Partia Socjalistyczna (Holandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partia Socjalistyczna (niderl. Socialistische Partij, SP) – holenderska lewicowa partia polityczna.

Agnes Catharina Kant (ur. 20 stycznia 1967 w Hessisch Oldendorf) – holenderska polityk, deputowana do Tweede Kamer, od 2008 do 2010 lider Partii Socjalistycznej. Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

Historia[ | edytuj kod]

Założona w 1972 roku jako ugrupowanie o maoistowskim charakterze. Początkowo ograniczała swoją działalność do działalności w ramach związków zawodowych. Już na początku lat 70. wewnątrz partii rozpoczął się proces odstępowania od skrajnej lewicy. W latach 70. uczestniczyła w wyborach wyborów lokalnych zdobywając niewielką reprezentację w samorządach (zbudowała pozycje pośród katolickiej ludności na zamieszkującej południe kraju). W 1986 roku przewodniczącym partii został Jan Marijnissen. W 1991 roku wyrzekła się wszelkich związków z maoizmem. Nowy program partii nie wyróżniał jej na tle umiarkowanych partii socjaldemokratycznych. W 1994 roku po raz pierwszy wprowadziła swoich przedstawicieli do parlamentu. Od tego czasu regularnie uczestniczy w wyborach parlamentarnych uzyskując w nich poparcie umożliwiające wprowadzenie do parlamentu własnej reprezentacji. W 2005 roku partia prowadziła referendalną kampanię przeciwników projektów tzw. konstytucji europejskiej. W 2008 roku na czele partii stanęła Agnes Kant, którą w 2010 roku zastąpił Emile Roemer, a jego w 2017 Lilian Marijnissen.

Skrajna lewica (radykalna lewica, ultralewica, ekstremizm lewicowy, rewolucyjna lewica) – postawa społeczno-polityczna, obejmująca lewicowe nurty polityczne charakteryzujące się postawami antykapitalistycznymi i jednocześnie rewolucyjnymi, takie jak:Lilian Marijnissen (ur. 11 lipca 1985 w Oss) – holenderska polityk i samorządowiec, deputowana do Tweede Kamer, od 2017 lider Partii Socjalistycznej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.
Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
Europejskie referendum konstytucyjne w Holandii dotyczące ratyfikacji traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy rozpoczęło się 1 czerwca 2005.
Emile Gerardus Maria Roemer (ur. 24 sierpnia 1962 w Boxmeer), holenderski polityk, deputowany do Tweede Kamer od 2006, lider Partii Socjalistycznej od 2010.
Eurosceptycyzm – potoczne pojęcie stosowane w różnych znaczeniach, zwykle dla pejoratywnego opisania poglądów osób krytycznych wobec różnych elementów bieżącej polityki oraz systemu prawnego Unii Europejskiej.
Populizm - współcześnie tym terminem najczęściej określa się zachowanie polityczne polegające na głoszeniu tych poglądów, które są aktualnie najbardziej popularne w danej grupie społecznej, w celu łatwego zdobycia popularności, bez analizowania sensu tych poglądów oraz zastanawiania się nad realnymi możliwościami i rzeczywistymi skutkami wprowadzenia głoszonych poglądów w czyn. Często populizm przybiera formę schlebiania masom poprzez krytykowanie ekipy rządzącej. Natomiast będąc u władzy populiści rządzą reagując na krótkotrwałe nastroje społeczne i nie czując się zobowiązanymi osiąganiu nadrzędnych celów oraz realizacji programów politycznych.

Reklama