymond i połączył oba budynki mostem oraz tunelem. Goście przybywali pociągami do okolicznych stacji kolejowych. W 1902 roku hotel został przedłużony do budynku P.G. Wooster na rogu Fair Oaks Avenue i Green Street. W 1924 roku hotel przekształcono w prywatną rezydencję. Pawilon został przebudowany do swojej pierwotnej postaci i sprzedany. W 1970 roku dwa skrzydła hotelu zostały podzielone i stały się dwoma oddzielnymi budynkami.

  Long Beach – miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles, z którym sąsiaduje od północy. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś na torze Grand Prix of Long Beach odbywają się co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series. Znajduje się tu port Long Beach. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Końcówka XIX wieku i nowe stulecie[ | edytuj kod]

  Most Colorado Street Bridge, ok. 1920

  Pasadena jest szerzej znana dzięki ważnym wydarzeniom, m.in.:

 • 1889 – zapoczątkowanie turnieju The Tournament of Roses Parade.
 • 19051937 – istnienie pierwszego parku rozrywki Busch Gardens w Pasadenie.
 • 1911 – powstanie Kalifornijskiego Instytutu Technologii.
 • 1913 – otwarcie mostu Colorado Street Bridge, który przebiega ponad Arroyo Seco.
 • 1922 – otwarcie stadionu Rose Bowl.
 • 1940 – Arroyo Parkway (obecnie Pasadena Freeway, State Route 110) otwarta jako pierwsza autostrada na zachód od rzeki Missisipi.
 • 1994 – finał piłkarskich mistrzostw świata na stadionie Rose Bowl.
 • 2003 – zakończenie budowy złotej linii metra w Los Angeles.
 • Transport[ | edytuj kod]

  Transport publiczny[ | edytuj kod]

  Tramwaj złotej linii metra na peronie stacji Union Station w Los Angeles

  Pasadena jest wschodnią stacją końcową Złotej Linii Metra w Los Angeles. Obecnie w Pasadenie znajduje się sześć stacji Złotej Linii: Fillmore Station, Del Mar Station, Memorial Park Station, Lake Station, Allen Station i Sierra Madre Villa Station. Rozpatrywany jest plan przedłużenia Złotej Linii na wschód, przez dalsze tereny położone na wzgórzach w dolinie San Gabriel Valley.

  Obszar metropolitalny Los Angeles, znany także jako Metropolia Los Angeles albo Southland, jest trzynastym co do wielkości obszarem metropolitalnym na świecie i drugą co do wielkości metropolią w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Pasadena obsługiwana jest również przez rozmaite usługi autobusowe. Pasadena ARTS obsługuje wyłącznie najbliższe tereny miasta, podczas gdy cały obszar Los Angeles obsługiwany jest przez usługi Foothill Transit, LADOT, Metro Local i Metro Rapid.

  Lotniska[ | edytuj kod]

  Bob Hope Airport (znane również jako Burbank-Glendale-Pasadena Airport) znajduje się w pobliżu Burbank i pełni rolę lotniska regionalnego dla Pasadeny. Jest własnością Burbank-Glendale-Pasadena Airport Authority i jest zarządzane przez władze tych trzech miast. Ponieważ większość miejsc docelowych z Bob Hope Airport znajduje się w zasięgu wschodnich Stanów Zjednoczonych, Los Angeles International Airport w Los Angeles i LA/Ontario International Airport w Ontario, oddalone mniej niż godzinę od Pasadeny, również pełnią ważną rolę w miejscowym transporcie.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Żółta rasa człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Za charakterystyczne cechy odmiany żółtej, będące przystosowaniem do warunków klimatycznych Azji uznaje się niski wzrost, długi tulów, krótkie nogi, małą powierzchnię ciała, grube przetłuszczone włosy, płaską twarz nisko osadzony nos, skośną szparę oczną. Budowa ciała zapewnia ochronę przed zimnem minimalizując utratę ciepła. Oczy chronione są przed nadmiarem światła w okresie występowania okrywy śnieżnej.

  Autostrady[ | edytuj kod]

  Znak historycznej autostrady U.S. Route 66

  Przez Pasadenę przebiegają cztery autostrady i jest ona miastem kontrolnym dla wszystkich z nich. Najważniejszą jest Foothill Freeway (I-210), która prowadzi do północno-zachodniej części miasta z La Cañada Flintridge. Początkowo Foothill Freeway przebiegała na południu, obok Rose Bowl, zanim została skrzyżowana z Ventura Freeway. Dzięki temu Foothill Freeway stała się główną autostradą w obrębie miasta, prowadzącą w kierunku wschodniej granicy Pasadeny i wlotową do miasta Arcadia. Foothill Freeway łączy Pasadenę od San Fernando po stronie zachodniej do San Bernardino po stronie wschodniej.

  Sierra Madre – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2010 zamieszkiwało je 10 917 osób. Miasto leży na wysokości 252 metrów n.p.m. i zajmuje powierzchnię 7,659 km². San Bernardino – miasto w USA, w stanie Kalifornia, na wschód od Los Angeles, w zespole miejskim Riverside-San Bernardino. Około 199,8 tys. mieszkańców. Aglomeracja miasta wynosi 1,9 mln mieszkańców.

  Ventura Freeway (SR 134) rozpoczyna się w miejscu skrzyżowania z Foothill Freeway (I-210), na skraju centrum Pasadeny i przebiega w kierunku zachodnim. Autostrada ta jest głównym łącznikiem z Bob Hope Airport i dolinami San Fernando Valley.

  W Pasadenie usytuowana jest również odnoga Long Beach Freeway (SR 710 w Pasadenie). Początkowo była ona przeznaczona do połączenia Long Beach z Pasadeną, ale luka, znana jako South Pasadena Gap, pomiędzy Alhambrą i Pasadeną nie została ukończona ze względu na wojny prawne z udziałem miasta South Pasadena. Odnoga Long Beach Freeway ropoczyna się w miejscu skrzyżowania Ventura Freeeway z Foothill Freeway i biegnie w kierunku południowym, wzdłuż wschodniej granicy Old Pasadena, kończąc się dwoma wyjazdami – do Colorado Boulevard i Del Mar Boulevard, przed przecięciem się z California Boulevard. Obecnie trwają badania nad ewentualnym użyciem zaawansowanych technologii tunelowych, by wybudować autostradę Long Beach Freeway poniżej miasta South Pasadena bez zakłócania okolic mieszkalnych na powierzchni. Planuje się wybudowanie dwóch bliźniaczych 4,5-milowych tuneli, które byłyby najdłuższymi w całych Stanach Zjednoczonych.

  Arcadia – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Znajduje się tu tor wyścigowy Santa Anita Park z pomnikiem ogiera Seabiscuit.Mount Wilson – szczyt w górach San Gabriel w Kalifornii (USA). Osiąga wysokość 1742 m n.p.m. Leży na terenie obszaru chronionego Angeles National Forest. Na szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne Mount Wilson Observatory.

  Pasadena Freeway (SR 110) jest pierwszą autostradą w Kalifornii. Łączy ona Los Angeles z Pasadeną wzdłuż Arroyo Seco i jest główną drogą dojazdową do centrum Los Angeles. Autostrada rozpoczyna się w południowej części Pasadeny. Właściwie tylko jeden wyjazd znajduje się w granicach miasta. Wyjazd przy południowej granicy prowadzi do State Street z dostępem do Fair Oaks Avenue. Na Glenarm Street autostrada kończy się na sześcio- i cztero-pasmowej Arroyo Parkway.

  Järvenpää (szw. Träskända) – miasto w Finlandii, w prowincji Finlandia Południowa. Około 38,7 tys. mieszkańców. W Järvenpää zmarł Jean Sibelius.Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.

  Cztery autostrady stanowe prowadzą do Pasadeny. Arroyo Parkway (SR 110), która przebiega przez Pasadenę, biegnie od zakończenia Pasadena Freeway na Glenarm Street do Colorado Boulevard w Old Town Pasadena. Podczas gdy Arroyo Parkway biegnie nadal na północ, SR 110 kończy się na Colorado Boulevard.

  Rosemead Boulevard (SR 19) jest autostradą stanową przy wschodniej granicy Pasadeny, z Huntington Drive do Foothill Boulevard.

  Góry San Gabriel – pasmo górskie w Ameryce Północnej, na obszarze Stanów Zjednoczonych w Kalifornii, położone równoleżnikowo, oddzielające obszar metropolitarny Los Angeles od pustyni Mojave. Najwyższym szczytem jest Mount San Antonio (nazywany częściej Mount Baldy), który ma 3067 m n.p.m.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Ciemna część Angeles Crest Highway (SR 2) w San Gabriel Mountains przecina Pasadenę w pobliżu stacji Angeles Crest Ranger Station. 3,2 km odcinka autostrady w Angeles National Forest znajduje się na północ od La Canada Flintridge i za zachód od Mount Wilson.

  Historyczna U.S. Route 66 przebiegała przez Pasadenę aż do roku 1964, kiedy została usunięta. Historyczna autostrada została w Pasadenie otwarta na wschód od Colorado Boulevard i przebiegała przez południe Arroyo Parkway, dopóki nie została zastąpiona przez część autostrady Pasadena Freeway (SR 110).

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Wanadzor (arm. Վանաձոր ; do 1935 Karaklis, do 1992 Kirowakan) – miasto w północnej Armenii, w śródgórskiej kotlinie Małego Kaukazu, na wysokości 1350 metrów, przy połączeniu rzek Pambak, Wanadzoriget, Tandzut (dorzecze Kury). Około 107,4 tys. mieszkańców (2001). Trzecie co do wielkości miasto kraju.
  South Pasadena, Południowa Pasadena - miasto w USA, w hrabstwie Los Angeles w stanie Kalifornia, ma około 24 tys. mieszkańców.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Metro Rapid – system szybkiego transportu autobusowego w hrabstwie Los Angeles, komplementarna wobec sieci autobusów Metro Local.
  Latynosi – zbiorcze określenie narodów zamieszkujących Amerykę Łacińską i ich potomków na całym świecie. Termin Latynos odnosi się raczej do stylu życia i specyficznej kultury niż do kategorii rasowych (w szczególności akcentuje się tu dziedzictwo iberyjskie). Czasami nazwa ta może się odwoływać do pochodzenia społecznego czy przynależności rasowej (w tym znaczeniu jest używana w krajach Ameryki Centralnej). W USA termin Latino jest synonimem nazwy Hispanic i oznacza wszystkie osoby pochodzące z rejonu Ameryki Łacińskiej. Językiem ojczystym Latynosów jest hiszpański lub portugalski. W większości są wiernymi Kościoła katolickiego. Kultura latynoska cechuje się bardzo dużą różnorodnością. Jako jej przykładowe elementy można wymienić m.in. popularne tańce: tango, samba czy rumba. Charakterystyczna jest też latynoska muzyka.
  Ontario - miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Bernardino. Leży około 60 km na wschód od centrum Los Angeles i jest częścią obszaru metropolitalnego wokół tego miasta (tzw. Greater Los Angeles Area). Ma 173,351 mieszkańców (dane z 2006 roku).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.