Partie polityczne w Kanadzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partie polityczne w Kanadzie są ważnym elementem ustroju politycznego Kanady. W wyborach parlamentarnych, kandydaci na deputowanych, posiadający partyjne rekomendacje (także i niezależni), konkurują z sobą w jednomandatowych okręgach wyborczych. Partia zdobywająca największą liczbę miejsc w parlamencie tworzy rząd z premierem, którym jest zawsze lider rządzącej partii. Jeśli, z jakichś powodów, w trakcie kadencji parlamentu partia rządząca zmieni swego lidera, automatycznie następuje zmiana na stanowisku premiera Kanady. Partia gromadząca drugą co do wielkości liczbę mandatów staje się oficjalną opozycją, a jej przewodniczący liderem opozycji.

Kanadyjska Partia Nosorożców (Parti Rhinocéros du Canada, Rhinoceros Party of Canada), znana również jako Nosorożce (Parti Rhino, Rhinos), była zarejestrowaną partią polityczną w Kanadzie w latach 1968-1993. Jej działanie opierało się na kanadyjskiej tradycji satyry politycznej. Głównym mottem partii było "nic nie obiecywać", chociaż w rzeczywistości często obiecywali wiele niemożliwych rzeczy.Liberalna Partia Kanady, angielska nazwa oficjalna Liberal Party of Canada, francuska nazwa oficjalna Parti libéral du Canada – partia polityczna działająca w Kanadzie.

Zgodnie z dwupoziomową strukturą władzy ustawodawczej i wykonawczej, partie posiadają strukturę federalną na poziomie federalnym i prowincjalną na poziomie prowincji. Choć odpowiadające sobie partie na obu poziomach charakteryzują się podobnymi założeniami ideologicznymi, mogą się nawet znacznie różnić w programie. Niekiedy też nie popierają się wzajemnie.

Solidarny Quebec (Québec solidaire) – partia polityczna w prowincji Quebec, która zdobyła w wyborach powszechnych w 2012 roku 263 111 głosów (6 %), uzyskała 2 na 125 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym Quebecu i jest obecnie jedną z czterech partii politycznych reprezentowanych w Zgromadzeniu. Partia powstała w 2006 roku a w wyborach w 2008 roku zdobyła jeden mandat deputowanego. Jest to partia o orientacji lewicowej, deklarująca założenia programowe pro-ekologiczne, demokratyczne, feministyczne, alterglobalistyczne, pluralistyczne i suwerennościowe. Partia ta popiera ideę przeprowadzenia referendum w sprawie przyszłej suwerenności Quebecu.Postępowo-Konserwatywna Partia Kanady, oficjalna nazwa angielska Progressive Conservative Party of Canada, oficjalna nazwa francuska Parti progressiste-conservatuer du Canada – partia polityczna działająca w Kanadzie od 1867 do 2003, kiedy formalnie zjednoczyła się z partią Canadian Alliance by stworzyć nową Konserwatywną Partię Kanady.

Federalne partie polityczne[ | edytuj kod]

Współcześnie działające partie[ | edytuj kod]

Partie posiadające reprezentacje parlamentarną[ | edytuj kod]

 • Liberalna Partia Kanady – Liberal Party of Canada/Parti Libéral du Canada
 • Konserwatywna Partia Kanady – Conservative Party of Canada/Parti conservatuer du Canada
 • Nowa Partia Demokratyczna – New Democratic Party/Le Nouveau parti démocratique
 • Blok Quebecu – Bloc Québécois
 • Zielona Partia Kanady – Green Party of Canada /Parti vert du Canada
 • Inne zarejestrowane partie[ | edytuj kod]

 • Komunistyczna Partia Kanady – Communist Party of Canada/Parti communiste du Canada
 • Canadian Action Party
 • Christian Heritage Party of Canada
 • Komunistyczna Partia Kanady (marksistowsko-leninowska)
 • Libertariańska Partia Kanady
 • Marijuana Party of Canada
 • Progressive Canadian Party
 • Partie działające w przeszłości[ | edytuj kod]

 • Kanadyjski Sojusz Reformatorsko-Konserwatywny – Canadian Reform Conservative Alliance/Alliance Réformiste Conservatrice Canadien
 • Postępowo-Konserwatywna Partia Kanady – Progressive Conservative Party of Canada/Parti progressiste-conservatuer du Canada
 • Kanadyjska Partia Reform – Reform Party of Canada
 • Niezależna Partia Pracy – Independent Labour Party
 • Kanadyjska Partia Nosorożców – Rhinoceros Party of Canada
 • Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.Komunistyczna Partia Kanady (ang. Communist Party of Canada) – partia polityczna działająca w Kanadzie i opierająca swój program na ideologii marksizmu i leninizmu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kanadyjska Partia Reform, oficjalna nazwa angielska Reform Party of Canada – populistyczna partia polityczna działająca w Kanadzie od 1987 do 2000, gdy stała się częścią nowej partii Canadian Alliance.
  Libertariańska Partia Kanady (ang. Libertarian Party of Canada) – kanadyjska partia polityczna założona w lipcu 1973. Opowiada się za ograniczeniem roli państwa poprzez m. in. obniżkę podatków i redukcję wydatków rządowych. Liderem ugrupowania jest Tim Moen. W wyborach parlamentarnych w 2015 partia uzyskała 0,21% głosów.
  Koalicja Przyszłość Quebecu (Coalition Avenir Québec) – partia polityczna w prowincji Quebec, która zdobyła w wyborach powszechnych w 2012 roku 1,2 miliona głosów (27%) i uzyskała 19 na 125 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym Quebecu, stanowiąc trzecią siłę polityczną w prowincji. Partię tę utworzył w 2011 roku były minister w rządzie Partii Quebeckiej, François Legault. Partia ma program centrowo-prawicowy i przywiązuje większą uwagę do zagadnień zdrowia, edukacji i rozwoju gospodarczego, a mniejszą do dyskusji na tematy konstytucjonalne i suwerenności Prowincji.
  Kanadyjska Niezależna Partia Pracy - Independent Labour Party of Canada – socjalistyczna partia polityczna działająca w Kanadzie w prowincji Alberta do początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Wraz z Federacją Wspólnot Spółdzielczych dała podstawy Nowej Demokratycznej Partii Kanady. Partia podobnie jak Federacja została założona przez Jamesa Woodswortha.
  Union populaire – nacjonalistyczna, frankofońska partia polityczna działająca w Kanadzie na poziomie federalnym na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Głównym celem partii było osiągniecie pełnej niezależności Quebecu i odłączenie tej prowincji od Kanady. Partia znalazła poparcie tylko najbardziej ekstremistycznie nastawionych środowisk nacjonalistycznych w Quebecu, zdobywając w wyborach 1979 19,514 głosów (0.17% poparcia).Partia została wchłonięta przez bardziej popularną Partię Nacjonalistyczną Quebecu.
  Konserwatywna Partia Quebecu, Parti conservateur du Québec – partia polityczna działająca w przeszłości w kanadyjskiej prowincji Quebec. Partia reprezentowała konserwatywną ideologię, federacyjne nastawienie oraz posiadała silne związki z Kościołem katolickim.
  Kanadyjski Sojusz Reformatorsko-Konserwatywny (ang. Canadian Reform Conservative Alliance, fr. Alliance réformiste conservatrice canadienne) - partia polityczna działająca w Kanadzie w latach 2000-2003. Powszechnie używane nazwy to po angielsku Canadian Alliance i po francusku Alliance canadienne.

  Reklama