Pasadena (Kalifornia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pasadena – miasto w hrabstwie Los Angeles, stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Znane jest między innymi z corocznej organizacji słynnej Parady Róż, Tournament of Roses Parade. W Pasadenie znajduje się wiele instytucji naukowych i kulturalnych, m.in. California Institute of Technology, Akademia Sztuki Projektowania, Pasadena City College, Szkoła Sztuki Kulinarnej, teatr oraz Muzeum Sztuki im. Nortona Simona. W 2017 roku liczba ludności wynosiła 142 647.

Route 66 lub też U.S. Route 66, popularnie Mother Road pol. Droga-matka lub Autostrada Willa Rogersa – otwarta 11 listopada 1926 roku trasa drogowa w USA o długości 2448 mil (3939 km) łącząca Chicago z Los Angeles, a od 1936 przedłużona do Santa Monica. Przebiegała przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię, by zakończyć swój bieg w Los Angeles.Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).

Geografia[ | edytuj kod]

Pasadena leży 263 metry nad poziomem morza. Teren miasta ograniczony jest szlakiem Raymond Fault, wzgórzami San Rafael Hills i górami San Gabriel Mountains.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Zgodnie z danymi Amerykańskiego Wydziału Spisu Ludności, ogólna powierzchnia miasta wynosi 60,0 km², z czego 59,8 km² stanowi ląd, a 0,2 km² to woda.

Pasadena jest oddalona o 16 kilometrów od centrum Los Angeles. Graniczy z 11 gminami – Highland Park, Eagle Rock, South Pasadena, San Marino, Temple City, Lamanda Park, San Gabriel, Arcadia, Sierra Madre, La Canada Flintringe i Altadena. Gminy Eagle Rock, Highland Park i Garvanza są zarejestrowane w obrębie miasta Los Angeles, natomiast Altadena jest niezarejestrowaną częścią hrabstwa.

Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.Metro w Los Angeles (właśc. Metro Hrabstwa Los Angeles ang. Los Angeles Metro County Rail) – system podziemnej i naziemnej kolei miejskiej w Los Angeles. Ma 70 stacji, dwie podziemne linie właściwego metra i cztery naziemne (które są liniami metra tylko w potocznym znaczeniu tego słowa ponieważ są to w zasadzie linie szybkiego tramwaju) o łącznej długości 139,7 km i dziennie przewozi 350 tysięcy pasażerów (lipiec 2011). Jest jednym z najmłodszych systemów kolei podziemnej w USA.

Klimat[ | edytuj kod]

Pasadena znajduje się w klimacie śródziemnomorskim.

Roczna średnia opadów wynosi więcej niż w pobliskim Los Angeles, ze względu na zjawisko cienistego deszczu, które tworzy się nad górami San Gabriel Mountains.

Demografia[ | edytuj kod]

Według spisu ludności na rok 2000 w Pasadenie mieszkało 133 936 osób – 51 844 mieszkańców gospodarstw domowych i 29 862 mieszkańców miasta. Gęstość zaludnienia wynosiła 2238,7/km. Znajdowało się 54 132 jednostek mieszkalnych na średniej powierzchni 904,8/km. Według podziału na rasy, Białych było 53,36%, Hiszpanów i Latynosów 33,40%, Afroamerykanów 14,42%, Azjatów 10,00%,Indian Ameryki Północnej 0,71%, mieszkańców Wysp Pacyfiku 0,10%, ludzi innych ras 16,01% i 5,39% z dwóch lub więcej ras. Obecnie liczba ludności wynosi 146 518.

Tanger albo Tangier (arab. طنجة, łac. Tingis z tamazight tingis = "bagna") – miasto w północno-zachodnim Maroku w Zatoce Tangerskiej, ośrodek administracyjny prowincji Tangeru, port nad Cieśniną Gibraltarską. Liczy około 670 tys. mieszkańców.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Z 51 844 mieszkańców gospodarstw domowych, 27,1% to były dzieci poniżej 18 roku życia żyjące z nimi, 41,2% pary małżeńskie żyjące razem, 12,1% kobiety wówczas niezamężne i 42,4% spoza rodzin. Średnia liczba osób w jednej rodzinie wynosiła 3,30. Przeciętny wiek mieszkańca miasta wynosił 34 lata.

Średni dochód na jednego mieszkańca gospodarstwa domowego wynosił 61 269 USD, natomiast na rodzinę 73 143 USD. Średni dochód na mężczyznę wynosił 41 120 USD, a na kobietę 36 435 USD. 15,9% całej populacji żyło poniżej linii ubóstwa, z czego 21,3% to byli ludzie poniżej 18 roku życia, a 10,5% powyżej 65 roku.

Klimat śródziemnomorski – rodzaj klimatu podzwrotnikowego, występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20°C oraz łagodne zimy powyżej 0°C, a także fakt, że występuje głównie bezpośrednio nad morzem lub oceanem, zazwyczaj na zachodnim wybrzeżu, a bardzo rzadko w głębi lądu. Klimat ten sprzyja rolnictwu i turystyce masowej.Złota linia metra w Los Angeles – linia metra jedynie w potocznym znaczeniu tego słowa, gdyż w zasadzie jest to naziemna linia szybkiego tramwaju mająca na swej trasie cztery odcinki podziemne. Złota linia łączy miasto Pasadenę z osadą East Los Angeles


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Xicheng (chiń. upr.: 西城区; chiń. trad.: 西城區; pinyin: Xīchéng Qū; dosł. „"zachodnia dzielnica"”) – dzielnica Pekinu obejmująca zachodnią część centrum miasta. Zajmuje 45,5 km² i liczy 1 233 000 mieszkańców (2000). Dzielnica podzielona jest na 15 poddzielnic. W lipcu 2010 roku do Xicheng włączona została dawna dzielnica Xuanwu.
Powiernicze Terytorium Wysp Pacyfiku - terytorium powiernicze ONZ w Mikronezji, w zachodniej części Oceanu Spokojnego, administrowane przez Stany Zjednoczone od 18 lipca 1947 do końca lat 90. Obejmowało ono obszar wcześniejszego terytorium mandatowego Ligi Narodów, które pozostawało pod administracją japońską do 1944, kiedy to zostało zajęte właśnie przez Amerykanów podczas wojny na Pacyfiku. USA zakończyły swoją administrację 3 listopada 1986, choć formalnie powiernictwo Narodów Zjednoczonych wygasło 22 grudnia 1990.
Long Beach – miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles, z którym sąsiaduje od północy. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś na torze Grand Prix of Long Beach odbywają się co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series. Znajduje się tu port Long Beach.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Obszar metropolitalny Los Angeles, znany także jako Metropolia Los Angeles albo Southland, jest trzynastym co do wielkości obszarem metropolitalnym na świecie i drugą co do wielkości metropolią w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama